fbpx
Суспільство
Як позбутися від тяги до солодкого і жирного: поради психотерапевта

Думка про те, щоб підняти собі настрій солодкою або іншою не менш корисною смакотою, виникає у багатьох. Але ось потім позбутися тяги до солодкого і жирного виходить не завжди.

Чому мозок “змушує” їсти жирну і солодку їжу

Корінь сильної тяги з жирної і солодкої їжі потрібно шукати в нашому далекому минулому.

Незважаючи на те, що спосіб життя людини досить сильно змінився, еволюційна програма як і раніше надає на неї сильний вплив. Так, наприклад, добова потреба в калоріях первісної людини становила близько 4000 ккал у жінок і 5000-6000 ккал у чоловіків.

Такі високі енерговитрати були цілком виправдані. Адже наші предки були неймовірно рухливі: полювали, займалися збиранням і часом проходили на добу більше 30 км. Найпростіший спосіб забезпечити себе “пальним” – вживання солодкої і жирної їжі. Ось чому для нашого головного мозку подібна їжа є найбільш привабливою.

Спосіб життя сучасних міських жителів далеко не такий активний, але все ж пам’ять предків дає про себе знати кожен раз, коли ми відчуваємо почуття голоду. Перше, що спадає на думку – з’їсти що-небудь солодке або солоне.

В принципі в природі немає шкідливих продуктів, такими вони стають лише в тому випадку, якщо ми вживаємо їх без міри. Безумовно, ми не можемо в великих кількостях їсти солодке і жирне, адже наші добові енерговитрати не настільки великі. Більш того, сучасна жирна і солодка їжа сильно відрізняється від тієї, яку їли наші попередники.

Одна справа з’їсти шматок червоного м’ясо, інша – продукт з гідрогінезованним жиром. Можна поласувати солодкими ягодами, а можна – печивом з рафінованим цукром. Смак, начебто, один, але вплив на здоров’я і психіку зовсім різний.

Як солодка і жирна їжа впливає на нервову систему

Харчова поведінка людини регулюється, в тому числі, і так званою системою винагороди – складною мережею нейронів, яка відповідає за задоволення. Нерідко, саме вона змушує людину хотіти чогось дуже сильно і будь-якими способами досягати бажаного. Одним з стимуляторів цієї системи є солодка і жирна їжа. Вона володіє так званою смакової привабливістю – збуджує апетит і змушує нас з’їсти більше.

Виробники продуктів харчування прекрасно знають про те, що саме солодке і жирне є найбажанішим для споживача, і активно користуються цими смаками для виготовлення фаст-фуду, молочної продукції, снеків, кондитерських виробів.

Що відбувається, коли ми вживаємо їжу з подібними смаками?

Нервові клітини смакового апарату, сприймаючи солоде або жир, дають сигнал до вироблення опадів, в тому числі і ендорфінів – хімічних сполук, що виробляються в головному мозку і приносять задоволення. Крім цього ці речовини зменшують біль і стрес, по крайній мірі, на час. Для багатьох людей їжа, є найдоступнішим джерелом приємних емоцій. Саме тому переїдання так часто входить в звичку.

Напевно ви зустрічали людей, яким досить з’їсти одну цукерку або печиво. А буває навпаки, деяким і пачки недостатньо. Феномен такої поведінки пов’язаний з розвитком контролюючих систем, розташованих в головному мозку, зокрема з його лобовою частиною.

Якщо вона активно працює, всі інші структури мозку знаходяться в балансі. У цьому випадку людина здатна відійти від лотка з солодощами, відмовитися від жирного тістечка і смаженої картоплі.

Якщо балансу в роботі структур головного мозку немає, нам складніше “натиснути на гальма” і управляти своєю харчовою поведінкою. Часто активність кори лобових часток головного мозку знижується в разі травми, поганого сну, зловживання алкоголем, синдрому дефіциту уваги.

Читайте також: ЯК ПРАВИЛЬНО ДОГЛЯДАТИ ЗА ШКІРОЮ В ДОМАШНІХ УМОВАХ: ПОРАДИ КОСМЕТОЛОГА

Як протистояти тязі до солодкого і жирного

Якщо ви збалансуєте діяльність різних відділень головного мозку, то вважайте, що половину справи вже зроблено. Ви повернете контроль над своєю поведінкою і знизите градус харчової залежності.

Спіть достатньо – не менше 7-8 годин, це підтримає адекватний кровообіг в головному мозку.

Підтримуйте стабільний рівень цукру в крові. Для цього їжте частіше і потроху. Система самоконтролю відмовляє частіше, якщо рівень цукру в крові низький. Підвищуйте його за рахунок складних вуглеводів, нежирних білків і корисних жирів.

Приділяйте належну час фізичного навантаження. В Японії проводилося дослідження, яке показує, що 10 хвилин заняття пінг-понгом значно посилюють постачання лобових часток головного мозку киснем і поживними речовинами.

Ставте ясні цілі. Лобова кора бере участь в плануванні і прогнозуванні – їй потрібні чіткі вказівки.

Не забувайте про щоденні задоволеннях для себе. Вони не повинні бути пов’язані з їжею. Це може бути творчість, заняття спортом, рукоділля, процедури для тіла. Головне, приділяйте їм хоча б по 15-20 хвилин в день.

Джерело.

facebook