fbpx
життєві історії
Ми вже більше як пів року у рідних в Узбекистані, вирвалися з охопленої бідою Донеччини. Ми з чоловіком літні і не знаємо, чи судилося ще повернутися й побачити Україну. Дуже б хотілося! Ну а поки намагаємося жити і радіти дрібницям. Дуже вразило, як влаштований узбецький будинок та побут. Сон на підлозі – норма, це вважається традицією, якої дотримуються у багатьох узбецьких сім’ях

Ми вже більше як пів року у рідних в Узбекистані, вирвалися з охопленої бідою Донеччини. Ми з чоловіком літні і не знаємо, чи судилося ще повернутися й побачити Україну. Дуже б хотілося! Ну а поки намагаємося жити і радіти дрібницям.

Ось наприклад, нас дуже вразило, як влаштований узбецький будинок та побут. Для місцевих жителів Узбекистану сон на підлозі – це норма. Більше того, це вважається традицією, якої дотримуються у багатьох узбецьких сім’ях. Дивно, але ця звичка не пов’язана із скрутним матеріальним становищем. Навіть у сім’ях з гарним статком воліють обирати підлогу із щільним матрацом.

Звісно, нам подібне не зовсім зрозуміле. Але узбеки впевнені, що це не просто зручно, а й корисно. Сон на підлозі сприятливо впливає на м’язи спини, підтримуючи їх у тонусі, як говрять наші родичі.

В узбецьких будинках ви майже не побачите пластикових вікон. Тенденція замінювати старі дерев’яні вікна вже давно стала нормою для нас. Але місцеві жителі Узбекистану впевнені, що натуральні матеріали в оздобленні будинків куди краще позначаться на їхньому самопочутті.

Трапеза – це велика скатертина, розкладена на підлозі, і безліч смачних страв. Так виглядає типова узбецька трапеза. При цьому люди повинні сидіти на колінах або схрестивши ноги. Щось у цьому безперечно є. Узбеки вбачають у цій звичці користь для свого здоров’я. Недарма багато хто з них може похвалитися гарною розтяжкою м’язів спини і ніг.

У будинку узбецької господині ви не побачите багато меблів. Місцевим мешканцям вони просто не потрібні, адже все необхідне побутове начиння знаходиться у спеціальних нішах у стінах. А на підлозі красуються шикарні килими ручної роботи. В обробці традиційного узбецького елемента декору особливо популярні геометричні орнаменти та рослинні візерунки.

Про щедрість і надзвичайну гостинність узбеків знають у всьому світі. Якщо хтось із місцевих жителів відмовив гостю у прийомі, це вважається ганьбою у сім’ї. В узбецькому будинку приймуть навіть непроханих гостей.

Хазяйка обов’язково накриє щедрий стіл (дастархан), а господар особисто приготує смачний узбецький плов за сімейним рецептом. А сама трапеза обов’язково розпочнеться з молитви та піали чаю, який також наливає господар будинку.

Нам тут добре, хоч і дуже хочеться на Батьківщину. Але нашого дому в Україні більше немає, а у дочки в Києві маленька квартира і двоє діток – нам там просто немає місця. Тому ми поки що тут, а там як Господь дасть.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, спеціально для Ibilingua.com

You cannot copy content of this page