fbpx

Дефіцит держбюджету становить 10 мільярдів грн: звідки візьмуть гроші на виплату пенсій

Традиційна для літа стабільність в економіці України виявилася в цьому році порушеною. Давно не спостерігалися затримки з виплатою пенсій збіглися зі зростанням курсу долара, збільшилася, нехай і не набагато, заборгованість по зарплатах.

Масла у вогонь підлило Держказначейство, повідомивши про дефіцит доходів бюджету в першому півріччі майже в 10 млрд грн.

Статистика

Судячи з підрахунками Держслужби статистики, особливо турбуватися ні владі, ні народу нічого. За підсумками півріччя майже всі важливі показники в плюсі.

Промвиробництво зросло на 2,6%, реальні зарплати – на 11,1%, експорт – на 12,8%, роздрібна торгівля – на 6,1%, це більше, ніж за перше півріччя 2017 р даних по ВВП за півроку поки немає, але, за оцінкою Нацбанку, він збільшився на 3,4% (рік тому – на 2%).

Однак, за інформацією Держказначейства, доходи бюджету за 6 місяців виявилися менше, ніж заплановано на 9,78 млрд грн, хоча рік тому план по доходах перевиконано на 29 млрд грн.

Недобір спричинив за собою короткочасну затримку з виплатою пенсій, на тлі якої більш ніж на 50 коп. за тиждень подорожчав долар, курс якого впритул продошел до 27 грн/$.

Гірше стали платити і зарплати – борг по ним виріс в червні до 1,566 млрд грн (+ 6%), вперше за півроку перевищивши показник грудня 2017 року (тоді було 1,457 млрд грн, а в лютому 2018 року заборгованість скоротилася до 0,87 млрд грн).

Читайте також: НА ОЧАХ НАТОВПУ: ПІДЛІТКИ ЖOPCТОКO ПOБUЛU XВОPY ДІВЧИНКУ

Експерти

Економісти стверджують, що доходи бюджету скоротилися через зменшення надходжень по двом головним статей доходів: від недонадходження ПДВ, перш за все з боку малого і середнього бізнесу, і недобору митних платежів.

“Проблеми зі зборами на митниці почалися ще в квітні-травні, коли став дешевшати долар, адже їх стягують у валюті, – говорить президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Середньорічний курс долара, нагадаю, був закладений в держбюджеті 29,3 грн/$, а за фактом вийшло 25,9 грн/$, що відразу ж позначилося на надходженнях.

Не виключаю і відродження тіньових схем, так як обсяги імпорту в грошах виросли за шість місяців на 15%, а доходи бюджету впали на 4,5%. Щоб врятувати ситуацію, Нацбанк достроково перерахував до бюджету весь річний прибуток – 38 млрд грн, але і це не допомогло”.

На думку Охріменка, саме нестачею грошей можна пояснити затримки з виплатою пенсій, що викликали резонанс в суспільстві.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин більш оптимістичний: на його думку, в збої з виплатами винні в Пенсфонда.

“Розслідування триває, але, швидше за все, винен виявиться який-небудь фахівець Пенсфонда, неправильно розрахував суму дотації з держбюджету, – вважає Пендзин. – Недонадходження в 10 млрд грн за півроку – це всього 2,5% доходів скарбниці.

З огляду на те, який суспільний резонанс викликала навіть невелика затримка з виплатами, навряд чи в Держказначействі не знайшлося б 3 млрд грн, яких не вистачило в липні на своєчасну виплату пенсій”.

Ситуацію з курсом долара і ПДВ Пендзин теж вважає причинами недовиконання доходів держбюджету.

Прогнози на майбутнє: дорогий долар і інфляція 15%

Експерти по-різному прогнозують економічну ситуацію до кінця року, однаковий лише прогноз по курсу долара.

“Кабмін відкоригував для поточних розрахунків надходжень середньорічний курс до 27,5 грн/$ (було 29,3 грн/$), це означає, що з вересня курс почне рости і дійде в грудні до 28,5 і вище, – говорить Пендзин. – У той же час і. о. міністра фінансів Оксана Маркарова заявила, що секвестру бюджету.

Тобто скорочення видатків по захищених статтях – зарплати бюджетникам, дотацій Пенсфонда, не буде. Можливий недобір доходів компенсують недофінансуванням незахищених статей – це будівництво і ремонт доріг, дотації сільгоспвиробникам”.

Неотримання траншу від МВФ в плановані терміни не дозволило Україні розмістити на зовнішньому ринку новий випуск держборгу (цінні папери) під невеликий відсоток.

Але Пендзин вважає, що шанси прийняти потрібні закони і отримати транш до кінця року зберігаються, що розморозить і інші зарубіжні запозичення.

Охрименко згоден з прогнозом зростання курсу долара вище 28 грн до кінця року, що дасть збільшення доходів держбюджету в гривнях. Але він стверджує, що цього все одно не вистачить для запланованого владою підвищення соцстандартів і зростання мінзарплати до 4100 грн.

“Буде включений друкарський верстат, що означає стрімке зростання інфляції – удвічі більше, ніж в першому півріччі, або до 15% за рік, – сказав нам Охріменко. – А ось транш МВФ в цьому році ми навряд чи отримаємо, перешкодою стане небажання влади підвищувати вартість газу для населення на 60%, як того вимагає МВФ”.

Джерело.

You cannot copy content of this page