fbpx

Хто втратить субсидію в Україні восени через нові правила

В Україні поступово посилюють правила при розрахунку розміру “комунальних знижок”.

Українцям вже в жовтні субсидії порахують за новими правилами. Скоротяться нормативи споживання, на які нараховується знижка. Враховуватимуть доходи не за минулий календарний рік, а за минулі півроку‚ пише «Сегодня».

Крім того, офіційно безробітним порахують дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів, а тим, хто приховає частину свого доходу, доведеться повертати незаконно використану знижку в бюджет.

“Кажуть, доходи будуть вважати по-іншому. Це погано?”

Якщо в минулому році дохід був нижчим, то за новими правилами розмір субсидії дійсно буде менше. Однак, якщо з минулого року дохід навпаки – скоротився, то за новими правилами можна отримати “знижку” більше.

До нововведень в декларації потрібно було вказувати дохід за минулий календарний рік, а тепер – за минулі шість місяців. Це, як зазначають в Мінсоцполітики, дозволяє “актуалізувати” інформацію про матеріальне становище.

Варто врахувати, головне, від чого залежить розмір субсидії, – дохід. У Міністерстві соціальної політики кажуть, що субсідіанти платять за комуналку 15% від свого сімейного бюджету, однак, насправді для кожного субсідіанта цей відсоток індивідуальний.

Щоб дізнатися, скільки доведеться віддати за комунальні послуги , потрібно дохід на одного члена сім’ї розділити на два прожиткові мінімуми і помножити на 0,15.

А щоб дізнатися, якою буде розмір обов’язково платежу, потрібно отриману цифру помножити на загальний дохід сім’ї.

Читайте також: ЧОМУ УКРАЇНЦІ, ЯКІ НЕ ЗАПЛАТЯТЬ ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ, РИЗИКУЮТЬ ЗАЛИШИТИСЯ БЕЗ ЖИТЛА

Наприклад, сім’я з трьох осіб із загальним доходом в десять тисяч гривень повинна віддавати за комуналку 15,4% від сімейного бюджету (1540 гривень), а сім’я з трьох осіб з доходом в п’ять тисяч гривень на трьох може платити тільки 7,7% від свого доходу (385 гривень).

Формула розрахунку субсидії складена так, що чим вищий дохід, тим більше можна платити за комунальні послуги без знижки.

“Якщо я втратив роботу, мені субсидія взагалі не передбачена?”

Будь-який українець має право подати заяву на оформлення субсидії, і статус безробітного не привід для відмови.

Але якщо раніше безробітному “приписували” при підрахунку знижки один прожитковий мінімум, ще з минулого року таким українцям вважають дохід в два прожиткові мінімуми.

Чиновники пояснюють: в країні розвинена тіньова зайнятість, і дуже часто українці, які працюють без оформлення і не платять податки, звертаються до держави за матеріальною допомогою.

На даний момент прожитковий мінімум – 1624 гривні. Тобто безробітному порахують дохід в 3248 гривень.

Правда, якщо комісія при місцевому органі соцзахисту визначить, що людина не працює за “поважних причин”, наприклад, на ринку праці немає відповідних вакансій, при розрахунку субсидії можуть враховувати дохід на безробітного в розмірі одного прожиткового мінімуму – 1624 гривні.

“А кому не покладена субсидія?”

Перелік підстав для відмови в знижці розширили. Наприклад, зараз субсидію можуть не продовжити, якщо є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці і на суму від 340 гривень.

Також забрати знижку можуть, якщо виявиться, що субсідіант приховує частину свого доходу. Більш того, за новими правилами незаконно використану субсидію доведеться повернути в бюджет.

За що можуть забрати субсидію:

  • За покупку на суму від 50 тисяч гривень (якщо ця покупка потрапила в реєстри, її зможуть відстежити в відділі верифікації Мінфіну)
  • Приховали додатковий дохід, наприклад, від здачі квартири в оренду (в Мінсоцполітики пропонують розширити повноваження соціальних інспекторів, які зможуть без попередження обстежити умови життя)
  • Є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці (інформація про заборгованість відображається на індивідуальних рахунках домогосподарств)
  • Доходу сім’ї досить, щоб самому платити за комуналку (інформацію про доходи органи соцзахисту отримують з податкової служби, Пенсійного фонду та інших відомств)

“А якщо дохід не змінився, розмір субсидії не зміниться?”

Все одно платити за комуналку доведеться більше, або ж економити. Так, знижку дають тільки на соціальний норматив споживання, за все, що перевищує норму, платити доведеться самостійно. Зазначені нормативи з жовтня скоротяться на опалення і газ.

ЯК СКОРОТИЛИ НОРМАТИВИ

НА ОПАЛЕННЯ:

• З 5.5 до 5 кубів газу на квадратний метр
• З 65 до 51 кВт * год електроенергії (якщо електричне опалення)
• З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення)

НА ГАЗ:

Якщо є тільки газова плита: з 4,4 до 3,3 кубометра газу на людину

Якщо є газова плита і немає гарячої води: з 7,1 до 5,4 кубометра на людину

Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач: з 14 до 10,5 кубометра на людину

Читайте також: 9-РІЧНА ДИТИНА ПІДХОПИЛА XВOPOБY ЧЕРЕЗ РИБУ

Наприклад, в минулому опалювальному сезоні сім’я з чотирьох осіб в будинку 60 квадратних метрів, яка використовує газ і для опалення, і для підігріву води, і для приготування їжі з субсидією могла спалювати 386 кубометрів.

Саме такий обсяг покривала субсидія. У цьому опалювальному сезоні для цієї ж сім’ї норматив по газу скоротять до 342 кубометрів.

Якщо продовжити витрачати по старому нормативу, без субсидії доведеться заплатити за 44 куба газу. За діючого тарифу це 305,8 гривні (з квітня цього року куб газу коштує 6,95 гривні).

У той же час сім’я з чотирьох осіб в квартирі площею 60 квадратів, з центральним опаленням і газовою плитою, в минулому опалювальному сезоні могла спалювати зі знижкою 3,28 Гкал тепла і 56 кубів газу.

У цьому опалювальному сезоні субсидія компенсує всього 2,58 Гкал і 42 кубометра газу. Тарифи на опалення в усіх містах різні.

Якщо, наприклад, в Рівному така сім’я продовжить використовувати тепло по старому нормативу, самостійно доведеться заплатити за 0,7 Гкал (1011 гривень). У той же час за “зайвий газ” доведеться віддати 97 гривень.

You cannot copy content of this page