fbpx
Лайфхаки
Чому навчати дитину, щоб вона досягла успіху в майбутньому

Принципи виховання дітей кардинально змінилися. Ось що потрібно зробити, щоб ваша дитина не програла конкурентам ще на старті.

Кожен батько бажає своїй дитині найкращого. Але є одна біда: щиро мріючи підготувати дитину до майбутнього, ми вчимо його тому, що підказує наш досвід. І рідко замислюємося, наскільки швидко разом з цим досвідом застарівають.

Чому пора міняти підхід до навчання

Соціологи заявляють, що в найближчі 10-15 років зникнуть до 20% існуючих професій. І з’явиться мінімум стільки ж нових. До 2030 року, як вважають експерти дослідницької організації з ринку праці випарується не менше 375 мільйонів робочих місць.

Роботу, яку сьогодні виконують люди, візьмуть на себе роботи. Є навіть спеціальний сервіс , за допомогою якого можна визначити, чи знаходиться ваша професія в групі ризику. Втім, мова зараз не про вас, а про дітей.

Ми як і раніше готуємо дітей до життя в умовному ХХ столітті, в той час як світ уже змінився і продовжує змінюватися.

Ви думаєте, що ранній розвиток, математичний ліцей і надходження на престижний економічний факультет якогось столичного вузу гарантують дитині посаду мінімум бухгалтера, а при хороших розкладах і швидке зростання до фінансового директора великої корпорації.

У 2016 році на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, економісти та бухгалтери були названі серед основних професій-лузерів: в цій сфері в найближчі роки очікується максимальне число скорочень.

Читайте також: ВЧЕНІ ДОВЕЛИ: ВСІ ЧОЛОВІКИ ЗАКОХУЮТЬСЯ ТІЛЬКИ В ТУ ЖІНКУ, ЯКА ВОЛОДІЄ ЦІЄЮ РИСОЮ

Ті навички, які виявляться вирішальними при прийомі на роботу в роботизованому завтра, сьогодні ще не грають вагому роль, ми їх ігноруємо.

Тим часом, щоб не загубитися в новому світі, люди будуть змушені прокачувати вміння, в яких як і раніше перевершують роботів. Саме це і визначає нові принципи навчання і виховання.

На жаль, стандартні сучасні школи як і раніше дають дітям навички родом з минулого століття. Тому так важливо, щоб кожен батько пояснив синові або дочці п’ять простих речей.

Чому навчати дитину

1. Не зубрити

За здатністю до запам’ятовування ми – люди – програли комп’ютерів і роботам вже давно. Обсяг знань, який теоретично можна вкласти в голову школяра за 10 років, не перевищує 1 ГБ.

Рахуйте самі: середній підручник, який містить 150 сторінок по 2 400-2 500 символів на кожній, важить близько 0,35 МБ. Нехай в рік діти вивчають 10 таких підручників. Тоді обсяг отриманої ними текстової інформації за 11 років навчання складе менше 40 МБ.

Додамо сюди додаткові позакласні заняття і читання, зображення і вивчення інших мов. Навіть збільшивши шкільні 40 МБ в 25 разів, ми отримаємо всього-на-всього 1 ГБ інформації.

А тепер порівняємо. Весь архів Великобританії, який зберігає в собі повну історію держави за тисячоліття, дорівнює приблизно 70 ТБ. Що стосується комп’ютерів, в цьому році пам’ять окремо взятого електронного обчислювального пристрою вже досяглаHP Enterprise представила комп’ютер з найбільшим обсягом пам’яті 160 ТБ.

А значить, якщо ви як і раніше вважаєте важливим впихнути в пам’ять чада роки правління Тутанхамона або, покладемо, нюанси абелева різноманіття, ваша дитина програв машинам вже зараз.

Він витратив час і сили на зубріння непотрібної інформації, в той час як його однолітки-конкуренти набували іншої, набагато більш важливий навик.

2. Бути відкритим для нового

«Модель, в якій люди ходять в школу протягом перших 20 років життя і далі наступні 40 або 50 років працюють по придбаної професії, порушена, – говорить експерт з соціальних взаємин і співавтор дослідження. – Нам доведеться думати про постійне навчання протягом всієї кар’єри».

Це означає, що найважливіший навик, який повинен винести дитина зі шкільних років – вміння і бажання вчитися.

А для цього важливо організувати процес навчання так, щоб навчання не стала для школяра тяжким і тому страшним вантажем.

Не треба сидіти над математикою, «поки все не зробиш». Втомився – відпочинь. Переключись. Повернешся до математики, коли знову відчуєш в собі сили і інтерес. Ну або НЕ повернешся, якщо захопишся чимось новим.

