fbpx

Всі дев’ять місяців мама стійко перенесла, до останнього розвиваючи свій, ще зовсім молодий бізнес. Незважаючи на косі погляди батьків, та вічне невдоволення тата. – І для чого все це? Ви з двома ледь з “ями” вилізли. – Та мама не слухала нікого. – Того дня вона мене розбудила, і сказала, що скоро по неї приїдуть. Мама поцілувала сплячу Олю, взяла пакети і вийшла, а повернулась вже з крихітним згортком

Всі дев’ять місяців мама стійко перенесла, до останнього розвиваючи свій, ще зовсім молодий бізнес. Незважаючи на косі погляди батьків, та вічне невдоволення тата. – І для чого все це? Ви з двома ледь з “ями” вилізли. – Та мама не слухала нікого. – Того дня вона мене розбудила, і сказала, що скоро по неї приїдуть. Мама поцілувала сплячу Олю, взяла пакети і вийшла, а повернулась вже з крихітним згортком.

***

Думка про те, щоб привести у світ ще одну дитину, навіть не приходила моїм батькам в голову. Переживши серйозний стан після попередніх пологів, криза в країні, ледве зводячи кінці з кінцями і нескінченно позичаючи гроші на те, щоб прогодувати двох доньок, мама зважилася йти в бізнес. Тато на той час працював в поліції і вже почав серйозно заглядати в чарку, він рідко проводив з нами вихідні і вечори.

Цей уклад, коли ніколи нікого немає вдома, коли всі по своїх справах, а діти надані самі собі вже щільно увійшов в життя сім’ї. Поки в коробочці з-під маминих туфель ми не відрахували достатню суму грошей на відпочинок на морі…

Боже, яка це була казка!

Після дощового і прохолодного літа на спекотне морське узбережжя. Нам із сестрою доставляло неймовірне задоволення бігати по гальці, купатися до посиніння, випрошувати на пляжі стаканчик черешні або трубочку зі згущеним молоком. Це свято життя в повній мірі торкнулося і батьків, вони ніби відволіклися від нескінченного виживання, розслабилися, помолодшали, стали ходити, тримаючись за руки.

А через місяць після повернення з відпочинку, я серед ночі застала маму на кухні в сльозах. Вона пожартувала, але плакати стала регулярно, трохи пізніше до цього додалися з’ясування відносин з батьком. Тест не обманював – нас всіх чекало велике випробування, поповнення в сімействі.

У свої 10 років я вже мала уявлення як справи  з цим всім йдуть, і (звідки б? З кіно?) Знала, що є такі ось тести на.

Знайшла в маминій сумці, в потаємній бічній кишені. Дві яскраві смужки, щоденні суперечки за стінкою, мамин дивний вигляд і самопочуття, стиснуті бабусині губи, сердите обличчя батька і розмови нескінченні, де одна і та ж фраза оточуючих: “нема чого злидні на світ приводити!”.

Все це поступово склалося в загальну картину, стало зрозуміло, що мама чекає дитину, що ніхто цю дитину не хотів, що всі навколо говорять мамі кудись піти і щось там зробити, а вона навідріз відмовляється.

Відчувалося щось погане, відчувалася бiда, вона нависала над нашою квартирою, над нашим обіднім столом, де завжди лежать карамельки в вазочці, над кожною постіллю і прямо наді мною.

Цією бідою пахло з ранку, коли мама смажила млинці з опухлими від сліз очима, ця біда лилася з крана під час нашого з сестричкою купання, ця біда жила в кожній кишеньці татової форми.

Так дивно було розуміти, здогадуватися, відчувати себе нескінченно-дорослою, але бачити, як батьки, “розмовляючи”, намагаються щільніше прикрити двері (а потім вигукують так, що здається і сусіди за стіною чують).

Дивно було не любити улюблену бабусю, яка явно (дитяче чуття таке точне) бажає нам чогось поганого, інакше чому мама після її приходу знову закрилася у ванній кімнаті і схлипує вже пів години. В один з таких моментів я не витримала і сказала їй, що все знаю, що я дуже хочу її підтримати. І дуже хочу брата або сестру, що буду їй допомагати, як з Олею, що ми разом з усім справимося.

