fbpx

– Ви з Василем багато років у мене за спиною крутили шури-мури, – констатував Максим. – Як я раніше не здогадався, адже ти ж часто до нього навідувалася. І навіть прямо мені про це говорила. Знущалася?! Ви, напевно, разом сміялися над моєю довірливістю. А я, дурень, вам вірив. – Ти й справді дурень! – сказала я

Ну хіба могла я подумати, що в головному герої моєї злощасної новели чоловік впізнає себе? І якби ж то образ був позитивний, так ні ж – я описувала рогоносця…

Краще б я шкарпетки навчилася в’язати, – зі сльозами на очах промовила я. – Або бісером вишивати. Ну хрестиком кінець кінців.

– Ну, хто ж знав, що все так обернеться, – зауважила подруга. Марічка намагалася мене заспокоїти і підбадьорити. Але ж я саме за її порадою і вигадала і опублікувала ту новелу, через яку моя сім’я опинилася на межі розпаду.

– Пам’ятаєш, як ти писала замітки в студентську газету? – запитала вона, коли я поскаржилася на відчуття самотності і нікчемності.

Гнітюче почуття не покидало мене з тих пір, як дочка з зятем і сином – моїм улюбленим і єдиним онуком – полетіли в Канаду. Раніше я багато їм допомагала. Вони продовжували працювати і вчитися на вечірньому відділенні університету навіть коли народився Михайлик. Ні готувати не встигали, ні прибирати, не кажучи вже про те, щоб повноцінно займатися малюком.

Я ж скористалася достроковою пенсією і з радістю взяла на себе турботи про нього, тим самим давши можливість дочці із зятем встати на ноги. Вони оперилися і, вирішили шукати щастя за океаном. А ми з чоловіком залишилися в старому спорожнілому гнізді.

Чоловік продовжував працювати, а я тинялася з кутка в куток, не в силах знайти собі гідне заняття. Надій на нове працевлаштування не було. І після сорока років не дуже-то беруть, а вже кандидатури старше п’ятдесяти і зовсім не розглядають. Ось тоді подруга і згадала про моє студентське захоплення:

– Пам’ятаєш, які стінгазети ти писала? Ми всім курсом зачитувалися. Потім ти ще в місцеву газету писала. Цілком успішно. Я ж пам’ятаю, ти сама говорила…

– До чого ти? – не зрозуміла я.

– Ти могла б знову зайнятися літературою, – пояснила подруга.

– У нашому будинку газета не видається. Марічка помітила, що є районні та міські газети, а ще багато різних журналів. І якщо не надрукують на папері, то можна створити свій блог в інтернеті.

– Головне для тебе зараз не результат, а процес, – говорила подруга. – Мрій, вигадуй, відволікайся від буденності. Чому б і ні, подумала я. Спочатку накидала десяток маленьких історій, взявши в якості персонажів друзів і знайомих. Потім, коли всі, на мій погляд, цікаві життєві події, були описані, задумала новелу про жінку, яка багато років металася між чоловіком і коханцем, потрапляючи в різні ситуації. Мені здалося, що ця кумедна фантазія на вічну тему сподобається читачам.

Отримавши схвалення Марічки, відправила текст в міський літературний альманах і стала чекати відповіді, втім, особливо ні на що не сподіваючись.

На моє невимовне захоплення, з редакції надійшов лист, що мій текст взяли до друку. Я стрибала від щастя і дякувала подрузі, обіцяючи зводити її в кафе – в подарунок за прекрасну ідею. Однак я і припустити не могла, що при зустрічі буду не сміятися за чашечкою кави, а плакати.

Якось Максим повернувся з роботи похмурий і пригнічений. Жбурнув до стінки портфель, прокрокував на кухню і кинув на стіл свіжий номер видання, де як раз і було опубліковано моє творіння.

– Що трапилося? – занепокоїлася я. – Неприємності на роботі? Погано себе почуваєш?

– А як можна себе відчувати, коли дізнаєшся, що дружина багато років зраджувала?! – прогарчав він у відповідь.

– Ти про що?! – здивувалася я.

– Про це! – Максим ткнув пальцем в розворот журналу з тією самою новелою.

– А що не так?

У перший момент я подумала, що йому не сподобалося оформлення або він засоромився мого аматорського рівня. Але потім він повторив щось про обман, аморальну поведінку, огидний приклад для дочки, і тільки тут до мене дійшло.

– Ти вирішив, що написане – правда? – запитала я, стримуючи сміх.

– Так! – відрізав він.

Я обімліла.

– Ти ж розумна людина.

– Якщо розумний, то повинен закривати на все очі?!

– Ні. Ти повинен розуміти, що художник не завжди малює те, що бачить. Зазвичай сюжети вигадуються.

– Вигадується фантастика. Решта ґрунтується на реальному житті. А коханець – “веселун, хоч зовні і непоказний”. – Цитував чоловік. – Це явно ж про Василя йдеться!

– Тобто ти вважаєш, що всі великі поети лише про своє життя пишуть?

– Ти не зрівнюй себе з великими поетами!

З цією заявою я була готова погодитися. Звичайно, мої старання нечувано далекі від закручених сюжетів відомих поетів. Але я була не згодна, що за книжковою історією обов’язково ховається реальна.

– Слава Богу, у мене є уява, – заявила я.

– Що ти говориш?! – пожартував Максим. – Та ти навіть салати готуєш строго за рецептом.

– Тому що ти – консерватор. Не любиш пробувати нове.

– Тобто я винен ?! Тобі зі мною було нудно ?! – Максим зрозумів мене по-своєму.

