fbpx

Довго я думала-збиралася, але все ж таки поїхала в Німеччину до дочки. Ну а що мені сидіти в селі самій, вона з онуками вже пів року там. І я переконалася – казки про райське життя європейських пенсіонерів правдиві, живуть приспівуючи. Проводять іноді час на курортах, щоби вижити

Довго я думала-збиралася, але все ж таки поїхала в Німеччину до дочки. Ну а що мені сидіти в селі самій, вона з онуками вже пів року там. І я переконалася – казки про райське життя європейських пенсіонерів правдиві. Але всього лиш частково.

Це правда, навіть непрацюючі пенсіонери тут можуть дозволити собі закордонні поїздки чи подорожі рідною країною. Але не все так гладко і добре.

Виявляється, навіть у середнього пенсіонера з Німеччини з чесно заробленою за трудове життя пенсією майже в 1000 євро вистачає проблем. А його рахунки за комуналку часом можуть легко перевищувати цю, начебто, значну суму. І щоб прожити, йому доводиться заощаджувати буквально на всьому або шукати підробіток.

Коли ми, люди з пострадянського простору, заздримо європейським пенсіонерам, ми насправді заздрять казці, яку самі й вигадали.

Пенсіонери з Європи проводять іноді час на курортах, щоби вижити. Все тому, що так їм виходить дешевше, ніж жити вдома та оплачувати величезні рахунки за комуналку.

При цьому у свої 58 років на пенсію мені розраховувати зарано. Адже за німецькими законами вона мені світить у віці 66 років та 8 місяців. За свої 30 років та 7 місяців стажу, які в мене будуть на той час, я зможу розраховувати лише на 832 євро та 88 центів пенсії. Це не багато і не мало. Просто приблизно середній показник у країні.

Але цього замало для нормального життя. Тільки не думайте, щоу мене захмарні запити. Адже навіть за саму комуналку у трикімнатній квартирі доводиться платити до 700 євро на місяць. Тільки оплата електрики коштує щомісяця 110 євро. При тому, це без жодних бойлерів та обігрівачів.

Справді, як переконалася я, далеко не всі пенсіонери навіть у розвинених європейських країнах живуть добре. Ті, хто не зміг з якихось причин придбати власне житло, змушені за оренду і зовсім віддавати більшу частину своїх доходів.

Дорого коштують і комуналка, і медична страховка, і харчування. Важливо згадати, що для пенсіонерів не передбачено особливих знижок та пільг. Навіть проїзд у громадському транспорті оплачується у повному обсязі. Обкладається прибутковим податком і сама пенсія.

І хоча в розкоші європейські пенсіонери не купаються, але більшість все ж таки примудряється підтримувати гідний рівень життя. Як це вдається зокрема німцям? Я спробувала розібратися.

Тут варто згадати про фінансову грамотність населення. Люди звикли не лише ретельно стежити за своїми доходами та витратами, а й з молодих років дбають про своє майбутнє. Вони працюють із перевіреними страховими компаніями, вкладають гроші у бізнес, створюють накопичення. Країна створила їй відповідні умови.

Вже за десятки років до виходу на пенсію людина розуміє, які виплати від держави їй належать і в якому віці. Знає і те, яку суму власних накопичень зможе розраховувати.

Це дозволяє грамотно планувати своє майбутнє, і майбутнє своєї сім’ї. Адже завдяки тим самим страховим програмам, навіть якщо з людиною щось трапиться, її близькі не залишаться без засобів для існування.

А в нас розмір пенсії людина нерідко дізнається, вже отримавши першу виплату. І тільки після цього звертається до пенсійного фонду з претензіями, коли сума, що належить від держави, стала для новоспеченого пенсіонера неприємним замалим сюрпризом.

Грамотне вибудовування своїх фінансів справді дозволяє багатьом європейським пенсіонерам впевнено почуватися на завершальному етапі свого життя.

Нерідко є у німецьких бабусь-дідусів гроші і на дорогі покупки, і на подарунки онукам, і на закордонні подорожі. Хоча заради цього людина могла планомірно відкладати гроші десятками років.

Держава дійсно допомагає незаможним і тим, хто не зміг або не зумів змолоду потурбуватися про своє майбутнє. Але ця допомога стосується лише самих базових речей на кшталт харчування чи медицини.

Тому не варто вірити у вигадану казку, ніби у розвинених країнах усі пенсіонери живуть приспівуючи. Добре живуть лише ті, хто зумів вчасно подбати про своє майбутнє.

Мені тут цікаво й добре, бо поруч дочка й мої кохані онучата, але хочеться, як не крути, додому.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, спеціально для Ibilingua.com.

You cannot copy content of this page