Кілька днів тому сталася приємна несподіванка: на моєму порозі виникла колишня свекруха. Її жалюгідний вигляд мене прямо порадував, але вона прийшла просити допомоги! У кого? У тої, кого все життя принижувала й ображала? Та кому ти зараз потрібна, стала й немічна?
Я навіть не відразу її впізнала, не змінилося в Ірині Павлівні лише одне – її характер, яким вона мене вимотувала багато років.
За все своє життя я не тримала ні на кого зла, окрім, можливо, своєї свекрухи. Скільки ж ця жінка зіпсувала мені отих самих клітинок! Я вам не передам. Я, звичайно, зустрічала й інших не дуже приємних особистостей. Але Ірина Павлівна – це зовсім інший рівень. Вона – це просто щось особливе.
Мій колишній чоловік, її син Артем, теж був не подарунок. Ми одружилися дуже давно, коли я була ще юною і тихою дівчинкою, боялася всього на світі, а особливо щоб про мене говорили щось погане за очі. Знаєте, ми, люди, які живуть у селах, здебільшого такі. Залежні від чужої думки, тихі, роботящі.
Це зараз, коли мені вже багато що в цьому житті зрозуміло, я дивлюся на себе минулу і розумію, де могла б і проявити силу й характер. Але упевненість в собі формується далеко не відразу.
Мій батьківський будинок знаходився всього через півтора кілометри від будинку чоловіка та його мами, але для мене це тоді здавалося неймовірно великою відстанню. У мами з татом від мене не вимагали чогось особливого, я сама завжди прагнула й старалася щось зробити, чимось допомогти.
Такою я була і зі своїм чоловіком і його мамою, але моїх старань завжди було недостатньо. Треба було як заведеній робити всю роботу по господарству і навіть ще більше. Тоді Ірина Степанівна хоча би не виказувала мені весь час незадоводення. Але не більше.
Десь за 2 роки нашого спільного життя Артем почав налягати на випивку – якраз напередодні народження нашого сина Ярослава, коли мені особливо була потрібна його підтримка й турбота.
Він був звичайним робочим, тому грошей, які залишалися після його посиденьок, було дуже мало. Я все намагалася витратити на дитину. Але дитячих товарів на полицях нашого місцевого магазину було дуже мало. Свекруха дорікала мене за неквапливість, чоловік часто приходив додому в неадекваті: сам собі бурмотів щось під ніс і завалювався спати. Але дякую і на тому.
Щоправда, майже завжди Артем був на моїй стороні. Іноді міг прикрикнути на свою матір, якщо та аж надто накидалася на мене через якусь дрібницю. Її реакція завжди була однаковою: сльози та образи. Дуже награно і неправдоподібно. Мені тоді хотілося вірити, що їй все це повернеться бумерангом.
Проте час минав, а моя безпросвітна ситуація ніяк не змінювалася. Якось чоловік прийшов до мене і в лоб запитав: чи зможу я витерпіти його матір протягом півроку? Справа в тому, що йому запропонували з’їздити кудись на вахту. І зарплату обіцяли чималеньку. Але треба було перетерпіти якийсь час.
І хоча я б не сказала, що з його присутністю мені було хоч трохи радісніше на душі, я того вечора задумалася. Вирішила, якщо буде гірше, я піду жити до батьків. А потім буде видно, що робити далі. Жити зі свекрухою, ще й такою. як моя, – випробування нелегке.
Більше живим свого чоловіка я не бачила. За півтора місяці надійшов лист про те, що його раптово не стало. Потім прощання і все, як у нас заведено. Звісно, свекруха тоді ніби з ланцюга зірвалася. Звинувачувала мене в тому, що це я винна в тому, що сталося, мовляв, заради мене він пішов на складну роботу, тож це я забрала у неї найближчу їй людину.
Перебувати разом з нею в одному будинку після такої події стало неможливо, тож я, звичайно, перебралася до батьків назовсім.
Син ріс, мама з татом теж не могли похвалитися якимись особливими заощадженнями, і треба було щось робити. Саме мамина подруга тоді запропонувала мені поїхати до її доньки на роботу за кордон. Сказала, що я все одно нічого не втрачаю, а онука батьки виховають без проблем. Якщо я їм допомагатиму, звичайно.
Отак я і опинилася в Італії, хоча сама ще недавно навіть не знала, як треба розплачуватися у міському транспорті. У селі трамваї не ходять, а в місті я була лише кілька разів зовсім дівчам.
Не хочу розповідати про те, скільки всього мені випало натерпітися там, на заробітках. Але з Божою допомогою та допомогою добрих людей я все здолала. Навчилася мови, почала економити, знаходила акції в магазинах та інші хитрощі приїжджої людини.
