fbpx
Здоров'я
Відлуння думок і ще 7 ознак того, що перед вами шизофренік

Шизофренія підкрадається непомітно і забирає у людини реальність. Хворобу можна тримати під контролем, але для цього потрібно її помітити. А вона дуже добре маскується.

Що таке шизофренія

Шизофренія – це складне психічне захворювання з безліччю форм. Її основна ознака – у людини змінюється уявлення про реальність і про свою особистість.

Звідки береться шизофренія, точно сказати ніхто не може. Швидше за все, винна в усьому генетика. Але допомогти їй може хвороба або стрес.

На жаль, багато людей просто не доходять до фахівців. Це пов’язано і зі страхами і міфами про психіатрію , і з тим, що шизофреніки не вважають себе хворими. Людина з таким розладом впевнений в тому, що здоровий. Або що йому відкрилися великі істини, або що його велика місія в світі важливіше повсякденної суєти.

При слабких ознаках шизофренії людина не отримує психіатричну допомогу, а хвороба поступово прогресує і підпорядковує його життя.

Шизофренія – один з найпоширеніших діагнозів в психіатрії. Але розібратися в її формах зможе не кожен психіатр. Для звичайної людини головне – помітити небезпечні ознаки і або дійти до лікаря, або допомогти хворому і умовити його на огляд.

Як починається шизофренія

Початкові ознаки шизофренії важко помітити. Найчастіше вона проявляється в 18-35 років. Але захворіти можна завжди.

Іноді перші ознаки шизофренії з’являються ще в дитинстві або в підлітковому періоді. Тоді дивацтва поведінки списуються на перехідний вік або на особливості характеру.

Людина замикається, мало спілкується з людьми, не йде на контакт і втрачає інтерес до того, що раніше його радувало. Іноді притупляються фізичні відчуття: хворий не помічає голоду, забуває, що треба вмитися і поміняти одяг. З’являються несподівані емоції: наприклад, прохання передати сіль може викликати роздратування, агресію.

Це все підійде під опис бунтує підлітка, дитини, важко переживає стрес, або людини, ослабленого хворобою.

Перераховані вище ознаки – це не привід для діагнозу, а всього лише попередження, що варто поговорити з близькою людиною і, можливо, сходити до психолога, щоб подолати стреси і травми.
Чи варто тягнути людину до психіатра з приводу кожного капризу або тому, що відносини зіпсувалися? Ні. Спроби знайти хвороба там, де її немає, навіть гірше, ніж сама хвороба.

Головні ознаки шизофренії

У справжньої шизофренії є два типи симптомів: великі і малі. Щоб поставити діагноз, потрібен або один великий симптом, або два малих.

Великі симптоми шизофренії

  • Відлуння думок . Хворий вважає, що оточуючі можуть управляти його думками: читати їх, стирати або, навпаки, вкладати в голову чужі. Це не кумедна ідея на кшталт «А що було б, якби мої думки читали», а впевненість, що так і є.
  • Бред впливу. Людина вважає, що ним керують. Запрограмували, загіпнотизували або впливали променями. Іноді шизофренік думає так про інших людей: всіх уже обдурили, один він бачить правду.
  • Голосові галюцинації. Хворий може розуміти, що голоси в голові йому тільки ввижаються, а може і не усвідомлювати цього, розмовляти з невидимим співрозмовником. Голос може просто спілкуватися і щось розповідати, а може і давати вказівки.
  • Маячні ідеї , в які хворий щиро вірить. До заколоту рептилоїдів, порятунок світу від інопланетян, зашифровані послання невідомих цивілізацій і так далі.

Малі симптоми шизофренії

  • Стійкі галюцинації (не тільки голосові) . Найчастіше це ілюзії, коли мозок добудовує реальність. Наприклад, хворому здається, що у людей на вулицях виростають копита або що шарф на кріслі живий.
  • Незрозуміла мова . Хворий пояснює щось дуже для нього важливе, але зрозуміти його неможливо. Між фразами відсутня логічний зв’язок, але людина цього не помічає. Іноді хворий використовує слова, які сам і вигадав, щоб називати ними явища, існуючі в його голові: «Від будинку до кута рівно 340 кроків. І ось вчора габагі перекопують балкон! »
  • Повільні реакції . Хворий не реагує на оточуючих, впадає в ступор аж до повної нерухомості. Людина може сидіти і дивитися в одну точку.
  • Негативні симптоми . Негативними їх називають тому що втрачаються якісь вміння або навички. Людина втрачає емоції, інтерес до роботи, мало спілкується з людьми.

Ці ознаки – однозначний привід дійти до лікаря і розібратися, що відбувається і як повернутися в реальність.

Що робити, якщо у людини ознаки шизофренії

Деякі форми шизофренії призводять до загострень. Грубо кажучи, це такі періоди хвороби, коли симптоми проявляються особливо сильно і людина випадає з реальності.

Хворі не розуміють, що роблять, вони в своєму світі, тому передбачити їх поведінку неможливо. При найгіршому сценарії у шизофреніка прокидається агресія, спрямована на себе або на інших людей.

Що робити? Викликати лікарів. А поки вони їдуть, постаратися встановити довірчий контакт і заспокоїти людину.

Чи не доводьте хворому, що він неправий, що голоси в голові йому тільки здаються або що він марить.
По-перше, він не повірить. По-друге, запише вас у вороги. А потрібно зовсім інше.

Краще спробуйте зрозуміти, що саме здається людині, і підігравайте. Якщо хворий вірить, що світ захопили рептилоїди, і рветься рятувати планету, розкажіть, що ви агент по боротьбі з агресорами і зараз зробите його своїм колегою.

Іноді людина не втрачає зв’язку з реальністю, а симптоми є. Найскладніше умовити його пройти огляд, але це необхідно. Як саме це зробити, на жаль, не скаже ніхто. Якщо хворий відмовляє йти до лікаря, постарайтеся запросити лікаря додому, звертайтеся в приватні клініки. Головне – дістатися до лікування.

Сучасні способи терапії досить гарні, щоб успішно лікувати шизофренію.

Читайте також: ЯКЩО ЛЮБИШ — ВІДПУСТИ: ЗАКОХАНИМ КРАЩЕ СПАТИ ОКРЕМО

Джерело.

facebook