Прощавайте, талановита Українко! Ваш чистий і дзвінкий голос завжди буде з нами! Нехай вам буде добре на небесах, Ніно Митрофанівно! Чим нам назавжди запам’ятається душа, квітка України – Ніна Матвієнко, яка сьогодні полинула на небеса?
Ніна Митрофанівна Матвієнко не дожила до свого 76-річчя лише 2 дні. Ця талановита жінка зробила неймовірно важливий внесок у культуру України.
Українська співачка розпочала свою творчу кар’єру солісткою вокальної студії при Державному українському народному академічному хорі імені Григорія Верьовки.
Наступний етап її творчої долі пов’язаний з роботою в Національному ансамблі солістів “Київська камерата”- його солісткою пані Ніна стала з 1991 року. Виразний характер фольклорного співу співачки гармонійно поєднується з академічним стилем виконання “Камерати”.
У 1975 році Ніна Митрофанівна заочно закінчила філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка і активно займалася літературною творчістю. Ще в радянські часи Ніна Матвієнко написала історію народного хору імені Григорія Верьовки, були видані кілька її власних віршів, оповідань і есе.
Головним літературним надбанням відомої української співачки стала її біографічна книга “Ой виорю нивку широкую”, яка вийшла 2003 року у видавництві Українського центру народної культури “Музей Івана Гончара”. У книзі подано пісенно-музичний матеріал із власного репертуару ніни Матвієнко.
У репертуарі співачки багато народних пісень, серед них є обрядові, ліричні, гумористичні, пісні-балади.
Ніна Матвієнко увійшла в історію української культури і як талановита актриса. Вона грала в телевиставах “Маруся Чурай”, “Катерина Білокур”, художніх фільмах “Солом’яні дзвони”, “Пропала грамота” і радіовиставах.
Аще артистака своїм самобутнім голосом озвучила ряд науково-популярних, документальних кінофільмів, кілька теле- і радіопрограм. 1984 року пані Ніна брала участь у створенні українського мультфільму “Колискова”.
У 1988 році знято фільм за участю Ніни Матвієнко “Русалчин тиждень”. Серед авторських театрально-режисерських робіт Матвієнко можна також виділити музичний спектакль “Під сонцем” за участю японського танцівника Тадаші Ендо, а також грандіозне музично-сценічне дійство “Золотий камінь посіємо ми”.
У 1978 році за великий внесок у розвиток українського мистецтва і за активну культурно-творчу діяльність співачка Ніна Матвієнко отримала звання заслуженої, а в 1985-му – народної артистки України. А у 2016 році пані Ніні присвоєно звання “Почесної громадянки Києва”.
У 2006 році тодішній президент Віктор Ющенко нагородив співачку званням Героя України “за вершинний пісенний талант, що пробуджує і звеличували духовну силу українського народу”.
Під час повномасштабного вторгнення артистка продовжувала мотивувати українців на перемогу над ворогом і не розповідала на загал про особисті проблеми.
Ніна Митрофанівна була справді володаркою чарівного “кришталевого” голосу. Фольклор і ліричні пісні завжди були основою творчості артистки. Серед репертуару співачки налічується понад 250 народних пісень, а також творів українських композиторів.
Ніна Митрофанівна виконувала пісні про кохання, життя, та приурочені до особливих нагод – колядки та щедрівки, пісні до Зелених свят, купальські, жнивні та обжинкові, весільні та навіть прощальні.
Пропонуємо вам 10 найвідоміших пісень у виконанні Ніни Матвієнко:
Квітка-душа (у дуеті з Тонею Матвієнко)
Дикі гуси
Ой, у вишневому саду
Що то за предиво
Чарівна скрипка
Пісня про матір
Сміються, плачуть солов’ї
На городі явори
Мальви (у дуеті зі Святославом Вакарчуком)
Мила/Вій (у дуеті з ТНМК)
Ніна Митрофанівна відійшла у вічність, залишивши за собою світлий і яскравий слід у культурі української музики, кіно, театру й літературі. спочивайте з миром, Українко!
Передрук без посилання заборонено.
Фото ілюстративне, скріншот.
Недавні записи
- Я не хочу старіти сама! Ніколи не думала, що перестану радіти своїм дням народженням! Але зараз мій 70-річний ювілей, який я зустріну 10 грудня, мене не радує. Я почуваюся зовсім самотньою при живому синові, а все через те, що я не порозумілася з невісткою, не стала їсти ту її дієтичну нісенітницю. Та зараз би я вже згідна. У будинку немає ні м’яса, ні курки. Тільки риба, яйця та сир, іноді навіть не справжній. Принесла їм цукерки ще на минуле Різдво: карамель, желе, нуга, вафлі, шоколад. Так невістка їх викинула
- Майже рік нема мого захисника, а зі мною і сином живе мама чоловіка. Я сама її покликала минулої зими, щоб їй не було так самотньо і сумно. Я думала, разом нам буде легше. Але я більше так не можу, дуже хочу знову відселити свекруху, та Віра Василівна в свою квартиру переселенців пустила. Вона щовечора співає Макарчику ту саму колискову і називає його Микитою, готує щодня тільки те, що любив малим і вже дорослим Микита. На стіл, коли ми сідаємо їсти, ставить для Микити тарілку і кладе прибори
- На вихідних в невістки був день народження. Я купила гарну подарункову торбинку, поклала туди шкарпетки, шампунь і цукерків до повної, трюфеля, ті, які невістка полюбляє. Прийшовши до дітей, я привітала їх гарними побажаннями і вручила подаруночок. Та від відповіді невістки я ледь не почервоніла. “Тут, лише торбинка красива, а вміст, так собі”. За столом я себе почувала незручно, довго не сиділа, сказала, що звикла швидко лягати спати. А сьогодні, як плівку перемотую в голові ці слова
- Нас з сестрою ростила й виховувала тітка Ліда, мамина сестра. І ось тітки не стало. Ми сиділи якраз за поминальним столом, коли я зважилася розпочати цю розмову, обличчя моєї сестри вмить змінилося. Але я маю подбати про свою дитину і забезпечити її, як сестра не розуміє! Нині ми не спілкуємося. І так, я її розумію
- Моїй свекрусі всього 55 років, жінка в соку! Так ні ж, ломиться жити до нас, як свекра не стало, хоче аби я перед нею на задніх лапках скакала, подай-принеси. Вона втомилася, їй важко – втратила чоловіка, таке в країні коїться. Свою квартиру переселенцям хоче в оренду віддати і з нами грішми ділитися, чоловік в захваті від ідеї мами. Зарано ще вінки купувати, а вона зібралася! Краще би заміж ще вийшла. Готувати вона так і не навчилася, хіба що кілька дуже вже буденних страв страв: макарони, смажена картопля і яєчня, не більше. До прибирання ставиться за принципом «головне, щоб не як у свинарнику». От нащо це мені в моїй квартирі? Він хоче взяти кредит у банку та поміняти мою квартиру з доплатою на трикімнатну