Потім ще й із роботою пощастило, тож нарешті в кишені з’явилися якісь гроші. Більшу частину зарплати я пересилала батькам і синові, який швидко ріс. І потроху я стала на ноги.
Звичайно, все не було надто казково. Адже я пожертвувала часом, здоров’ям, своїм особистим життям. Так, заміжня я більше не була. Просто не було часу для особистого життя.
До речі, поки я була в Італії, свекруха всього кілька разів приходила в гості до онука. І ще кілька разів бачилася з ним на вулиці, хоч син мені і сказав по секрету, що вона наче його просто чатувала. Я зовсім не здивована, ця жінка і не така здатна.
Тепер колишня свекруха зовсім постаріла. Ходить згорбившись, повільно. Слабка стара жінка. Але ви не подумайте, на її характері це не позначилося. Дізнавшись, що я вже приїхала додому, вона прийшла до батьків і почала вимагати від них грошей, моїх грошей. А потім явилася й до мене. Адже це її син, «годувальник», через мене зліг завчасно. Так що я їй винна особисто.
І допомагати в домі знову я їй повинна, та ще й пенсію їй платити. Ось так. А інакше вона всьому селу розповість, яка я людина і як з нею, нещасною жінкою, вчинила.
І так, раніше б я пішла їй назустріч навіть не через страх перед її вимогами, а просто щоб не псувати собі карму. Але зараз, після того, що я пройшла у своєму житті, мені навіть смішно. Я принципово не дам їй жодної копійки, зовсім. Зазвичай наша пам’ять стирає весь негатив про людину, і через якийсь час його фактично не лишається. Але лише не в цьому випадку.
Моя колишня свекруха – це не жінка, а справжній жах. І піддаватися її погрозам я не буду. Хай це буде моїм найбільшим гріхом, але я від свого не відступлюся. Тільки не з цією людиною. І це моє найтвердіше рішення у житті. Недаремно кажуть, що все повернеться бумерангом. Нехай це відчує сама. Справедливо?
Фото ілюстративне, авторське.
Передрук без посилання на ibilingua.com заборонено.
Недавні записи
- Вже було назначено дату весілля, ми з Лесею вирішили побратися 25 листопада. І раптом батько запрошує мене в ресторан на вечерю, сказав, аби я прийшов сам для серйозної розмови. Виявляється, в моїй родині є таємниця. І як тепер бути – я не знаю. Батько хоче вписати його у спадок
- Коли всі гості розійшлися до мене на кухню зайшла свекруха і давай усіх наших друзів хвалити, а ось на мене “болото лити”. – Ти себе взагалі в сукні хоч іноді бачиш? Ти ж жінка! Та на Маринку любо глянути! – З того моменту зчинилась “буря”. Навіть не знаю, чим би все це закінчилось, якби не втрутився чоловік. Тепер Олена Василівна чекає від нас вибачень. – Ну-ну, побачимо ще, до кого ви звернетесь, коли потрібно буде з Вікусею посидіти!
- В неділю мама нас усіх запросила до себе на піцу. Ми сиділи, багато розмовляли, але згодом я помітила одну “цікавинку”. Річ у тім, що мама ставитися до моєї доньки так, як ставилася до мене в дитинстві. – Любі мої, ходіть сюди з книжечкою і по черзі покажете мені, як ви читаєте!, – сказала вона моїм племінникам. – Розумнички! Ви заслуговуєте на гарні подарунки від Миколайка, – сказала вона їм. А моєї Емілії для неї ніби й не існувало, хоча в тої чимало талантів!
- Коли чоловік вже був лежачий, наша дочка єдине чим допомогла, так це купила ортопедичний матрац. При першій же можливості Леся наголошувала на його ціні. Грошима на лікування скидалися всі, окрім рідних дітей, але я мовчала. І ось вже який час, як мого Гриші не стало. Матрац цей чищенню не піддавався, тому я його відправила на горище. І ось коли я Лесі пожалілася на спину, та мені сказала його зняти і лягати спати. Певне таких дітей, як в мене, ні в кого нема. Сльози так і линуть через обіду!
- Поки мама ходила з Дмитром Павловичем на каву, чи в театр і кожен платив сам за себе, я була спокійна. Але місяць тому моя майже сімдесятилітня мама вмовила “коханого” поїхати на екскурсію до Польщі. Той грошей не мав, і мама не придумала нічого кращого, ніж оплатити тур самостійно. Брат просто сміється, і каже дати мамі спокій, але я бачу, як той чоловік її просто використовує. Коли вона залишиться без копійки, хто її доглядатиме?