fbpx
Суспільство
Чому 15 вересня треба берегти хлопців і дякувати козам

На столах 15 вересня зазвичай були страви, приготовані з козячого молока. У церкві шанували пам’ять мученика Мамонта (Маманта), його батьків Руфіну і Феодота.

Відомо, що мати і батько Мамонта були людьми поважними, але навіть незважаючи на це, вони не змогли уникнути сумної долі – під час гонінь і переслідувань прихильників християнської віри їх закрили в темницю, де обидва пoмepли.

Перед cмepтю Руфіна народила дитину. Маленького Маманта взяла на виховання одна багата вдова Амія, яка також поховала і його батьків. Амія зробила все, щоб виростити Мамонта християнином, дала йому гарну освіту.

Юнак міг похвалитися талантом красномовства, а тому вирішив стати проповідником. Багатьох людей йому вдалося навернути до віри.

Читайте також: ПРО ЩО “ГОВОРЯТЬ” КОЛЬОРОВІ СНИ

Однак, коли правитель Демокріт дізнався про те, що робить Мамонт, він повідомив про це імператору Авреліану, який заарештував проповідника і став умовляти прийняти язичництво.

Вмовляння не діяли, а тому, Мамонта піддали великій кількості катувань. Зрештою, вирішили втопити в морі, але Бог врятував мученика, і він був віднесений хвилями на високу гору в пустелі, розташовану неподалік від Кесарі. Там Мамонт заснував церкву і проводив своє життя в молитвах.

15 вересня називають Мамонт-вівчарником. Коли він жив у пустелі, то до нього приходили дикі кози, які давали йому молоко.

Святого мученика, в честь якого отримав свою назву цей день, у народі вважали покровителем кіз і овець. Їх в цей день з двору не виганяли — вважали, що так можна накликати на тварин біду.

Весь день був присвячений цій худобі: прибирали двір, сарай, де живуть вівці і кози, затикали мохом щілини, утеплювали двері і віконця, клали зимову підстилку — часто в цій якості використовували торф, одним словом, робили все, щоб тварини благополучно перезимували.

Після закінчення робіт хлів треба було обов’язково обкурити вереском — травою, яка відганяє злих духів.

У лісі 15 вересня достигала журавлина, і зазвичай жінки і діти, вільні від роботи, відправлялися її збирати. 15 вересня починалися гуляння.

Також у цей день хлопців не навантажували ніякою роботою. У цей день люди ходили в гості, влаштовували жартівливі бійки і бенкети.

Прикмети 15 вересня:

Вклонися вівчарніку — він тобі овець збереже.

Рясні роси з ранку і вечора, але без вітру — на гарну погоду.

Червоний захід – за прикметами, скоро вдарять перші морози.

Дощ іде 15 вересня – осінь буде сухою.

Якщо людина народилася 15 вересня, то в якості талісмана слід носити нефрит.

Джерело.