Уявляєте, так і сказала “разом впораємося”, як зараз пам’ятаю ці почуття: безмежну любов, полегшення, що не потрібно більше прикидатися.

Мама тоді відразу перестала плакати і, здається, вперше за дуже довгий час по-справжньому тепло подивилася на мене, тепло і по-дорослому, як на союзника подивилася. І зараз, через роки, я розумію, що в тій ситуації ми з сестрою стали її єдиними друзями. Діти, яких вона вже привела на світ…

Тато тоді поставив ультиматум: “Вирішиш залишити дитину – сім’я зруйнується”.

Не міг він пробачити, що дружина на цей раз збунтувалася, відносини у них були не дуже і без “цієї” ситуації, а коротка південна ідилія вже здавалася сном. З невісткою перестали спілкуватися татові батьки. Бабуся і дідусь тепер передавали подарунки для нас або звали в гості на вихідні, але мама навіть по телефону з ними не розмовляла, відразу передавала слухавку мені.

Подруги теж крутили пальцем біля скроні: “Куди вам третього? Ти тільки вилізла з цієї ями, з немовлятами ніхто бізнес не веде”. І аргументи були залізні, але ще залізною була мамина рішучість. Минав час, аж до 7 місяців вона їздила “за товаром” в столицю, тягала на собі величезні сумки з дитячим одягом, не кидала невеликий, але з таким трудом відкритий бізнес, який, до всього іншого приносив дохід. А потім згорнула точку на ринку, до кращих часів.

Я не знаю на що жінка зазвичай сподівається в таких ситуаціях, звідки черпає сили, але точно можу сказати, що мама з гідністю несла всі тяготи, не скаржилася і була набагато добрішою, радіснішою і світлішою, ніж я могла пам’ятати.

Тато ж дуже багато випивав, весь час обіцяв піти, але не йшов, з мамою вони не розмовляли, а спали ми втрьох (мама, я і сестра) на двоспальному ліжку і замикали на ніч кімнату, тому що якщо батько був не в дусі, то починалося щось погане. Думаю, що це – найважчий етап для нашої сім’ї, де на міцність перевірялися всі.

Я намагалася повністю брати на себе турботу про сестру і домашні справи, мама, як могла, заробляла на хліб і намагалася не сумувати і не впадати у відчай, батько проходив важке і болюче випробування відповідальністю, випивкою і (як з’ясувалося через роки), іншими жінками, але хто я така, щоб його засуджувати – час сам розставив все на свої місця.

Весь кошмар закінчився одним сонячним травневим днем, коли на світ з’явився мій молодший брат.

Мама вночі розбудила мене і прошепотіла, що зараз за нею приїде швидка і потім вона повернеться вже з малюком, дала вказівки на найближчі дні, поцілувала сплячу сестричку, зібрала велику сумку і поїхала. Я тут же розбудила Олю і ми з нею (ох уже ця дитяча віра в Бога) до самого ранку на колінах молилися, щоб все з мамою і дитиною було добре. Потім тато повернувся з чергування і, дізнавшись, що трапилося, став раз за разом набирати якийсь номер, питаючи “Ще ні?”. У цей день він був абсолютно тверезий, але чомусь плакав…

А коли з того кінця проводу йому повідомили: “У вас син, 3600 50 см!”, Довго сидів нерухомо і дивився прямо перед собою.

Цей малюк осяяв наш будинок світлом з самого першого свого дня, він повернув туди мир і спокій, на довгі роки став тим центром тяжіння, який утримував всіх разом, поруч, в одній упряжці, тому що, як говорив кіт Матроскін: “Спільна праця, вона об’єднує”. Ми всі ніби потрудилися, щоб виростити цього хлопчика.

Здогадайтеся, хто тепер улюбленець всіх родичів? Хто найчудовіша, красива, розумна і в усіх відношеннях прекрасна дитина (ну як дитина, 17 років – не жарт)?

Спадкоємець, продовжувач роду, надія і опора батьків. Наших батьків, які пережили кризу і залишилися разом, не дивлячись ні на що.

Не буду я про погане, а лише тихо подякую всесвітy за те, що ми впоралися, і що тепер у мене є ще одна рідна людина.

Фото ілюстративне, з вільних джерел

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page