fbpx

В Україні скасують перехід на зимовий та літній час: що важливо знати кожному

В останню неділю жовтня Україна традиційно буде переводити стрілки годинника на одну годину назад. Але зараз знову активізувалися розмови про те, що перехід на літній час варто скасувати за прикладом Євросоюзу .

Традиція переводити годинник з’явилася ще в минулому столітті

Ідею з переведенням годинників на літній час висували ще на початку минулого століття у Великобританії. Але вона не знайшла підтримку в суспільстві, а першою країною, яка почала використовувати переведення годинників, стала Німеччина.

Там нововведення запровадили 30 квітня 1916 року з метою збереження вугілля під час війни. З 1917 р переводити годинники почали і в Великобританії, і в Росії, а вже з 1918 р – в США.

Станом на 2018 р продовжують переводити годинник на літній час 81 держава і територія , проте багато країн вже відмовилися від цієї затії.

Так, наприклад, з 2001 р перехід на літній час став єдиним для всіх країн-членів Європейського Союзу, але зараз в ЄС запустили процедуру відмови від переведення годинників.

Останній переведення годинників відбудеться в ЄС 31 березня 2019 р а після цього країни повинні визначитися, на який час вони перейдуть остаточно – зимовий або літній. Щоб забезпечити плавний перехід, Єврокомісія і дає державам-членам час до квітня 2019 го.

В ЄС на такий крок зважилися через масштабного онлайн-опитування, результати якого показали, що 84% з 4,6 млн респондентів хочуть скасування процедури переведення годинників , тому що ця затія себе вже зжила.

Читайте також: 15 ВЕРЕСНЯ: ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО І ЩО ПОТРІБНО, А ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ

“Ми провели опитування, мільйони відповіли і вірять, що … це станеться. Люди цього хочуть, і ми це зробимо”, – заявив глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

Україна неминуче потрібно відмовитися від переведення годинників

Україна після заяви ЄС вирішила наслідувати аналогічного приклад і теж ініціювати скасування переведення годинників. У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі заявили, що, якщо Європейський Союз відмовиться від переведення годинників, то Україна слідом за ним теж може прийняти таке рішення.

“Україна взяла курс на євроінтеграцію, який передбачає імплементацію європейського законодавства, що існує на території України порядок обчислення часу є оптимальним, узгодженим з міжнародною практикою обчислення часу, він сприяє адаптації всього спектра міжнародних економічних, культурних та інших відносин, відповідає її географічному положенню.

У разі прийняття ЄС рішення про скасування переходу на літній час, Мінекономрозвитку звернеться до Кабінету Міністрів України про можливість внесення відповідних змін до Порядку”, – відзначають в прес-службі Мінекономрозвитку.

Україна почала переходити на літній час в 1981 році разом з іншими республіками СРСР. За час незалежності в нашій країні не раз виникали пропозиції про скасування переведення годинника, але всі вони так і не увінчалися успіхом.

Наприклад, ще в 2011 р Україна вирішила піти по стопах Росії, яка остаточно перейшла на літній час. У Раді був розроблений і прийнятий відповідний законопроект, який натрапив на шквал критики і зауважень, що з такими змінами взимку світлий час наступало б тільки після 9 години ранку. І через кілька місяців після прийняття закон був скасований.

Але зараз ситуація зовсім інша. Україна взяла курс на Євросоюз і тому виступила з аналогічною ініціативою.

“Ті, хто говорив раніше, хотіли наслідувати Москві, тому що був вплив московського прикладу.

Зараз про це почали говорити в Кабміні з однієї простої причини – відповідне рішення вже прийнято в Європейському Союзі, вже є процедура, вони узгоджують, як це буде робитися, ця процедура буде поетапно відбуватися в наступному році”, – зазначив в коментарі сайту” Сегодня ” глава Центру прикладних політичних досліджень” Пента “Володимир Фесенко.

Експерт стверджує, що прийняття такого рішення буде неминучим.

“Ми входимо в цьому плані в єдиний процедурний процес Європейського Союзу – раз це роблять в ЄС, то неминуче ми теж повинні це зробити.

Це пряме і неминучий наслідок рішення, яке приймається Європейським Союзом. Інакше ми опинимося в складній, заплутаній ситуації, тому що ми в цьому плані процедурно прив’язані до ЄС”, – говорить Фесенко.

Тому дуже ймовірно, що ця ініціатива нарешті увінчається успіхом. Однак на її здійснення буде потрібно чимало часу, щоб провести процедуру адекватно і за всіма правилами.

Економія більше не працює

Раніше, ще в минулому столітті, переведення годинників потрібен був для того, щоб економити електроенергію. Тоді люди прокидалися набагато раніше і в холодну пору року були змушені використовувати більше електроенергії, так як вранці ще було темно. Але зараз реалії життя істотно змінилися і говорити про якусь економію не доводиться.

Навіть в Мінекономрозвитку відзначають, що у переведення годинників немає ніякого економічного обґрунтування .

“Економічне обгрунтування щорічного переходу на літній час і інформація про зменшення споживання електроенергії при переході на літній час у Мінекономрозвитку відсутні”, – кажуть у відомстві.

Економічний експерт Борис Кушнірук пояснює, що перехід на літній час почали практикувати в Європі на початку 20 століття, але за цей час змінилася структура економіки і структура життя.

Раніше люди в основному були зайняті на фабриках, заводах, різних підприємствах, і їм доводилося вставати о 4-6 годині ранку, щоб піти на роботу.

“Люди фактично вставали вночі, щоб піти ранком на роботу. Це передбачало, що доводилося більше використовувати електроенергію в ранкові години. Зрозуміло, що ця звичка збереглася, але вона чим далі, тим менше має економічне підґрунтя.

Яка структура споживання електроенергії була тоді і зараз? Зараз ми маємо вдома, які напхані різноманітними приладами: СВЧ-піч, холодильник, електроплита, електродуховка, чайник, бойлер, тостер, телевізор. Все це працює у нас майже в режимі цілого дня.

Крім того, структура життєдіяльності ельності змінилася. Кількість людей, що працюють на підприємствах, які встають о 5-6 годині ранку, істотно скоротилося”, – пояснює Кушнірук.

За словами експерта, на Заході все більше уваги звертають на те, як переведення годинників впливає на здоров’я людей. Лікарі всього світу не раз повідомляли про те, що організм змушений постійно перебудовуватися під новий час, а це робить негативний вплив на здоров’я людини.

Кушнірук зазначає, що для того, щоб скасувати переведення годинників, потрібно розробити детальну процедуру, адже наша країна знаходиться відразу в двох часових поясах.

“Такий перехід вже, можливо, не дуже необхідним, як для країн ЄС, так і для України. Питання ще в тому, на яку систему часу ми перейдемо – на зимову або літню.

Цей нюанс пов’язаний з часовими поясами, в яких ми знаходимося. тому важливо, щоб найменше постраждало населення, яке буде знаходитися не в тому часовому поясі, в якому повинно з точки зору природного часу доби”, – підсумував Кушнірук.

Джерело.

You cannot copy content of this page