3. Робити наголос на тому, що по-справжньому цікаво

«Цим грошей не заробиш», – нерідко відмахуються батьки від будь-яких, як їм здається, безглуздих захоплень підростаючого покоління. І вперто підштовхують сина або дочку в юристи (а раптом стане директором юридичного департаменту великої корпорації?).

Програмісти (а раптом доросте до «сеньйора»?), менеджери (топ-менеджмент звучить солідно!), медики (неодмінно головлікар!). І, взагалі-то, батьків можна зрозуміти: все XX століття готував їх до вертикальної кар’єрі, коли з грязі – в князі, сходинка за сходинкою, з учнів – в працівники, з працівників – в начальники, з начальників – в big boss.

Але світ змінився, і зараз на перший план виступає горизонтальна кар’єра . Це коли ти не рвешся вгору, а просто робиш те, що тобі подобається: ну, наприклад, ляльок з порцеляни або зброю «під Середньовіччя».

При цьому ти удосконалюєшся, твої твори з кожним днем стають все крутіше. Нехай навіть твоє хобі цікаво всього 500 людям на планеті, завдяки інтернету ці люди знаходять тебе. І ось вже твої найкрутіші в світі ляльки або кинджали стають затребуваними, ростуть в ціні, а ти здобуваєш статус майстра.

Жоден робот не зможе вкласти душу в виріб так, як це зробить чоловік. А значить, саме ту справу, до якого лежить серце, в кінцевому підсумку може виявитися для вашої дитини страховкою від втрати місця в житті.

4. Бачити можливості

З великою ймовірністю люди, яким зараз менше 15 років, проживуть вік-півтора. А це величезний термін. Порівняйте, наприклад, себе і середньостатистичного жителя Європи 120 років тому.

Як вам спільність інтересів? Став би в нагоді вам його досвід лагодити візок або чистити димар? А дві корови (між іншим, велика цінність для сільського жителя 120 років тому!) – як вам такий капітал, оціните?

Те, що представляється цінним нам, сьогоднішнім, завтра може втратити сенс.

Вже не здається настільки важливим зберігати невинність до шлюбу. Любов до гробової дошки, про яку мріяли люди із середньою тривалістю життя 50-60 років, зникне як поняття при тривалості в 150.

Ну правда, з чого ви взяли, що людина, яка була цікавий вам в 20 років, буде настільки ж цікавий в 80?

Попереду у наших дітей – величезний життєвий термін. Чи варто плакати над нещасливою першим коханням, якщо у тебе попереду ще мінімум 100 років, протягом яких ти закохаєшся десяток разів?

Чи варто засмучуватися через погано написаної контрольної з хімії, якщо хімію – раптом вона знадобиться – ти зможеш вивчити ще раз п’ять? Чи варто вважати себе невдахою, якщо не вступив до вузу або не отримав роботу мрії?

Для людини з минулого, з яким на кар’єрний злет було відведено всього лише 15-20 років, рік-два зволікання – критичний термін.

Для людини з майбутнього ті ж рік-два – це шанс озирнутися і побачити інші перспективи. Не варто впиратися рогом в справу, яка не піддається. Краще витратити час на пошук того, що виявиться дійсно твоїм.

5. Вміти кооперуватися з іншими людьми

Це один з найважливіших навичок майбутнього, якому категорично не вчить сучасна школа. Адже що таке кооперація? Це коли, наприклад, контрольну роботу отримує не один дитина, а група дітей з різним рівнем знань і ставленням до навчання: «Ось вам, хлопці, завдання. У вас є 20 хвилин, щоб подумати і дати спільне рішення».

Читайте також: ЯК ПОЗБУТИСЯ ВІД НЕПРИЄМНОГО ЗАПАХУ В ХОЛОДИЛЬНИКУ

Стандартна школа найчастіше такий підхід не сприймає. Тому що вчитель думає: «Та ну! А раптом контрольну вирішить хтось один, а решта просто спишуть? »І в чомусь він має рацію. З іншого боку, рішення задач в дорослому світі – це завжди груповий проект.

У комерційних організаціях ніхто не ставить перед кожним співробітником різні варіанти однієї і тієї ж «контрольної». Там створюються групи, які отримують якусь загальну задачу, а далі вирішують її по мірі можливостей і здібностей кожного.

Один придумав ідею, інший її записав, третій розкритикував, четвертий втілив, а п’ятий начебто нічого не зробив – просто чай вчасно приніс, створив атмосферу для творчості.

Емоційний інтелект стане одним з найважливіших навичок, необхідних для успіху. І нехай від реальної контрольної за старими правилами дитина поки не відкрутиться, розробляти навик кооперації можна на інших, більш групових уроках.

Уміння працювати в команді – причому працювати не тільки «вирішувачів питань», а й створювати творчу атмосферу, давати колегам емоційний відгук – вже до 2020 року стане одним з найбільш важливих навичок при прийомі на роботу. І його поки не може імітувати жоден робот.

Джерело.

Related Post