fbpx

Голодна кутя або третій Святвечір припадає на переддень Водохреща, 18 січня. Чому кутю називають “голодною”, у чому сила “вечірної води” та як треба молитися про здійснення бажань?

Голодна кутя або третій Святвечір припадає на переддень Водохреща, 18 січня. Чому кутю називають “голодною”, у чому сила “вечірної води” та як треба молитися про здійснення бажань? Джерело

Чому кутю називають «голодною»?

Цього дня традиційно дотримуються посту, з ранку до вечора взагалі нічого не їдять, тому й називають кутю голодною. Їдять тільки ввечері – на Святу вечерю, а далі утримуються від їжі, аж поки не освятять в церкві воду.

На вечерю готують тільки пісні страви – кутю, узвар, вареники. Сідають вечеряти усією сім’єю, коли зійде на небі перша зірка. Моляться, починають і закінчують вечерю ложкою куті.

Залишки страв віддають курям чи худобі, щоб ті були здорові і краще плодились. У порожню миску, в якій була кутя, кладуть ложки, якими їли, і скибку хліба, щоб був гарний урожай.

Цього вечора українці “задобрювали” морози. Господар дому відчиняв двері і вигукував: «Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти! …Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу, ні птицю!».

Після вечері виносили надвір «дідуха» і спалювали його. Попіл, що після нього лишався, вважали корисним для майбутнього урожаю.

Читайте також: А той третій празник: як підготуватися до купання в ополонці та що не слід робити. Уважно прочитайте! Особливо, якщо купатиметеся вперше

Сила “вечірної води”

У переддень Водохреща у церкві святять воду. Коли її приносять у дім, господар кропить кожного присутнього в оселі, потім дім і худобу в хліву, щоб була здоровою.

Вода, освячена у вечір Богоявлення, або ж як її інколи називають в народі “вечірня вода”, вважається більш цілющою, ніж з Водохреща. Вона, мовляв, здатна побороти всяке лихо та очистити від біди чи дії лихого ока.

Народні прикмети:

Якщо на Водохресний вечір сніг іде – чекай доброго врожаю зернових культур.

Яка є погода 18 січня, такою вона буде і на масницю.

Сильна хуртовина 18 січня – до хорошого врожаю.

Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде.

Якщо ж сніг, навпаки, вже погнув гілки на деревах –чекай багатого врожаю.

Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні.

Якщо випав сніг у Водохресний Святвечір – рік буде врожайним.

Кажуть, якщо у водохресну ніч вийти на вулицю і помолитися відкритому небу, попросити якесь бажання, то воно обов’язково здійсниться, адже ця ніч вважається богоявленою.

You cannot copy content of this page