fbpx

Цього про великдень ви не знали! Не полінуйтеся і обовязково прочитайте: знадобиться хвилинка, а як цікаво!

Чому на Великдень фарбують яйця

За легендою, крашанками Діва Марія розважала немовля Ісуса.

Фарбовані яйця поруч з великодніми пасками – один з головних атрибутів Світлого Христового Воскресіння.

Вважається, що вони символізують воскресіння і нове життя. У християнській традиції яйце нагадує Гроб Господній: зовні шкаралупа, з якої у будь-який момент може вийти життя.

Чому яйця на Великдень потрібно саме фарбувати? З цим пов’язано чимало легенд. Найпоширеніша з них – історія про те, як Марія Магдалина прийшла до імператора Тиверія. В ті часи відвідувати імператора потрібно було неодмінно з подарунком, і бідна Марія принесла Тиверію в дар куряче яйце. Коли вона розповідала імператору про Воскресіння Христа, той вигукнув: «Не вірю! Якщо так було, нехай твоє яйце на очах у мене стане червоним». Тієї ж миті яйце змінило колір, підтверджуючи правдивість слів Магдалини.

Ще одна легенда розповідає про те, що саме фарбованими яйцями Діва Марія розважала немовля Ісуса замість іграшок.

За третьою версією, звичай фарбувати яйця виник раніше і пов’язаний з народженням римського імператора Марка Аврелія. Перед тим, як Аврелій з’явився на світ, одна з курей імператорського двору знесла незвичайне строкате яйце. Це сприйняли за щасливий знак, і відтоді у римлян увійшло в традицію вітати одне одного фарбованими яйцями. Християни цей звичай витлумачили по-своєму і стали фарбувати яйця на честь пасхального свята.

Спочатку крашанки були червоного кольору, в пам’ять про те, що Христос спокутував гріхи людства.

Які повір’я пов’язані з крашанками

Раніше крашанки зберігалися в будинку цілий рік.

З давніх часів крашанки не тільки приносили одне одному в дар. У слов’ян був звичай «викочувати землю»: катати крашанки по полю, щоб грунт був родючим, а врожаю вистачило до наступного Великодня.

Тому, хто відійшов у вічність в цей день, одне яйце обов’язково вкладали в руку, щоб на тому світі він приніс його Господу в дар від усього людства. Люди вірили, що фарбовані на Великдень яйця мають особливу силу, тому зберігали їх в будинку цілий рік як захист від хвороб, від пожеж і від навали шкідників.

Однією з головних розваг дітей на Великдень були «покатушки»: дітвора збиралася біля пологого схилу і скочувала яйця вниз. Чиє яйце в змаганні покотиться далі за всіх, той і вважався переможцем. До речі, «покатушки» популярні не тільки у слов’ян, але і в Америці. У США діти теж катають великодні яйця по похилому газону. У цьому «народному» змаганні часто бере участь американський президент: на «покатушки» біля Білого Дому на Великдень завжди збирається сила-силенна глядачів.

Що означає кулич

Кулич на Великдень символізує Гроб Господній і храм з куполами.

Кулич (у багатьох регіонах України його називають «паска») теж вважається символом Гробу Господнього.

Традиційно під час випічки його верхівку поливають глазур’ю і прикрашають сухофруктами, цукатами або кондитерської присипкою. Це символізує маківки храмів – церковні куполи, які здіймаються до неба. Однак сама традиція пекти паски прийшла до нас не з християнських обрядів, а з язичництва. Слов’яни пекли «весняний хліб» задовго до Великодня, і приносили його в дар землі, щоб задобрити її на майбутній щедрий урожай.

Найбільшу в світі паску спекли в 2019 році – вона важила майже 4 тонни і потрапила в Книгу рекордів Гіннеса.

В Україні гігантську паску спекли в 2011 році в селищі Ялта Донецької області: це чудо кондитерського мистецтва важило 2 тонни і досягало висоти в 2,4 метра.

(За метеріалами з відкритих джерел)

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, з вільних джерел, pexels

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page