fbpx
Суспільство
Як зміниться життя українців до Нового року: ціни, зарплати і курс гривні

У жовтні — грудні на українців чекає зростання середньої зарплати, невелике здешевлення гривні та інфляція 1,5-2% щомісяця. Такий економічний прогноз на IV квартал цього року, складений експертами.

ЦІНИ І ЗАРПЛАТИ. Прискорення інфляції глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський пов’язує зі зростанням цін на імпорт і ж/д перевезення. Керівник інформаналітцентра ForexClub в Україні Микола Івченко дає найвищий прогноз річної інфляції — 15,5%.

«Осінь — період традиційного прискорення інфляції, початок нового ділового сезону, чим користуються виробники товарів і послуг, піднімаючи ціни насамперед на продукти», — роз’яснив Івченко.

За словами Забловського, заробітки також збільшаться — це пов’язано з економічним зростанням в країні і індексацією зарплат в корпоративному і державному секторах.

У той же час директор енергопрограмм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський зазначив, що при середній зарплаті по країні близько 8000 грн в ряді регіонів середні зарплати не дотягнуть до загальноукраїнської в 2-3 тис. грн.

КУРС І ДЕРЖБОРГ. Скільки коштуватиме долар , думки розділилися. Забловський і Івченко прогнозують стабілізацію курсу на 26,5 грн/$, а аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник упевнений в зростанні долара до 27,8 грн/$ в найближчі два місяці — з-за того що до кінця року США почнуть показувати стійкі темпи економічного зростання.

«Очікуються невеликі коливання, без серйозних піків і гойдалок. Протягом грудня зростання курсу не передбачається», — сказав нам Мельник.

Держборг, на думку експертів, помітно зросте. Причому Івченко впевнений, що він перевищить 2 трлн грн, так як Україна вийшла на ринок зовнішніх позик і зайняла $ 3 млрд. «Проте ми позитивно оцінюємо такий вихід, такому разі збільшення держборгу доречно», — вважає Івченко.

Читайте також: ЧОМУ ПЕРЕХІД НА ЕЛЕКТРОННІ ПІДРУЧНИКИ В ШКОЛАХ УКРАЇНИ ЗАТЯГУЄТЬСЯ

БЕНЗИН І ГАЗ. Більшість експертів — за те, що вартість пального далі плавно зростати пропорційно зростанню курсу долара і подорожчання нафти на світових ринках.

«Ціна А-95 — 27 грн/л. Паливо буде йти за курсом, а як відомо, на кожну гривню ослаблення нацвалюти доводиться додаткова гривня на літрі», — роз’яснив Землянський.

Івченко також прогнозує подорожчання літра бензину до 27 грн до кінця року. «Причин кілька. По-перше, очікувана до кінця року плавна девальвація гривні зробить імпортний бензин дорожчим (його частка в країні — 80%).

По-друге, зростання світових цін на нафту в третьому кварталі, що з запізненням, але відіб’ється в цінах на бензин на внутрішньому ринку «, — аналізує Івченко.

Газ для опалення також стане дорожче через те, що газові ринки входять в «високий сезон». «Ціни будуть підвищуватися. Основним фактором залишається погода. Якщо в кінці листопада — на початку грудня вдарять морози, ціна може ще вирости з $ 205 до $ 240-250 / 1000 куб. М», — впевнений Землянський.

Втім, Забловський сподівається, що надлишок пропозиції на світовому ринку газу дозволить отримати Україні знижку в 8-10%.

БЕЗРОБІТТЯ. Тут думки розділилися. Забловський вважає, що незайнятих стане менше через пожвавлення економічної активності в торгівлі і будівництві на тлі значної трудової міграції з країни.

Мельник упевнений, що кардинальних змін за рівнем безробіття не очікується: «В зиму заходимо з показником 9,6%, і до весни він повинен залишитися таким же». Івченко і Землянський більш критичні.

Перший обіцяє зростання числа безробітних до 10% (майже на 1%), а другий впевнений, що ситуація погіршиться: «Швидше за все, безробіття сягне 11%, і буде відзначений відтік робочої сили за кордон».

ТРЕТІЙ КВАРТАЛ: збулася НА 75%. Попередній консенсус-прогноз на третій квартал цього року збувся приблизно на 75%. Інфляція збіглася зі середньорозрахунковим (9%), відхилення по курсу долара склало 1,5%, або 30 коп.

В мінус від прогнозованого, а за ціною на паливо відхилення в 2,5% (60 коп./л), але в плюс, хоча, відзначимо, що бензин почав дорожчати лише у вересні.

Менш точними виявилися прогнози по безробіттю — вона була менше на 5% від розрахункової (9,1%), а також по зарплатах, які виросли на 3,5% більше, ніж очікувалося (на 230 грн/міс.). І за держборгом, що склав на 5% більше розрахунків через рішення влади розмістити євробонди на світовому ринку.

Джерело.

Related Post

facebook