Суспільство
Польща змінила умови праці для українців

Сезонним працівникам стане простіше, а затриматися надовго, навпаки, буде складніше.

Польський Сейм нещодавно прийняв закон , який спрощує працевлаштування для сезонних робітників. У той же час, для тих, хто хоче затриматися в країні довше, все ж виникають додаткові труднощі, пише UBR .

Так, зараз можливо працевлаштуватися на роботу по безвізу. Не потрібно оформляти і трудову візу — досить мати біометричний паспорт і запрошення від роботодавця. На таких умовах можна перебувати на території Польщі 90 днів за півроку — як і при туристичному безвізе.

Дана інформація вже є на офіційному сайті прикордонної служби Польщі. Ці умови ідеальні для сезонних працівників, кажуть експерти.

Запрошення можна отримати як безпосередньо від роботодавця, так і при оформленні через кадрове агентство. Польські роботодавці, що надають роботу на сезон, самі зацікавлені в тому, щоб наплив українських працівників не зменшувався, тому будуть продовжувати видавати запрошення, відзначають фахівці.

Складніше тепер доведеться тим, хто хоче влаштуватися в Польщі на більш тривалий період. З початку липня введені обмеження для агентств з працевлаштування: терміни найму іноземних робітників не повинні перевищувати 18 місяців.

«Раніше обмежень взагалі не було. Постійну роботу шукають на будівництвах, СТО, фірмах-перевізників, в сільському господарстві (в основному великі ферми)», — розповіла адвокат , яка співпрацює з польською адвокатською фірмою в якості юриста, Ірина Мізіна.

Щоб залишитися більше, ніж на три місяці, українці придумали наступну схему: їдуть по безвізу легально як туристи або в «бізнес-подорож» на 90 днів, і вже на місці отримують дозвіл на роботу. У цьому нашим заробітчанам допомагають польські роботодавці. Головне — не зволікати до останнього.

Таким чином українці цілком можуть легалізувати своє перебування в Польщі довше покладених 90 днів, говорять експерти. Але попереджають — спосіб напівлегальний.

«Цей спосіб напівлегальний, але поляки не хочуть втрачати робочу силу, тому, в разі чого виручають своїх підопічних. З одного боку, корупцію в Польщі ніхто не відміняв, з іншого, заробітчан так багато, що перевірити всіх інспекція з праці просто фізично не встигає .

Та й відправляють на батьківщину в більшості випадків тільки коли вже сильно проштрафилася — зробиш якесь правопорушення, наприклад «, — зауважив голова профспілки заробітчан» Трудова солідарність «Віталій Махинько.

При цьому, кажуть експерти, з початку наступного року поляки врегулюють ще один момент, яких полегшить українцям роботу. Зараз при зміні роботодавця в Польщі, українцеві необхідно подавати документи через свого наймача на перереєстрацію, яка може тривати до декількох тижнів.

Тобто, при зміні роботи українець залишається на деякий час на «пташиних правах». Йому можуть в результаті просто не заплатити за роботу, або при першій же перевірці видворити з країни.

З 1 січня наступного року така перереєстрація відбуватиметься практично миттєво, незалежно від дня тижня — онлайн.

Читайте також: МАТИ ЗАГОРНУЛА НЕМОВЛЯ В ПАКЕТ І ЗАЛИШИЛА НА УЗБІЧЧІ ДОРОГИ

«Раніше роботодавець міг взагалі не подавати ці документи, обманюючи працівника. І той фактично не мав ніяких прав, працюючи в Польщі. З наступного року ситуація зміниться в кращу сторону», — вважає Махинько.

Нагадаємо, раніше міністр сім’ї, праці і соціальної політики Польщі Елжбета Рафальська заявила, що Польщі не вистачає робочих рук. А президент Союзу підприємців і роботодавців Польщі Цезарій Казмерчак відзначав, що його країна планує в найближчі роки залучити додатково 1 млн трудових мігрантів з України , Білорусі та В’єтнаму, так як вони «добре себе зарекомендували на ринку праці».

Related Post