fbpx
Суспільство
Що робити, якщо дитина каже погані слова: поради дитячого психолога

Ні в якому разі не смійтеся і не сваріть дитину. Маленькі діти вбирають інформацію, як губки. Дуже часто серед цієї інформації трапляються і непристойні слова, і вирази, які слід було б пропустити повз вуха.

Примітно, що саме їхня дитина і запам’ятовує найкраще, і потім з великим задоволенням відтворює. Що робити батькам, якщо дитина лається і чого робити не варто, розповідає дитячий психолог Ольга Крамаревіч.

Якщо дитина у віці до 3-х років говорить погане слово/слова

1. В першу чергу запитаєте дитини, де він почула це слово. Тільки зробіть це абсолютно спокійно, неупереджено, не показуючи малюкові своєї емоційної реакції. Може бути таке, що дитина чув зовсім інше слово, яке зовсім не є лайкою, але спотворила його на свій дитячий мову, і вийшло щось непристойне.

2. Простежте за манерами спілкування в своїй родині. Якщо хтось із вас приймає лайки в розмові, тоді несправедливо вимагати від дитини уникати цих слів.

Не допоможуть навіть вмовляння, що ці слова можуть говорити тільки дорослі, але діткам поки не можна. У такому випадку дитина робить закономірний висновок: оскільки лаятися можна тільки дорослим, значить, якщо я лаюся – я дорослий. Тоді малюк буде лаятися, щоб здаватися дорослим.

3. Знайдіть джерело, від якого малюк чує такі слова і, якщо є можливість, постарайтеся це джерело “знешкодити” (обмежте спілкування, попросіть стримуватися при дитині).

4. Ви можете спробувати розповісти дитині, що це слово виховані люди не говорять, що вам неприємно чути такі слова, що вам не подобається, коли люди говорять так. Але ваші переконання з великою ймовірністю ні до чого не приведуть. Хоча сказати це дитині все-таки варто.

5. Не акцентує увагу на висловлюваннях дитини. Ні в якому разі не смійтеся (інакше ви покажете дитині, що погане слово вас веселить, і дитина буде продовжувати його приймати, щоб насмішити вас).

Не сваріть дитину, не соромте його (адже таким чином ви покажете дитині значимість того, що він вимовив це слово, а це викличе у нього бажання ще і ще говорити такі слова, щоб знову і знову викликати реакцію у мами).

Читайте також: БІЛЬШІСТЬ «МОДНИХ» ДІЄТ – ЛИШЕ МІФ: ЛІКАР-ДІЄТОЛОГ

Взагалі не варто занадто емоційно реагувати, щоб не акцентувати на цьому увагу. Просто зробіть вигляд, що цього слова малюк взагалі не вимовляє. Якщо не звертати увагу, то через день-два дитина сам забуде це слово.

Діти, яким більше трьох років (вік вказано приблизно, так як кожна дитина розвивається своїми темпами) вже усвідомлено використовують лайку.

  • Як і в попередньому випадку, обмежте спілкування дитини з джерелом лайок
  • Слідкуйте за спілкуванням в родині
  • Чи не акцентує увагу зайвий раз, якщо дитина сам не помітив, як вимовив непристойний епітет, але старшим дітям потрібно обов’язково показати своє ставлення до таких слів.
  • Можливо, дитина таким чином хоче привернути вашу увагу, або продемонструвати свою силу. В такому випадку давайте емоційної реакції, щоб показати дитині, що на вас не діє таким чином привернути увагу, що ви не вважаєте лихослів’я проявом сили. Залишайтеся спокійними.

Але буває, що ці способи вже не діють. В такому випадку:

1. Грамотно продемонструйте своє неприйняття непристойних виразів.

Для цього використовуйте такі фрази: “Мені не подобаються такі слова”, “У нас в сім’ї так не говорять”, “Мені неприємно чути такі слова”, “Ці слова говорити непристойно, вони можуть образити людину”. Пам’ятайте, що інтонація повинна бути абсолютно спокійною.

2. Якщо малюк все ж продовжує, можна застосувати більш хитрий спосіб. Але вдаватися до нього варто тільки в крайньому випадку, коли інші методи зовсім не діють. Дозвольте дитині лаятися (оскільки заборонений плід солодкий), але тільки в певному місці.

Наприклад, запропонуйте говорити погані слова тільки у відра для сміття, або в туалеті. Можна виділити окрему чашку, в яку дитина може вимовити все непристойні слова (тільки пити потім з цієї чашки не варто), або відвезти дитину в поле / в ліс, і нехай там говорить все лайки, які знає. А ви в цей час зберігайте спокій і не показуйте дитині свої емоції.

3. Можна вдатися до хитрощів, але зауважте, що деякі діти настільки кмітливі, що таким способом ви нічого не доб’єтеся. Тому спочатку проаналізуйте, чи підійде це вашому малюкові чи ні. Отже, скажіть дитині, що вживання поганих слів – це хвороба, яку потрібно лікувати компотом із спеціальних трав.

Підіть разом з малюком в аптеку і купіть лікарські трави, причому чим складніше назва буде, тим краще. Ви можете придбати чебрець, звіробій, деревій. Будинки разом з малюками зваріть чудо-зілля. Використовуйте невелику кількість трав, додайте меду, кілька крапель сиропу від кашлю (для більшої переконливості).

Давайте малюкові по 3 чайні ложки цього “зілля” 3 рази в день. За 2-3 дні хвороба покине вас. Тільки не дивуйтеся, якщо через деякий час діти попросять вас напоїти таким зіллям ще й тата, або дідуся.

Буває, що дитина сказав непристойне слово при сторонніх

  • Спокійно вибачитеся за малюка.
  • Далі швидко змініть тему, щоб ніхто не встиг відреагувати на висловлювання вашої дитини.
  • Збережіть спокій.
  • Потім удома наодинці з дитиною промовте свою позицію з приводу лайок.

Джерело.

You cannot copy content of this page

facebook