Раніше виливали на землю трохи олії, повертаючись на кожну сторону світу. Вірили, що це захистить землю від вітрів, хуртовин, граду
18 серпня відзначається день святого Євстигнія, який народився в III столітті на території Антіохії. Шість років йому довелося служити у військах Риму, заставши часів правління імператора Діоклетіана і Максиміліана, Констанціі Хлрое і Костянтина Великого.
Згідно з переказами, одного разу Євстигній стає свідком божественного явища, побачивши хрест, складений з зірок. Саме цей знак обіцяв перемогу в битві. У старості Євстигній вирішив повністю присвятити себе Богу, після чого пішов на батьківщину і там проводив час у молитвах, а також здійснював добрі справи і відвідував храми.
У той час влада перебувала в руках Юліана Відступника, який робив все, щоб відродити язичницькі традиції. За доносом зловили Євстигнія і привели його на суд. Там він викрив імператора у злочинах, скоєних проти віри Христової, поставивши в приклад імператора Костянтина, який правив раніше, колишнього захисника християн. Розгніваний Юліан наказав стратити Євстигнія.
Селяни 18 серпня ходили в поле, щоб закликати жнива. При цьому вимовляли наступний змову: “Мати Сира Земля! Вгамуй всяку гадину нечисту від привороту, обороту і лихої справи”.
Потім виливали на землю трохи олії і так робили чотири рази, повертаючись на кожну сторону світу. Вірили, що це, за прикметами, захистить землю від вітрів, хуртовин, граду. Наприкінці обряду склянку з маслом залишали в полі.
Під час жнив 18 серпня намагалися знайти стебло, на якому одночасно росло б 12 колосів. Таку знахідку належало зберігати до наступної весни в будинку і називали її “житнього маткою”.
Під час наступного посіву зерна з житньої матки кидали в землю, сподіваючись на багатий урожай.
У Євстигнієв день господині за звичаєм замішували ячмінний хліб з першого помолу. Традиційно в цей день їли сиру цибулю з хлібом, сіллю і квасом. Така традиція за віруваннями надавала тілу здоров’я (підвищувався імунітет).
Читайте також: НАСІННЯ СОНЯШНИКА: КОМУ ЇСТИ МОЖНА, А КОМУ НЕ МОЖНА
Аобличчю – здоровий свіжий вигляд. Крім того, зв’язки цибульки розвішували в кімнатах, що сприяло очищенню повітря (і зараз відомий той факт, що цибуля є прекрасним антисептиком).
Старовинний обряд на 18 серпня: молоді хлопці і дівчата на заході сонця виходили в поле і намагалися крикнути якомога голосніше. Гарне відлуння обіцяло сонячну погоду. Близьке відлуння означало, що незабаром буде дощ.
Народні прикмети на 18 серпня
Яка погода 18 серпня – таким і грудень буде.
Не можна в полі співати – тільки на дорозі.
П’явки на поверхню води спливають – дощ буде.
Земляні хробаки виповзли 18 серпня з-під землі – чекай дощу.
Увечері відлуння чується далеко – буде теплий день. Якщо ж відлуння 18 серпня глухе, то наступний день буде похмурим.