fbpx
Breaking News
Спізнився, не встиг попрощатися з живою. Уві сні Руслану хотілося підійти до бабусі, обійняти, поцілувати рідні натруджені руки. Але вона, хоч і стояла, здавалося, зовсім поруч, тільки він намагався наблизитися – віддалялася, танула в сірому тумані, і лише обличчя залишалося чітким. Руслан бачив, що бабуся хмурилася, дивилася на нього сумними очима. “Що я маю зробити, щоб ти мене простила? Щоб я сам себе пробачив?” – питав у неї і прокидався.
Обожнюю мамині пісні голубці з грибами та пшоном! Вони такі смачні, що навіть мій чоловік любить їх більше за звичайні. Такі голубчики здавна готують у нас на Полтавщині. Спробуйте!
Ці речі треба прати набагато частіше, ніж ми думаємо і робимо це. І ось чому!
Бабусині макові пиріжки – найсмачніша макова випічка, яку я куштувала! Як я ностальгувала за ними все життя! А тут, коли була у мами, зазирнула до старого, ще бабусиного зошита, а там – яке щастя! – цей рецепт! Мама за ним не пекла – їй завжди ніколи було. А я не втерпіла, і прямо вчора наготувала цілу гору бабусиних фірмових макових пиріжечків, а сьогодні від них лишилося всього купка. Така смакота!
Це надзвичайно смачний сирник, який може стати достойною альтернативою торту. Сподобається навіть тим, хто не дуже любить сир!
Суспільство
Чи обов’язково купувати робочі зошити і чи можливе навчання без них

Зошити візуалізують завдання і викликають інтерес, передає Сегодня.

Вибір за батьками. Ні школа, ні вчитель не вирішують, в яких зошитах працювати.

Напередодні нового навчального року багато батьків, які отримали добровільно-примусові рекомендації на покупку робочих зошитів з різних предметів, починають поглядати в бік прилавків з першовересневого ярмарками і придивлятися до таких додаткових матеріалів.

Думки з приводу їх придбання часто не збігаються в учасників процесу. Одні вважають, що без них неможливо продуктивно працювати: для першокласників це можливість розфарбовувати, вирізати і заповнювати, поки не сформувався навик писати, а дітям старшого віку вони замінюють відсутність прикладної складової на уроці. Інші ж вважають їх даремно витраченими грошима, посилаючись на те, що вдома лежать такі зошити з минулих років, списано з яких кілька сторінок.

“Сегодня” дізналася у батьків, вчителів і видавців, якою вони бачать роботу з такими посібниками, щоб вони приносила користь і не були тільки схемою збору грошей.

Читайте також: Ціна питання — 3 тисячі доларів: у Львівській області слідчий прикривав ґвaлтiвника

ЗНАННЯ, АБО ГРОШІ НА ВІТЕР

Батьки і вчителі, як правильно, незадоволені, якщо зошити рекомендують купувати занадто настійно, адже це влітає в копієчку. Тим більше що доцільність такої покупки часто “шкутильгає”: іноді за рік в ній списана всього пара сторінок, а іноді діти перевантажені, і заповнення зошитів задають додому.

“Зошит з основ здоров’я для 7-го класу купували за ціною близько 20 грн, в рамках підготовки до навчального року. Викинули повністю чистим! І це вже не в перший раз”, – говорить мама і вчитель київської школи Тетяна Литвиненко.

“Коли у тебе зошит з ОБЖ, географії, хімії, англійської/французької, біології – і все це на один день, а ще конспект, контурні карти, прочитати параграф і відповісти на питання, а ще – спортивні гуртки, додаткові заняття з англійської, я вважаю за краще дати дитині хоч годину відпочити. І заповнюю зошити сама”, – говорить киянка Олена Парфьонова.

ЦІНА ЗАПИТАННЯ. В основному, за словами батьків, купувати рекомендують від 5 до 10 зошитів. На них йде від 200 до 1500 грн. “На звичайні зошити пішло 300-400 грн, на english flyhigh – близько 500 грн. Ми купували повний комплект, а списали в кожному зошиті 50-80%”, – розповідає батько 6-класниці однієї з київських шкіл Максим Качаев.

Інша мама, Юлія Манятовская (Київ), розповіла, що віддала за робочі зошити 1300 грн, а Зінаїда Винниченко (також Київ) – вклалася в 300 грн. При цьому особливі емоції батьки висловлюють з приводу робочого зошита з читання/літератури.

