fbpx
Суспільство
Християнська поведінка в церкві: як вести себе в храмі, як правильно ставити свічки і здійснювати хресне знамення

Правила поведінки, виховання важливі для людини в усіх сферах життя, в тому числі і при відвідуванні храму.

Разом з ченцями Києво-Печерської лаври ми вирішили згадати кілька азів тактовності при відвідуванні храму, які корисно буде нагадати людям. Джерело

“Важливо пам’ятати, що в храмі немає нічого зайвого і випадкового, – кажуть ченці. – Все має значення, будь-яка дія, жест, колір, предмет. Не потрібно автоматично робити щось лише тому, що так роблять інші.

Важливо зрозуміти, що ви робите і для чого. Церква – це будинок Бога, ми приходимо туди помолитися, поговорити з Ним. Якщо ви чогось не знаєте, не знаєте, то не бійтеся потрапити в незручне становище.

Запитайте поради у священика або більш досвідченого християнина . Не дарма ж віруючі звуть один одного “брати і сестри”.

Як вести себе в храмі

  • Перед входом до церкви потрібно осяяти себе хресним знаменням.
  • Придбати свічки, як наш дар Богу і жepтва на Церкву.
  • Пройшовши вглиб церкви, спочатку прикластися до головної, святковій іконі (як правило, вона стоїть посередині, прикрашена квітами), потім до найбільш шанованим святинь храму і Хресту.
  • Поставити свічки за здоров’я та за упокій.

Важливо пам’ятати, якщо ви прийшли в храм з дітьми. Храм – це місце особливе, святе. Це будинок Божий.

Тут ми молимося, спілкуємося з Богом. Тому діти не повинні заважати іншим людям. Якщо дитина бавиться, то краще тихенько вийти з храму, заспокоїти його і повернутися на службу.

Навіщо і як правильно ставити свічки

Полум’я свічки символізує молитовне звернення до Бога і всіх святих. Як би ми не нахиляли свічку, її вогонь завжди горить вгору. Так і віруюча людина в будь-якій ситуації свої думки і почуття повинен звертати до Бога.

Свічку краще поставити до початку служби. Запізнилися, пробираючись до свічникам, порушують молитовний благоговіння. Як правило, так поводяться люди, тому не варто на них ображатися або робити зауваження.

Якщо запізнилися – бажано не пробиратися вперед, а дочекатися закінчення богослужіння і потім вже поставити свічку. Господь дивиться не на те, коли ми поставимо свічку, а в наше серце. Милосердне серце – тихіше поведінку.

Існує гарна приказка: “Чи не стане свічка перед Богом, а встане душа” . Згадуйте її, щоб ваша духовне життя не зводилася тільки до свічок.

Читайте також: ТІЛЬКИ НА ВЕСІЛЛІ Я ЗРОЗУМІЛА, ЩО ГІРКО ПОМИЛИЛАСЬ

Що таке хресне знамення

“З великою ревністю ми накреслює хрест на житло, на стінах, на вікнах, на чолі і в розумі. Це знамення нашого спасіння, загальної свободи і милосердя Господнього”, – вчить нас святитель Іоанн Златоуст.

Хресне знамення – з церковно-слов’янської “знак хреста”. У християнстві це молитовний жест, який зображує хрест рухом кисті руки. Здійснюють його при вході і виході з храму, перед і після проголошення молитви, під час богослужіння, до і після прийняття їжі, до і після виконання роботи.

Хресне знамення – це свідоцтво про нашу віру в Ісуса Христа і в Пресвяту Трійцю, а також про підпорядкування Господньої волі. Звичай робити хресне знамення бере початок з апостольських часів.

Про тих, хто знаменує себе всією п’ятірнею, або кланяється, що не закінчивши ще хреста, або махає своєю рукою по повітрю або по грудях, святитель Іоанн Златоуст сказав: “Тому шаленому махання біси радіють” .

І навпаки, хресне знамення, що здійснюється правильно і неквапливо, з вірою і благоговінням, лякає бісів, заспокоює гріховні пристрасті і привертає Божественну благодать.

Хресне знамення потрібно чинить правильно, з благоговінням і не поспішаючи. Складена таким чином права рука, зі словами молитви, повинна рухатися так:

В Ім’я Отця

чоло (лоб) щоб просвітив Господь наш розум

і Сина

черево (живіт) щоб приборкав нашу плоть

і Святого

праве плече

Духа

ліве плече для освячення нашої діяльності

Амінь

Промовляючи це слово ( “амінь” означає “так буде так”), опускаємо руку і схиляємо голову.

Що таке поклони і як їх здійснювати

Під час молитви схилянням голови і поклонами ми висловлюємо по відношенню до Бога благоговіння, покірність і покору Його волі.

Поклони бувають великі, ще їх називають земними. Це коли молиться стає на коліна і стосується головою землі.

Малі, або поясні. Це поясний схиляння голови і тіла. Малі поклони відбуваються при всіх храмових і домашніх молитвах. На богослужінні, коли священик благословляє рукою, малий уклін робиться без хреста.

Церква ніколи не відокремлювала душі від тіла. Поклони – це молитва тіла.

Важливо не забувати, що поклони перед святинями – це всього лише зовнішній прояв нашого благоговіння і наших почуттів.

Буває, що в храмі багато людей. І ми своїми поклонами можемо перешкодити іншим моляться. Не потрібно розштовхувати оточуючих, роблячи поклони. Намагайтеся завжди пам’ятати про людей, які перебувають поруч.

“Треба проти волі робити старанні поклони; це потрібно проти гордості нашої, що гніздиться в глибині серця. Гордість не любить кланятися” : напуття, яке залишив нам праведний Іоанн Кронштадтський.

Як взяти благословення

Cвященнослужителі – єпископи (архієреї) і священики (ієреї) осяяли нас хресним знаменням. Таке осенение називається благословенням.

Коли священик нас благословляє рукою, то він складає пальці так, що вони зображують літери ІС ХС, що символізує Ісус Христос. Це означає, що через священика благословляє нас Сам Господь наш Ісус Христос. Тому благословення священнослужителя ми повинні приймати з благоговінням.

Щоб взяти благословення, потрібно звернутися до священика: “Благословіть!” . І скласти свої руки долонями вгору, праву поверх лівої.

Батюшка, осіняючи вас хресним знаменням, вимовляє: “Бог благословить” або: “В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа” , – і кладе свою праву, благословляють руку на ваші долоні. У цей момент мирянин, який одержує благословення, цілує руку священика.

Священик може благословити і на відстані, а також накласти хресне знамення на схилену голову мирянина, торкнувшись потім долонею його голови.

Перед тим як взяти благословення у священика, не потрібно хреститися, тобто “хреститися на священика”.

facebook