– Ну не перекручуй. Я взагалі не мала тебе на увазі, коли складала.

– Чому ж тоді твій нібито вигаданий чоловік так схожий на мене? Я в черговий раз здивувалася:

– Хіба?

Максим присунув до себе журнал, пробіг очима по рядках.

– Ось! – вигукнув він і почав читати вголос: – “Він був високим і підтягнутим, з аристократичними рисами обличчя. Очі у нього були сірі й невиразні”. Закінчивши цитату, Максим запитально дивився на мене.
– Очі у тебе дійсно сірі, – визнала я, мало не вдавившись від сміху. – А щодо решти, ну знаєш… Ти не дуже об’єктивно себе оцінюєш.

Ви з ним багато років у мене за спиною крутили шури-мури. Як я раніше не здогадувався ?! Ти ж сама мені казала…

– А ще ти написала, що його практичність межувала з занудством.

– Повинна ж я була обґрунтувати, чому його дружина завела собі коханця.

– Тобто ти вважаєш мене занудою? – продовжував гнути свою Максим.

– На тобі! – тільки й змогла вимовити я, розгубившись остаточно.

Вони дружили ще зі шкільної лави. Василь був свідком на нашому весіллі, але сам так і не одружився.

Перебирав жінок в пошуках ідеалу, поки не прийшов до висновку, що головний його ідеал – це мама, і ніхто не може з нею зрівнятися. І він став зустрічатися з жінками, на один раз.

До нас Василь міг прийти в будь-який час, без попередження. Зі мною часто радився з господарських питань. Я вважала його невдахою, який кружляє в хмарах. Лаяла за мінливість. Жартувала над захопленням молодичками, але ніколи не відмовлялася допомогти. Коли його мама лежала в лікарні, я їздила до нього, щоб попрати, попрасувати, прибрати.

– Ви з Василем багато років у мене за спиною крутили шури-мури, –  констатував Максим. – Як я раніше не здогадався, адже ти ж часто до нього навідувалася… І навіть прямо мені про це говорила. Знущалася?! Ви, напевно, разом сміялися над моєю довірливістю. А я, дурень, вам вірив.

– Ти й справді дурень! – сказала я. – Подумай, стала б я писати про свої пригоди, якби це було правдою? Тим більше знаючи, що ти можеш прочитати. Максим спантеличено потер перенісся.

– Значить, це твої мрії? – уточнив він.

– Ну не мрії, а фантазії, – поправила я, полегшено зітхнувши.

Ну, нарешті, здоровий глузд переміг. Але рано я зраділа.

– Виходить, що ти все життя хотіла мати іншого чоловіка, – сумно сказав Максим.

– З чого ти взяв?

– Ти сама тільки що зізналася.

Ми сперечалися до півночі, але чоловіка я так і не переконала. Він затамував глибоку образу. Причому не тільки на мене, а й на Василя. Демонстративно пішов спати в іншу кімнату, прихопивши з собою злощасний журнал. Він читав і перечитував новелу, знаходячи в ній все більше схожості з нашим спільним життям.

Вранці подзвонив Василю і попросив більше ніколи його не турбувати. А через тиждень заявив, що подає на розлучення і навіть збирається розміняти квартиру, тому як бачити мене більше не бажає.

Я в повному розпачі, – скаржилася я Марічці, витираючи сльози. – Максим не хоче мене слухати. Уперся як баран. Твердить одне і те ж, що я багато років йому зраджувала. І якщо не з Василем, то з кимось іншим, тому що описала зраду занадто реалістично. Йому неможливо довести, що багато я почерпнула з книг і фільмів, а моє особисте життя тут абсолютно ні при чому.

– А не можна попросити Василя, щоб він поговорив з Максимом? – запитала Марічка.

Напиши ще одне оповідання – про те, як чоловік прочитав новелу і зажадав пояснень.

А потім йому підсунь. Раптом прозріє…

– Боюся, що вони швидше поб’ються, ніж поговорять. І, до речі, Василь так само розлючений на мене, як і чоловік. Адже це через моє літературне захоплення він потрапив під роздачу. Чесне слово, краще б я хрестиком вишивала.

Подруга співчутливо кивала, поки в її голові не дозрів новий план:

– Напиши ще одне оповідання про те, як чоловік прочитав новелу, не повірив і зажадав пояснень. А потім підсунь йому нібито випадково. Раптом прозріє.

Ідея мене не особливо надихнула, але оскільки інших не було, я взялася за справу. Як могла, описала тепер уже зовсім реальну ситуацію, пересипавши розповідь словами каяття і благаннями про прощення. Знову відправила в альманах і знову стала чекати.

Через два місяці, протягом яких я всіляко зволікала з розлученням і розділом майна, Максим, нарешті, дозрів до бесіди зі мною.

– Ти, правда, все це вигадала? – несміливо поцікавився він, після того як кілька днів проходив колами з новим номером під пахвою.

– Звичайно, – видихнула я.

І не стала уточнювати, що він мав на увазі під “це все”. Було досить уже того, що він зі мною заговорив. Але я дуже сподіваюся, що світ в нашій родині все-таки відновиться. І ще я вирішила: якщо буду писати щось ще, це будуть історії про кішок або собак, щоб не виникало ніяких паралелей зі мною або з ким-небудь іншим.

Всім раджу: вибирайте захоплення обережно.

Передрук без посилання на ibilingua.com – заборонений!

Фото ілюстративне, з вільних джерел

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями на Facebook

You cannot copy content of this page