fbpx
Суспільство
Не довіряєте? Не даєте її дітям? Але на святковий стіл хочете зробити м’ясну нарізку? Просто навчіться вибирати якісну ковбасу!

Не даєте її дітям? Але на святковий стіл хочете зробити м’ясну нарізку? Просто навчіться вибирати якісну ковбасу!

Скільки м’яса у ковбасі?

Основний критерій, на який треба орієнтуватися, обираючи ковбасу, це її сорт ковбаси. Він показує, з якої сировини приготували виріб. Тобто чи ви купуєте ковбасу зі 100% м’яса, чи суміш із м’яса, води, крохмалю, крупи, сої, свинячої шкіри та інших продуктів.

В Україні відповідно до державних стандартів виготовляють чотири основні види ковбасних виробів: 1 – ковбаси варені, сосиски, сардельки і хліби м’ясні (ДСТУ 4436:2005), 2 – ковбаси напівкопчені (ДСТУ 4435:2005), 3 – варено-копчені ковбаси (ДСТУ 4591:2006), 4 – сиров’ялені та сирокопчені вироби (ДСТУ 4427:2005).

Крім того, є державні стандарти на ковбаси смажені, варені та напівкопчені з м’яса птиці, на паштети, сальтисони, а також на копченості зі свинини, яловичини – варені, копчено-варені, запечені, смажені, сирокопчені. Йдеться про такі продукти, як бочок і шинка.

М’ясний і м’ясомісткий продукт – у чому різниця?

М’ясним продуктом може називатися лише той, в якому чистого нежилованого м’яса разом з печінкою і язиком є загалом не менше ніж 60%.

Якщо у ковбасі м’ясних продуктів менше 60%, то це м’ясомісткий виріб. Відповідно до стандартів, м’ясної сировини у ньому має бути не менше половини, з якого не менше 15% чистого м’яса без сухожиль і плівок. Решта може бути фарш, м’ясна маса, м’ясо птиці або яловичини механічного обвалювання (ММО).

При механічному обвалюванні сепаратори подрібнюють кістки разом з м’ясом, а потім розділяють на тверді і м’які складові. Використання ММО вигідне для виробників, але при цьому досить небезпечне для споживачів.

У кістках тварин та птахів можуть перебувати збудники небезпечних захворювань, які разом з готовим продуктом потрапляють в організм людини. А ще ММО може містити шматочки кісток до 0,5 мм, рідше до 0,75 мм, що травмує кишківник.

Застосування ММО в Україні дозволене, але не у всіх ковбасних виробах. Наприклад, у продукцію вищого сорту заборонено додавати м’ясо птиці механічної обробки і м’ясну масу. у варених ковбасах вищого сорту заборонене використання ММО, а 1, 2, 3-й сорти цей фарш допускають: чим нижчий сорт, тим вищий відсоток.

Чим відрізняються вищий і 1 сорт?

Візьмімо до прикладу варену ковбасу. Якщо це вищий сорт, отже, у ній має бути 100% таких складників: м’ясо знежиловане (тобто чисте), сало, сир, вершки, яйця, олія.

У 1 сорті цих продуктів має бути 70%, а решта – інші види сировини. Серед цих 30% дозволені: білкові стабілізатори, у тому числі свинячі шкірки, – не більше 10%, м’ясна маса або м’ясо птиці механічного обвалювання не більше 10%, соєвий чи молочний білки – не більше 10%, не більше 5% круп, не більше 3% крохмалю чи пшеничного борошна.

Перелік цих добавок має бути зазначений на етикетці в порядку зменшення кількості того чи іншого складника. – Останнім у складі буде нітрит натрію, який додають у всі ковбаси для стабілізації кольору, тобто для того, щоб продукт був рожевого кольору. Його додають у дуже малих кількостях.

Купуйте в упаковці і читайте склад.

Вакуумна упаковка не тільки забезпечує гігієнічне транспортування і зберігання ковбаси в магазині, а й подовжує її термін придатності. А ще вона містить відомості про склад продукту. І його треба читати обов’язково!

Якщо на упаковці написано «продукт м’ясовмісний» чи «продукт м’ясорослинний» – перед вами «імітація» ковбаси, в якій м’яса зовсім небагато. Найкраще обирати ковбасу вищого сорту – у неї найкращий склад. Чим нижчий сорт, тим менше у ковбасі м’яса.

У складі хорошої ковбаси повинна бути мінімальна кількість інгредієнтів. Бажано, тільки м’ясо (воно має йти першим у списку), сало (шпик) і спеції. Сою часто приховують, називаючи рослинним білком.

Крохмаль у складі є абсолютно нешкідливою харчовою добавкою, він служить загусником для ковбасного фаршу. Карагенан є харчовою добавкою і може викликати алергію. Глутамат натрію (підсилювач смаку Е621) надає ковбасі гарний смак і аромат, але може приховати неприємний запах і присмак неякісного фаршу.

Обираючи ковбасу без упаковки, зверніть увагу на…

Оболонка копченої ковбаси повинна бути зморшкуватою внаслідок втрати вологи під час приготування.

Якщо оболонка туга, натягнута, отже, у ковбасі багато води та інших домішок, які запобігають зменшенню ваги. Якщо оболонка відстає від ковбаси – вона пересушена. Зверху блищить – її “освіжили” олією.

Зріз ковбаси має бути рівним, без діточок і жил, не яскравого кольору. Це може бути ознакою додавання барвників та інших домішок.

Чим яскравіша ковбаса, тим більше має домішок, які можуть викликати алергію. Набагато корисніші ковбаси рожево-сірого кольору, бо це природний колір м’яса після обробки.

Чим темніша сиров’ялена ковбаса, тим у ній більше яловичини або конини.

Сало у ковбасі має бути білим. Якщо воно рожеве, отже, при виробництві додавали барвники.

Найшвидше псується варена ковбаса: вищого ґатунку і м’ясні хлібці можуть зберігатися не більше 3 діб (якщо у штучній оболонці – до 10 діб), а варена 1 і 2 сорту ще менше – 2 доби (у штучній оболонці – до 8 діб).

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page