Скажу чесно – я батькам не допомагала. Точніше, колись, у дуже ранньому віці я робила спроби, але їм це не подобалося. Не подобалося, коли я мочила водою носову хустку і «до блиску» терла вікна на кухні. «Тільки вчора все відмила, – гірко зітхала мама, – а тепер усе наново! Ішла б ти краще гратися».
Не подобалося, коли я мила холодною водою посуд, і він залишався жирним. «Відійди, я краще сама», – підштовхувала мене мама до виходу.
Не подобалося, коли я сідала ліпити з нею пельмені та «переводила» половину тіста та м’яса. “Не заважай!” – сердилася вона. Ні, мама не хотіла мене образити. Вона хотіла якнайкраще. Зробити все швидше та йти зі мною гуляти. Вона мала ще стільки справ! І я перестала заважати.
Я взагалі перестала щось намагатися робити вдома. Це вона мені розповідала вже тоді, коли я стала дорослою. “Якби все повернути назад!”, – зітхає вона зараз.
Я й готувати, власне, навчилася тільки коли вийшла заміж. Одна моя подруга досі згадує, як я дзвонила їй і шепотіла в слухавку, щоб чоловік не чув: “Оль! Скажи, як варити бульйон».
А ще пам’ятаю, свекруха, бабуся Катя, жінка проста, яка виросла в селі, в багатодітній сім’ї, якось сказала мені:
“Нехай завжди допомагають, навіть якщо заважають. І хвали! Хвали! Навіть якщо від допомоги хочеться плакати!”
Я бачила, як вона хвалила онучок, коли вони допомагали їй смажити котлети, і весь стіл, кухня, фіранки, об які хтось витер у кулінарному запалі руки, були у фарші. Як результат цієї творчості показувала мені бабуся Катя якісь безформні вугілля. А потім на радість онуці героїчно їх з’їла. Всі, до одного! І на її обличчі не здригнувся жоден м’яз.
А я з подивом дивилася на неї і думала: виживе чи ні? Начебто жива.
Вона хвалила їх, коли вони самі накривали на стіл для чаювання і розливали по блюдечках варення. Запрошували її до столу, вона сідала на табурет і розуміла, що її нова спідниця прилипла. І що варення не тільки на цій табуретці, а й на підлозі.
– Який у вас смачний чай, – нахвалювала бабуся Катя. – Можна ще варення?
– Можна! – раділа Дуня (третя) і тут же перевертала півбанки на стіл.
Бабуся зі сльозами на очах хвалила їх, коли вони допомагали їй на дачі полоти бур’яни і виполювали половину полуниці.
– Які молодці, – непомітно витираючи очі, казала вона. – Не грядка, а паркет. Жодної травинки.
І доньки раділи. Як же вони раділи! І як хотіли ще допомагати. Кричали навперебій: «Бабусю, що ще тобі зробити?».
А вона посміхалася. І як їм подобається допомагати другій своїй бабусі, моїй мамі, ліпити пельмені! Її вже не хвилює, що дівчата «переведуть» фарш із тістом. Напевно, це приходить з роками.
Не робитиму глибокодумних висновків, як треба виховувати дітей. Кожна мати знає сама. Та й не набралася я поки що великої мудрості для цього. Але життя зробило все за мене: у нас четверо дітей, і ясно, що без їхньої допомоги я просто не впораюся.
Так, поки вони навчаться, я здобуду не одну сиву волосинку, але іншого шляху, мабуть, немає. До речі, старша вже може все! Вона моя головна опора та підтримка. Щоправда, навчила її цьому не я. Просто коли народжувалися її молодші сестрички, їй довелося багато робити самій. І це їй подобалося.
Дітям взагалі важливо відчувати, що вони можуть нам допомогти і зробити щось “доросле”. А вона сяє. Вона ж прасує, як доросла! І відразу пропалює дірку на своїй мереживній блузці. А я – я майже вибухаю і хочу відібрати у неї праску, але згадую слова моєї мами: «Якби повернути все назад!». І бабусі Каті: «Хвали! Навіть якщо хочеться плакати!».
Всім миру, добра й сімейного щастя!
Передрук без посилання заборонено.
Фото ілюстративне, авторське.
Недавні записи
- Через халатність лікарів наша донечка відправилась на небо. Одному Богу відомо, що творилося в моїй душі. Не обійшлось і без допомоги спеціалістів. Незважаючи на те, що суспільство наполягало перегорнути сторінку і спробувати ще раз, я слухала своє серце. Діток в нас з Антоном так і не має. І все б нічого, якби не ця переселенка з трьома дітьми, за якими вона зовсім не дивиться. Одного разу я була з ними на майданчику. Олежик забруднив сорочку, а я хотіла йому допомогти
- Як тільки мами не стало, ми почали сперечатися з братом і сестрами, а всіх нас четверо, за спадщину. “З чого ти взяла, що цей перстень має належати тобі? Мама нераз говорила, що він мій!” “А ти думаєш, чого Андрій так до мами в останні дні приїжджав?” І це ще діло не дійшло до нерухомості. Колись, наша дружня сім’я, переросла у велику “бурю”. Все це тривало до того часу, поки не сталося найгірше – не стало нашої сестри Марти. На прощальній церемонії нас ніби осінило
- Я відмінила усі святкування в родичів, бо ювілей найкращої подруги не кожного року. І собі і дочці я купила гарні сукні і з нетерпінням чекала дня “х”. Та на диво, Юлька мене не запрошувала. Я вирішила піти до неї на чаювання і заодно дізнатися, де ресторан, на котру годину. Подруга ще з порогу зробила спантеличений вигляд. Таке завершення розмови я аж ніяк не очікувала. І я і дитина йшли додому не те слово – засмучені!
- Та скільки ж можна було Людці жалітися мені на свого Максима! Він такий хороший чоловік і людина! О я його й забрала собі, всі зусилля до цього доклала. Тепер в нашому райцентрі тільки про це й балачок, ніби в людей інших турбот і проблем немає, чудні. Моя подруга влаштувала своєму благовірному сцену, зламала квітку і ображалася на нього цілий день
- Мені вдалося зруйнувати стосунки Ігоря з Іриною. Ну не пара вона йому. Але якби я знала, що він зв’яжеться з тою Мариною, і в них навіть до весілля дійде, то б не робила того вчинку. Відразу ж вона мені видалась мутною, а на самому весіллі я це для себе підтвердила. Тільки шкода, що мій син сліпо не вірить моїм твердженням. Я ж на власні очі бачила ці “воркотіння”, коли подихати свіжим повітрячком вийшла