Опинився на свята в компанії. Люди дуже приємні, але майже нікого не знаю. Поруч з дядьком, якому сильно за 50, сиділа дівчина років двадцяти семи. Андрій і Христина.
Вони веселилися більше всіх, хоча обидва не пили. Христина називала його татом. Я милувався: яка прекрасна дружба у тата і дочки. А потім вони раптом стали поспішати додому. Христина пояснила: «Нас чекає син, що не засне без нас». Тут я розгубився. За матеріалами
Коли вони пішли, запитав у господаря, який ще син, про що вони? “Ну як? – відповів господар. – Їх син. Вони ж чоловік і дружина ». А чому, кажу, вона його татом називає? «А, ну це у них давно повелося. Як жарт. Просто вони ще в пору роману прийшли якось в магазин, а продавщиця Андрію говорить: яка у вас гарна дочка! Так вона і стала його називати ».
Потім я дізнався передісторію. Андрій взагалі талановитий художник. Але він багато пив. Одружений був двічі. Його дочка вже старше Христини. Загалом, років у сорок п’ять Андрій озирнувся і зрозумів: в житті ні чорта доброго не зробив.
Став багато малювати, але справа не йшла. І тут з’явилася Христина, вони познайомилися випадково, практично на вулиці. Їй тоді було трохи за двадцять. Навіщо їй, юній красуні, знадобився цей старий невдаха – загадка. Але – полюбила. А у Андрія ніби відкрилося друге дихання.
З’явився сенс в житті. Він кинув пити. Став писати відмінні картини, їх почали купувати, у нього з того часу вже було кілька виставок. Плюс він зайнявся дизайном, оформляє ресторани, а це дуже хороші гроші. Так, зараз вони живуть у величезній квартирі, у них все добре, їздять по світу. Христина тепер дружина заможного чоловіка, але ж ніщо не віщувало тоді, коли вона побачила цього неголеного дядька з очима спанієля.
Напевно їй говорили подруги і мама: «З глузду з’їхала? Він же дідуган майже! ». Напевно вона сама думала, що дійсно зійшла з розуму. І розуміла всі ризики. Але ж вона тепер щаслива. А що ще треба? Андрій, звичайно, теж щасливий, він взагалі вважає, що Христина – ангел, який йому був посланий незрозуміло за що.
Чи не заслужив нічим. А сина він обожнює, він з ним возиться, грає, гуляє, він – ідеальний батько. До речі, і зі старшою дочкою відносини налагодилися, вона ж давно махнула на батька рукою, а тут раптом – раз! – побачила його бадьорим, веселим, турботливим.
Нерівний шлюб може бути дуже вдалим. Набагато вдалішим, ніж з ровесником. (У нас, за статистикою, розпадається кожен третій шлюб.) І я знаю чимало сімей, де чоловік старший років на двадцять-тридцять. І різниця в віці зовсім не проблема. Навпаки, вона благотворна.
Підкреслюю: мова не про альянс «багатий папік – спритна дівчинка». Я про звичайні сім’ї.
Чоловіки у віці – дуже хороші чоловіки. Найнадійніші. Вони вже напилися і нагулятися по дівчатам. Тепер їм хочеться тільки вдома, затишку, сім’ї. Багато раптом починають готувати як божевільні, хоча раніше вінцем їх кулінарних творінь був шматок хліба з ковбасою.
Я знаю родину, де чоловік не підпускає дружину до плити: «Іди в салон або кіно подивися! Нічого тобі біля плити, рано ще! ». Він ніколи раніше не готував, але майже в 50 одружився на дівчині 24 років і став видатним кухарем.
Дівчині з чоловіком набагато старше завжди цікаво. Він же не балабол-ровесник, він багато чого бачив, багато що пережив, він мудрий і досвідчений. Він для неї стає на кшталт учителя, гуру, наставника. Любов від цього тільки міцніше.
А головне: чоловіки у віці – чудові батьки. Хвалитися недобре, але як без особистого прикладу? Молодша дочка з’явилася у мене в 47 років, і всі говорять, що я чудовий тато. Приємно. Нарешті я став таким. Дозрів до батьківства. Краще пізно ніж ніколи.
Щоранку я бігаю в парку. Я відчуваю себе років на тридцять. А жити мені зараз навіть цікавіше, ніж в тридцять. Хоча вже за 50. У нас закладено стільки енергії, ми навіть не підозрюємо. Ми запрограмовані на дуже довге життя. Але ми самі себе вбиваємо.
Одного разу Жака Ів Кусто запитали: що це він такий бадьорий і активний в свої похилі роки? Пірнає на страшні глибини і хоч би хни? Кусто відповів: маленькі діти! Вони продовжують життя. Двох синів він народив молодим, ще до Другої світової. А ось двох молодших, коли йому вже було 70. Дуже багато. Але кисню в балонах повинно вистачати надовго
Добре. Кусто – особливий фізичний випадок. Енергетична аномалія. Але чоловік з пізньою дитиною пристрасно хоче жити. У нього попереду дуже багато справ. Він повинен допомогти малюкові навчитися їздити на велосипеді, потім вирішувати з ним завдання з математики, потім відправитися в захоплюючу подорож в гори, потім … багато всього. І тут чоловік раптом починає займатися собою, спортом, кидає курити.
Він підтягнутий, він бадьорий, він виглядає краще тих, хто молодший за нього років на двадцять. Він нудьгує на п’янках з друзями. Ну зрозумілі всі розмови: футбол, машини, будівництво дачі, ниє печінка, країна котиться в прірву …
Йому це нецікаво. Він би радий розповісти про сокровенне, про дитину, але що зрозуміють ці дурні? Вони вже все забули, у них тільки печінку. Сумно з ними. Йому хочеться швидше додому, до дружини і дитині.
У п’ятдесят років «ідеальний батько» – найправильніше і хороше визначення для чоловіка. Набагато краще, ніж «першокласний кобель» або «вірний товариш по чарці».
Чоловік, який не валяється з пивом, а бігає в парку і грає з дитиною – він буде ого-го років до 75. А його юна дружина поступово буде зближуватися з ним за віком, різниця буде стиратися. Тільки любов залишиться.
Тому «нерівний шлюб» – це тепер дуже надійний шлюб. Дуже щасливий шлюб.
Фото ілюстративне, з відкритих джерел