fbpx

Я зануда. Я завжди перевіряю чеки не відходячи від каси. -Пакет потрібен? – Ні. На касі в АТБ сьогодні працює нова дівчина. Оплачую продукти. Забираю чек. Першим пунктом стоїть пробитий пакет. Показую чек дівчині-касиру, та мовчки віддає непотрібний мені пакет. Ну не оформляти ж повернення через 2 гривні. Але не на ту напали

Я зануда. Я завжди перевіряю чеки не відходячи від каси.

-Пакет потрібен?

– Ні.

На касі в АТБ сьогодні працює нова дівчина. Оплачую продукти. Забираю чек. Першим пунктом стоїть пробитий пакет. Показую чек дівчині-касиру, та мовчки віддає непотрібний мені пакет. Ну не оформляти ж повернення через 2 гривні…

Але не на ту напали. Не потрібен мені пакет!

Колись давно, коли всі ціни були передбачувано відомі, перевіряти чек в магазині мені б і на думку не спало.

Але часи змінюються, змінилося і моє ставлення до цих самих папірців, що видаються касою.

Чеки я уважно перевіряю в трьох випадках:

Якщо покупок дуже багато. Таке найчастіше буває в гіпермаркетах. Найпоширеніша «помилка» в цих чеках – зайвий товар. Наприклад я купую 1 пачку масла, а в чеку її раптово 2. Або пробитий той товар, найчастіше якась дрібниця, щоб не було помітно, якого взагалі немає серед моїх покупок.

Якщо загальна вартість покупок мені здається підозріло великою. Набираючи продукти я завжди приблизно підраховую ту суму, яку доведеться залишити на касі. І якщо раптово з мене просять помітно більше, то це відразу ж насторожує.

Найчастіше буває, що товар з акційними цінником пробитий без знижки або ж, як завжди, під обраним товаром стояв цінник від іншого і те, що я розраховувала купити за 50 гривень, насправді коштує 150..

У першому випадку доводиться вимагати пробити товар вказаною ціною, навіть якщо акція закінчилася і просто забули змінити цінники (це вже не моя проблема). У другому випадку йде повернення товару і скарга на магазин, бо у 8 випадках з 10 неправильний цінник залишають явно навмисно.

Якщо я роблю покупки в магазинах, де бардак з цінами, це вже частина іміджу торгової мережі.

Так, я знаю, що я зануда. Так, я буду вимагати правильно пробити товар, навіть якщо різниця між чеком і реальною вартістю 5-10 гривень.

Так, я не полінуюся наступного дня знайти цей товар і переконатися, що цінник поміняли на правильний і відмовку типу «нікому працювати» я не вважаю об’єктивною причиною для обману покупця.

Одні вважають, що обман на 1-5-10 гривень – це не обман і витрачати час на розбирання не варто. Інші впевнені, що обман навіть на 1 гривню це погано і з цим треба боротися.

А ви як думаєте? Станете через 10-20 гривень витрачати час на з’ясування і повернення?

Передрук без гіперпосилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, з вільних джерел, pixabay.com

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook і залишайте свої коментарі!

You cannot copy content of this page