fbpx

Втекли ми з чоловіком і дитиною Херсону в березні, спочатку до рф, але там не затрималися. Ми пожили в Грузії, потім полетіли в Канаду, але повернулися, Канада дуже вже чужа. Ні, не в Україну, адже чоловіка там можуть забрати. Поки що у Польщу. Хочу розповісти, що тут добре, а що “хромає” 

Втекли ми з чоловіком і дитиною Херсону в березні, спочатку до рф, але там не затрималися.

Деякий час ии пожили в Грузії у друзів, потім полетіли в Канаду, але повернулися: Канада дуже вже чужа.

Повернулися ми. на жаль, не в Україну, адже чоловіка там можуть забрати, а поки що осіли у Польщі. Хочу розповісти, що тут добре, а що “хромає” .

Що здивувало на першому етапі приїзду до Польщі – неймовірна підтримка українців, солідарність, допомога на всіх рівнях.

Величезні супермаркети з величезним асортиментом товарів та продуктів, багато з яких коштують не дорожче, а часом і дешевше, ніж в Україні. Все ж таки висока конкуренція в ЄС – це велике благо для споживача.

Велосипеди – ще одна дивина.

Це, звичайно, не Голландія, але і тут чудова інфраструктура для любителів роверів – ​​безліч велодоріжок, пунктів прокату велосипедів, велосвітлофорів, парковок та інших велоатрибутів. Помітно, що двоколісні тут у пошані. Тішить око і те, що можна зустріти цілі сім’ї, що ходять на велосипедах у вихідний день. От би й в Україні так стало!

Релігійність поляків на дуже викокому рівні. Переважна більшість із них – католики. У Польщі релігія впливає навіть на деякі аспекти життя. Наприклад, у польських дитячих садках це може виражатися у частих оповіданнях чи сценках на біблійну тему. У школі, де вчиться наш син, є уроки релігії. Багато релігійних свят є офіційними вихідними.

Далеко не всі поляки говорять англійською мовою. Хоча існує стереотип, що багато європейців знають англійську, на практиці, як ми переконалися, це не зовсім так. Якщо у великих містах Польщі або в окремих галузях ви без проблем зможете спілкуватися англійською, то в маленьких містах буде складніше. Зате багато людей старшого покоління зможуть сяк-так, а іноді й добре,Ю порозумітися з вами російською, адже колись її викладали в  місцевих школах. А зараз вже багато поляків частково розуміють і нашу українську!

Серед однозначних плюсів життя в Польщі – відсутність корупції навіть на побутовому рівні.

Ніхто не чекає від вас “шоколадки” при спробі записати дитину в садок або під час походу до лікаря. Якщо десь ви стикаєтеся з бюрократією, це не тому, що вас намагаються розвести на «подяку». Це просто тому, що бюрократія є в держустановах Польщі. Можливо, корупція і не винищена повністю в Польщі, але пересічний обиватель із нею зазвичай не стикається.

Неймовірно хороші дороги: за останні десятиліття Польща активно відбудувала дорожню інфраструктуру та продовжує це робити. Крім автобанів, що дозволяють швидко перетнути всю країну, тут добре розвинені і невеликі дороги, щоправда, дещо вузькі. У Польщі жити в маленькому містечку чи селищі – це не вирок, адже вам не важко буде дістатися центру цивілізації. Ми якраз і мешкаємо в невеличкому місті недалеко від Варшави.

Громадський транспорт, який їздить за графіком, а не «на око» – це дуже зручно. Причому якість транспорту, як правило, гідна – ніяких «газелек», що розвалюються, тут не побачиш. Зазвичай це великі сучасні автобуси чи трамваї.

Дотримання законів, порядок та чистота – це теж у поляків на висоті. Поляки загалом поважають закон. Впадає у вічі любов до порядку, доглянутість і чистота навіть у невеликих містах. Цікавий факт: ви не зустрінете на вулиці бродячих собак, наприклад. Це результат гуманної політики щодо безпритульних тварин. Для них тут існує безліч волонтерських та муніципальних притулків.

Безліч вакансій, не складно влаштуватися на роботу. якщо, звичайно, маєте бажання. Ми з чоловіком обоє вже працюємо.