“Сміявся, коли дізнався, що такий зошит треба купити. Для мене зошит з читання дорівнює зошиту з фізкультури, і так само безглуздо. Але нас переконали їх купити – аргументуючи тим, що ці зошити є своєрідною підготовкою до ЗНО”, – говорить батько дніпровської школярки Ігор Божченко.

ЗА ЧИЙ РАХУНОК. Викликає питання і оплата додаткового матеріалу. “Як мати, я не проти покупки робочих зошитів. Але як платник податків я маю право почути, наскільки доцільно таке використання моїх грошей. Тільки один учитель моїх дітей, а їх у мене троє, за власною ініціативою намагався пояснювати батькам на зборах користь від зошитів”, – говорить Наталія Слободянюк з Житомира.

Читайте також: На Дніпропетровщині викрили «реабілітаційний центр», що незаконно утримував майже 100 людей

ПОСІБНИК ЗАМІСТЬ ПІДРУЧНИКА?

Вчителі кажуть, що деякі зошити – гарна підмога для отримання додаткових знань, особливо якщо підручники залишають бажати кращого. “На уроках англійської без зошита працювати дуже важко, тому що в стаціонарних підручниках майже всі завдання – для усної роботи. У минулому році мої учні списали її повністю”, – розповідає вчитель ЗОШ №2 м. Олександрії Людмила Орел. Хвалять вчителі також лабораторні/практичні зошити з хімії, фізики, географії і т. д.

ДЛЯ СЕБЕ. Є викладачі, які намагаються збагачувати урок, не провокуючи спустошення кишень батьків: вони спочатку купують екземпляр собі, для ознайомлення. “Я цікавлюся робочими зошитами, іноді купую собі один екземпляр. Ставлюся до цього, як до творчої роботи колег. Не бачу необхідності в постійному їх використанні на уроках”, – вважає директор ЗОШ №5 Печерського р-ну Києва Світлана Олексюк.

Ольга Мірошникова розповіла, що теж часто купує робочі зошити тільки собі: “Зошит дозволяє сформувати певні навички, завдання для яких в підручниках відсутні. Іноді зошит друкований складена більш толково, ніж підручник. Адже вчителі не мають можливості вибрати підручник: який прислали, з таким і працюємо”.

ІНШІ СПОСОБИ. Деякі фахівці вважають, що і без цієї допомоги є способи відпрацювати матеріал. “Наприклад, є багаторазові картки із завданнями і принтер на худий кінець, – пояснює свою точку зору Вікторія Лев з Донецької області. – Крім того, рівень у всіх різний: багатьом потрібно складніше завдання дати, а на дошці тільки три завдання можна одночасно вирішувати. Убога методичка і однобокий шаблон не на користь, гнучкий і різносторонній підхід з цими зошитами неможливий”.

Читайте також: Смeрть Віри Глаголєвої: коментар «Миротворця» викликав шквал обговорення в мережі

З такою думкою багато експертів не згодні – є зошити з різнорівневими завданнями, і дітям подобається в них працювати. До того ж картки можна використовувати епізодично, а ось про матеріали, віддруковані на принтері, відгуки і зовсім погані. “Де взяти принтер і папір? Хто буде заправляти і ремонтувати його? А час на це! Роздруківка 1 листа коштує 1-2 грн. Тому робочий зошит навіть вигідніший з точки зору економії”, – говорять в адміністраціях шкіл.

ШЛЯХ: ВІД ВИДАВЦЯ ДО РЮКЗАКА

Методичні рекомендації до оновлених програм (наказ МОН №1009 від 19.08.2016 року) забороняють перевантажувати дітей (особливо 1-4 класів) роботою в зошитах з друкованою основою. Тому купувати їх чи не купувати – виняткове право батьків. Але якщо вирішили, що потрібно, краще робити замовлення самостійно: шукати точки або кооперуватися і купувати безпосередньо у видавництва. “Ми замовили зошити самі, з доставкою. Різниця з ціною в школі склала 80 грн на людину. І – це навіть не виробник, а Петрівка (книжковий ринок в Києві. – Ред.)”, – розповідає киянка Тетяна Волошина.

Читайте також: Компенсація заощаджених субсидій: міністр розповів, коли стартують виплати

У видавництвах ж кажуть, що вони зацікавлені в якості. “Ми працюємо з найбільш цікавими і затребуваними авторами, намагаємося щороку оновлювати продукцію, – каже генеральний директор харківського видавництва “Ранок” Віктор Круглов. – В основному 1 екземпляр робочого зошита коштує 10-30 грн. Найбільші тиражі у нас з математики та англійської, найменші – вузькоспрямовані, наприклад, робочі зошити для лівшів”.

Related Post

facebook