fbpx
Суспільство
Овочі і фрукти в Україні б’ють цінові рекорди: скільки доводиться платити в різних містах

Щороку у цю пору українські прилавки рясніли від свіжих овочів, ягід та фруктів, та через бойові дії, складну логістику, дороге пальне територій Херсонської та Запорізької областей – ціни підскочили, асортимент впав.

Буде нестача ягід, кавунів, динь, кісточкових, зокрема, мелітопольської черешні та херсонської спаржі.

Овочів та фруктів кияни цього року їдять удвічі менше, ніж минулого. По перше не всі мешканці столиці повернулися, а відтак не на повну запрацювали й кафе та ресторани. До того ж ціни підскочили мінімум на третину, бо складна логістика, дороге пальне, а оптовики обережніші – закуповують меншими партіями.

Небо теж внесло корективи – сезон через погоду запізнився на два тижні. І якість плодів, гірша через дефіцит сонця, але товар є. Прилавки червоні від черешні та полуниці, щоправда ціна відсотків на 40 вища, ніж торік. І товар наполовину імпортний. Черешнева столиця – Мелітополь – забоали, аби покрити дефіцит ягоду нині везуть з Закарпаття, Одещини та Вінниччини.

Преміальну черешню імпортують – раніше з Іспанії, тепер везуть італійську та грецьку. Відбірна іноземна від 120 гривень за кілограм, не дуже якісна вітчизняна у закупі від шістдесяти гривень. Полуниця теж , частково заморська турецька по 100, є і ось така вінницька по 70.

Так званий всесезонний борщовий набір переважно імпортний, цибуля, буряк та капуста – все Нідерландське. Молода картопля тепер частково з Єгипту, а ще з Одещини, Миколаївщини та Закарпаття. А раніше на столичних прилавках на початку літа монополістом була картопля херсонська.

Традиційно в червні столичні прилавки рясніли від українських томатів, здебільшого з Херсонщини. Нині частково імпорті. Великі рожеві везуть з Польщі, маленькі коктейльні з Туреччини і навіть з Азербайджану. Огірки, кабачок , зелень – наші , здебільшого Хмельниччина.

  • ДНІПРО

Без мелітопольськоі черешні та херсонських огірків, та у Дніпрі дефіциту сезонних овочів та фруктів немає. Прилавки повні, здебільшого – це врожай місцевих фермерів. З традиційного щедрих районів Дніпропетровщини. Ось тільки ціни кусаються. Черешня по 90, полуниця 85, горошок 100.

У порівнянні з минулим літом платити доводиться практично дві ціни . Прогнозувати вартість далі продавці не беруться, адже не можуть передбачити ціну пального.

  • ОДЕСА

Ціни вище ніж минулого року, а вибору менше. На прилавках одеських базарів переважно овочі та фрукти місцевих виробників. Через дефіцит пального та складнощі з доставкою з інших регіонів одеситам доводиться купувати те, що фермери виростили на Одещині.

Продукції не так багато, то ж ціна тримається високою. Якщо минулого року в цей період уже було багато і місцевої черешні і з інших областей, то ж ціна відповідно була 30-40 гривень, то зараз дешевше 50 гривень не знайдеш. Так само і з полуницею – велику і солодку можна придбати за 60-80 гривень. Минулого року можна було купити за 50 гривень.

Покупцям доводиться купувати за такою ціною, бо імпортні фрукти в супермаркетах ще дорожче. Досить висока ціна і на молоді овочі, бо надлишку цієї продукції немає. З Херсону нічого не надходить, то ж у місцевих виробників відсутні конкуренти на базарі, а відповідно і ціни тримаються.

Експерти прогнозують, покупці цьогоріч вже не знайдуть дешеві ціни на овочі і фрукти

  • ЛЬВІВ

Платоспроможний попит знизився, а ціни підскочили угору, така ситуація у Львові на сезонні овочі та фрукти. Понад 50% врожаю «борщового набору» закривала Херсонщина.

Продукти завозять з Європи: до прикладу за ранню капусту просять від 20 грн за кілограм, це в три рази дорожче, аніж рік тому. Морква теж підскочила у ціні – майже на 80% – нині за кілограм треба віддати 18 грн. Але найбільша проблема виникла з буряком, його в Європі садять дуже мало і імпортувати не було звідки, тож і зросла ціна вдвічі, порівнюючи з минулорічною – до півсотні гривень за кілограм.

Та стрибок цін не стосується картоплі – врожаєм забезпечують центральні регіони. Враховуючи витрати за її зберігання, аграрії продають за безцінь – 4-5 грн за кілограм.

Черешня і полуниця їхала з Мелітополя, кажуть продавці, її відповідно на ринку нема, тож рятує Закарпаття.

  • ЗАПОРІЖЖЯ

У Запоріжжі рух на ринках починається майже одразу по завершенні комендантської години. Торговці визнають – війна внесла свої корективи: найбільше це позначилось на цінах та логістиці. Дефіциту немає, але від звичних сортів запоріжцям також довелось відмовитись.

Російські військові блокують вивезення мелітопольської черешні та огірків із Кам’янки – регіонів, що раніше годували всю країну. Замість них з’являються інші постачальники.

Люди відзначають, що у порівнянні з минулим роком сезонна продукція здорожчала щонайменше в півтора рази. Втім, кажуть, якщо приходити на ринок ближче до завершення роботи, інколи овочі та фрукти можна взяти із значною знижкою.

Фото ілюстративне, з вільних джерел.