fbpx

Чому одні люди старіють швидко, а інші – ні

Люди, які перенесли психологічні проблеми в дитячому віці, старіють швидше, пише «Сегодня».

Величезна кількість факторів навколишнього середовища негативно впливають на роботу клітин. Ультрафіолетові промені, погана дієта, шкідливі звички і стрес можуть пошкоджувати генетичну інформацію клітини, підвищуючи ризик розвитку раку та інших захворювань.

На щастя, у opгaнізму є захисні біологічні системи для протидії цьому негативному впливу. Один з цих механізмів здатний регулювати клітинне старіння, гарантуючи, що клітини можуть жити і ділитися тільки протягом певного періоду часу перед cмepтю.

Спеціальні структури, звані теломерами, точно регулюють кількість порушень, які накопичуються в клітинах і сигналізують, коли клітці настає час припинити ділитися.

Теломери є кінцева ділянка хромосоми, що складається з ДНК і білків. Кожен раз, коли клітина ділиться, ці ділянки теломер стають коротшими.

З поступовим скороченням теломер відбувається клітинне старіння. Вчені вважають, що це природний захисний механізм, який стримує клітини, які накопичили занадто велика кількість негативних впливів, від можливих мутацій і перетворення в потенційні paкові клітини.

Довжина теломер може бути використана для вказівки біологічного віку людини (який може відрізнятися від хронологічного).

Вчені знають, що багато факторів, включаючи надмірні фізичні навантаження, сон, депресію і певні мутації генів, пов’язані зі зменшенням довжини теломер і, як наслідок , можуть привести до передчасного біологічному старінню.

Але і навпаки, обмеження факторів, які негативно пов’язані з довжиною теломер, ймовірно, буде сприяти уповільненню процесів старіння в клітині.

Також є цікаві дані, опубліковані в журналі Journal of Psychiatric Research, пов’язані з тим, що психологічний фактор негативно впливає на довжину теломер.

Читайте також: У ХАРКОВІ ГІЛКА ВІДПРАВИЛА 15-РІЧНОГО ХЛОПЦЯ В КОМУ

Наприклад, люди, що перенесли психологічні проблеми в дитячому віці, включаючи втрату батьків, насильство або погані умови життя, мають більш коротку довжину теломер, ніж ті, у яких було нормальне дитинство.

Вчені вважають, що в майбутньому за допомогою експрес-тестів для оцінки довжини теломер в певних клітинах можна буде точно дізнаватися біологічний вік окремих органів і opгaнізму в цілому.

Більш того, вже зараз проводяться перші експерименти з використанням РНК-терапії, здатної подовжувати або відновлювати укорочені теломери.

You cannot copy content of this page