21 липня відзначається День Казанської ікони Божої Матері. Свято присвячене іконі, що є однією з найвідоміших в православ’ї. Вважається, що саме в цей день в 1579 році ця ікона з’явилася в Казані.
Отже, Казанська ікона Божої Матері – вона з найбільш шанованих ікон православної церкви. Християни вірять, що після пожежі в Казані в 1579 році, що знищила частину міста, десятирічної Матрони уві сні з’явилася Богородиця, велевшая відкопати її ікону на попелищі.
На місці явлення ікони був побудований Богородицький дівочий монастир, першою монахинею якого стала сама Матрона, яка прийняла ім’я Маври.
Деякий час по тому 8 липня за юліанським календарем стало щорічним загальноцерковним святом в Російській Церкві. Цій даті відповідає 21 липня.
У 1904 році ікона була викрадена і знищена. Також існує версія, що вона була перепродана старообрядцям.
Примітно, що один зі списків ікони більш семи років перебуває в космосі – 7 квітня 2011 космічний корабель “Юрій Гагарін” доставив його на Міжнародну космічну станцію.
Читайте також: ПРИТЧА «ТРИ СТАРЦЯ»: ЯКЩО НЕМАЄ ЛЮБОВІ, ТО ВСЕ ІНШЕ ВЖЕ НЕ В РАДІСТЬ
Історія ікони
За легендою, через час після підкорення Казані молодим царем Іваном Грозним, встановлення їм Казанської єпархії і успішного поширення християнства магометани стали чинити сильний опір.
Пожежа 1579 року знищила половину Казанського кремля і прилягала частина міста, вони розцінили як гнів “російського Бога”.
У цей час для зміцнення Православ’я в Казані була явлена милість Божа через чудове набуття ікони Богоматері, що отримала з цієї нагоди найменування Казанської.
Місто незабаром після пожежі почав вставати з руїн.
Разом з іншими погорільцями, недалеко від місця початку пожежі будував будинок стрілець Данило Онучин. Його дев’ятирічній дочці Матроні з’явилася в сонному баченні Божа Матір і повеліла дістати Її ікону, поховану в землі.
Тричі являлася Богородиця і вказувала місце, де схована чудотворна ікона. Нарешті, Матрона зі своєю матір’ю стали рити в зазначеному місці і знайшли святу ікону.
Прикмети на 21 липня
Перед роботою 21 липня заведено було служити молебень, а потім – накривати столи з багатим частуванням.
Заведено було зав’язувати перший зжатий 21 липня сніп.
Його перев’язували рушником і зберігали в передньому кутку хати до свята Покрови Богородиці, після чого згодовували худобі, вважаючи, що корови і кози в цьому випадку взимку більш охоче будуть їсти підготовлений для них корм.
Селяни вірили в те, що саме 21 липня на полях можна зустріти комаху-шкідника, яка звивається в клубок і катається по землі.
В народі вважали, що її приносять на поля вітри з теплих країн і звивають в клубок, який підкочується під ноги першому зустрічному. Якщо людині під ноги попадеться цей клубок, то це, за прикметою, віщує благополучний рік.
- У цей день завжди буває гроза
- На Прокопа-жатвенника сильна спека починається
- Бджоли стали злішими — до посухи
- Стиглі стручки акації свідчать, що житня нива дозріла