Самі поляки зовсім проти влаштуватися працювати у найбільш забезпечені країни – Англію, Німеччину тощо. Відтік робочої сили та економіка, що в цій країні стабільно розвивається, сприяють появі великої кількості вакансій.  Однак, щоб знайти саме хорошу роботу, доведеться постаратися.

Мені дуже подобається польська оброзичливість. Поляки доброзичливо ставляться до оточуючих, інших поляків та іноземців. Хоча, звісно, ​​скрізь є винятки.

Завдяки розташуванню Польщі в центрі Європи, а також величезній конкуренції між авіакомпаніями та автобусними операторами, звідси легко дістатися до всіх куточків Європи. Тут нікого не здивуєш квитками по 10 євро за авіапереліт. А наявність національної польської візи чи карти побуту дає можливість подорожувати країнами Шенгенської зони.

З мінусів, звичайно, медицина.

Щоб потрапити до лікаря, потрібно чекати. Іноді довго. А іноді ну дуже-дуже довго. Особливо коли йдеться про вузьких спеціалістів. Якщо ситуація безвихідна, можна, звичайно, піти до приватного лікаря за додаткову оплату, але цілком імовірно, що там теж буде черга. Так, не така, як у безкоштовних державних лікарнях, але все ж таки. Багато ліків продаються лише за рецептом.

Брудне повітря, смоги  – з цим ми теж тут зустрілися.

Оскільки у Польщі активно видобували вугілля у минулому, склалася негативна практика – використовувати його для опалення. Це, на додаток до багатьох заводів, фабрик і автомобілів, призводить до того, що часто повітря наповнене смогом. Особливо за часів опалювального сезону та у великих містах. Але держава в курсі проблеми і вживає заходів щодо виправлення ситуації.

Випадки недоброзичливого ставлення до іммігрантів теж трапляються. Питання дещо спірне, адже скільки людей – стільки й думок. Є ті, хто каже, що ніколи з подібним не стикалися. Але є у нас знайомі, хто каже, що все ж таки деяка ворожість має місце, причому до українців зокрема.

Та це цілком зрозуміло, немає жодної країни світу, де всі до одного були б раді приїжджим.

Непрацюючі магазини у неділю. Дивний мінус на перший погляд, але він також впливає на повсякденний спосіб життя. Польський уряд вирішив, що нема чого працювати у неділю, і треба проводити цей день із сім’єю. Спочатку у них була одна непрацююча неділя на місяць, потім дві, і так далі. У результаті, якщо ви весь тиждень працюєте, і вирішили скупитися в неділю – забудьте про глобальні походи магазинами.

Натомість у суботу у супермаркетах збираються величезні черги. Це, звичайно, непогано для продавців, яких не змушують працювати в неділю, зате для покупців створює чимало незручностей. Є шанс не встигнути закупитись та задовольнятися убогим вибором невеликого магазину у себе під боком.

Висока вартість оренди квартири та комунальні послуги з’їдають значну частину зарплати. Дорогі медичні послуги. Стоматологія, оптика – теж не з дешевих. Якщо ви вирішили віддати дитину до приватного дитячого садка – це теж не так дешево.

Зате дійсно прийнятні або навіть низькі ціни на продукти і одяг.

Жити в іншій країні – це завжди виклик. Життя у Польщі – не виняток, попри близькість менталітету, мови.

Ми зробили висновок, що якщо лишатися тут – то треба якнайшвидше почати вивчати польську мову. І не соромитись на ній розмовляти! Стає простіше вам вирішувати побутові питання та шукати хорошу роботу.

Нормальна робота дозволяє гідно заробляти та виділяти час на відпочинок. А що стосується відпочинку, тут є чим себе зайняти – європейська архітектура, безліч лісів, прекрасні Татри та мальовниче Балтійське море.

Ми намагаємося не лише вивчити мову, а й зрозуміти місцеву культуру, звичаї, звички. Бути позитивними та ввічливими, бо тут такий менталітет.

Само собою, потрібно бути готовим до того, що не все буде гладко і не опускати руки через це, не здаватися.

А там, у майбутньому, можливо Бог нам поможе повернутися вже у мирну Україну.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, спеціально для Ibilingua.com.

You cannot copy content of this page