Нашій донечці 23 роки. Вона завжди була прикладом для інших, школу закінчила із золотою медаллю, вступила до престижного університету в Санкт-Петербурзі, поїхала вчитися з нашого міста. Я завжди вважала, що наші відносини були ідеальними.
В університеті у неї були складнощі з однокурсницями, я підтримувала її, ми часто розмовляли. На третьому курсі вона захотіла покинути навчання, але я наполягла на тому, щоб вона залишилася.
Після цього наші відносини ставали все більш напруженими, з її боку я стала чути звинувачення в нашу з чоловіком сторону про те, що ми ніколи не давали їй жити свій життям, а тільки змушували жити її по своїй вказівкою, що її дитинство було сущим кошмаром, а поїхала вона не заради навчання, а щоб бути подалі від нас.
Але ми ніколи не були деспотами, навпаки, навіть в дитячому віці запитували її думку, намагалися виховати особистість, і вже точно ніколи не тиснули на неї. Я навіть не завжди знаходжу, що відповісти на її висловлювання.
Намагаюся у відповідь їй не грубити, але що робити далі – не знаю. Може, і правда, в чомусь ми самі винні, робили щось не так?
Зараз дочка пішла працювати, сказала, що більше ні копійки від нас не візьме (ми допомагали їй грошима, платили за квартиру, щоб вона могла не жити в гуртожитку).
Читайте також: НЕХАЙ СВЕКРУХА САМА ДІТЕЙ СВОГО СИНА ВИХОВУЄ, А Я СОБІ НОВИХ НAPOДЖУ
Вона дуже втомлюється, почала часто хворіти, у чому теж закидає нам. Зараз все спілкування зводиться до висловлення образ і докорів на підвищених тонах. Нічого не розповідає про своє нинішнє життя. Ми дуже переживаємо. Як вийти з цієї ситуації?
Я абсолютно впевнена, що ми з чоловіком зовсім не були деспотами чи поганими батьками. Ми дбали і продовжуєте піклуватися про дочку, допомагаєте їй як матеріально, так і емоційно.
Все це говорить про те, що ми хороші і люблячі батьки. Те, що наша дочка живе самостійно в іншому місті, вчиться, працює, захоплена чимось, – це теж багато в чому заслуга вашого батьківства.
Це неможливо зробити, залишаючись усередині ідеальних відносин, тут виникають конфлікти і складності, які необхідно вирішити, щоб вийти на новий спосіб взаємодії з батьками – дорослої людини з дорослими людьми. Це довгий і непростий шлях.
У деяких випадках проходження цього шляху відкладається, наприклад, якщо будь-які конфлікти в родині здаються дуже страшними або якщо збереження статусу кво ( «ідеальних», дуже близьких відносин) має особливу цінність для батьків, які не отримали достатньо турботи в своє дитинство.
Те, що зараз відбувається з нашою дочкою, схоже на спробу знайти свою власну долю і зрозуміти, що вона сама хоче від життя. На жаль, досить часто цей процес починається з заперечення всього батьківського.
Це болісно для всіх, але це перша спроба знайти себе і вона починається з заперечення: «Я – це не мої батьки, не їхня фантазії про мене і моє майбутнє». На цій стадії дитина часто знецінює все, що він отримував від батьків хорошого: любов, турботу, увагу, гроші.
Коли ця стадія пройдена, людина починає шукати себе в більш позитивному ключі: «Добре, я – не мої батьки, але хто тоді я? Що я можу дати світові? Чим я хочу займатися? »І до цього часу вже немає необхідності так бігти від батьків. Зазвичай людина починає усвідомлювати, наскільки дорогі й важливі йому близькі.
Ймовірно, в нашому випадку дочки довелося встати на цей шлях дуже різко: з близьких, теплих відносин з батьками, в яких з часом ставало мало місця для її зародження самостійності, – в чуже місто, зовсім одній, без друзів і знайомих.
Для того, щоб пристосуватися до значних змін, ми буваємо змушені сильно змінитися, сильно вирости, і, на жаль, це буває болісно для наших близьких.
Цей період кінцевий, і рано чи пізно ваша дочка зможе знайти себе і своє місце в світі не «на зло» нам, а як окрема доросла особистість. Через емоційну підтримку будь-якого її життєвого вибору – ви можете їй в цьому допомогти.
Але це не означає, що ми повинні погоджуватися на спілкування, повне докорів і образ. Іноді цілком можна перервати навіть найближчої людини і відмовитися бути тим, хто у всьому винен. Адже тільки зовсім маленькі діти вважають, що у всіх їхніх бідах винні батьки.