fbpx
Суспільство
Василів вечір 13 січня: чого категорично не можна робити

13 січня за церковним календарем відзначається Василів вечір (за старим стилем – 31 грудня – переддень Нового року). Джерело

Свято отримало назву від імені святого Василя Великого – архієпископа, письменника і богослова Кесарії Каппадокійської, пам’ять якого православні віруючі вшановують на наступний день, 14 січня.

Головні заборони свята

Василів вечір відзначається народними гуляннями. У цей день люди ходять в гості вітати один одного, носять частування.

Господині накривали щедрий стіл, щоб вистачило пригостити всіх знайомих і сусідів. Люди вірили, що це забезпечить сім’ї достаток на цілий рік.

Особливою популярністю користувалися страви зі свинини, тому що святий Василь вважався покровителем свинарів.

Крім того, свиня символізувала плодовитість і благополуччя. Наші предки в цей день говорили: «Свинку та борівку для Василіва вечора»; «Не чиста тварина свиня, та немає у Бога нічого нечистого – Василь Зимовий освятить!».

Святковим блюдом вважалося порося, яке символізувало родючість землі та плодючість худоби у прийдешньому році.

Читайте також: Як правильно прибирати новорічну ялинку: головні традиції та народні прикмети

У Василів вечір їли все найкраще, що було в домі і що заготовлялось заздалегідь.

Надмірність під новий рік пояснюється повір’ям, ніби велика кількість їжі в перший день нового року забезпечує прибуток у господарстві на весь рік.

Василів вечір здавна вважається найкращим часом для передбачення майбутнього. Наші предки вірили, що все нагадане в цей час неодмінно збудеться.

Також у цей день прийнято було струшувати сніг з яблунь. Робити це потрібно було неодмінно опівночі, щоб яблука вpoдили.

Також перед вечерею щедрувальники ходять по домівках, співають обрядові пісні, в яких прославляють родину господаря, бажають благополуччя і багатого врожаю.

За це вони отримують винагороду у вигляді солодощів і грошей.

Вважається великим соромом не обдарувати колядників.

Таким жадібним господарям ряджені посилають «прокляття»: «Дай їм, Свароже, по спині і по пиці. Покарай їх, Перун-батюшка! Порожній їм мішок, дірявий горщик!».