fbpx
Суспільство
День Архипа та Філімона 4 березня: чого категорично не можна робити

4 березня відзначається народне свято День Архипа та Філімона (дата за старим стилем – 19 лютого). Джерело

Для віруючих православної церкви це день вшанування пам’яті апостолів від 70-ти Архиппа, Філімона і святої Апфії. Про всі заборони та обряди свята читайте далі у статті.

Заборони та обряди свята

Здавна в цей день наші пращури вшановували гірки і високі пагорби. Селяни приносили на Червону гірку снопи і залишали на ніч до зорі.

При цьому спостерігали: який сніп, пшеничний або житній за ніч найбільше покриється інеєм, тим хлібом і буде багате восени поле.

На Червону гірку виходили вбрані дівчата, які заклинали сонце, щоб воно котилося до літа, щоб за ним летіли перелітні птахи, щоб прийшли на поля весняні дощі.

В цей день господині випікали хліб-паляницю. Варто відзначити, що пригощати їм потрібно було не тільки близьких, друзів і родичів, але також сиріт, немічних та убогих. Залишати їх без святкового обіду було не прийнято.

Вважалося, що хліб уособлює собою сонце і достаток. Щоб не потребувати нічого в майбутньому, його слід з’їсти повністю.

Читайте також: Чому чоловік закохується в жінку: 11 дивних причин

Крихти, що залишилися потрібно зібрати, присипати сіллю і кинути через ліве плече. Такий обряд дозволить родині прожити в благополуччі до наступної весни.

В цей день було прийнято готувати багато різноманітних страв. Невеличкий бенкет з решти припасів означав, що зима дійсно закінчилася.

При цьому викидати на вулицю хліб заборонялося, інакше в сім’ю прийде смерть. Крім того, шити одяг і стригтися теж не рекомендувалося. Люди завжди боялися це робити по великих святах.

Святого Філімона в народі називали Філя Весняний, тому що в цей період весна вже втупала в свої права. При цьому люди спостерігали за тваринами: якщо пролетіла чайка — скоро буде льодохід.

Якщо зустрінеш у лісі білого зайця — значить, сніг неодмінно випаде ще; якщо зайці трапляються сірі — тепло не за горами.

Якщо на Архипа погода ще стоїть холодна, потрібно позичити що-небудь з продуктів у рідних чи сусідів. Такий обряд чисто символічний, тому що весна бачить порожні полиці і поспішає прийти на зміну зимі.

facebook