fbpx
Лайфхаки
7 ознак того, що ви їсте занадто багато солі і шкодите собі

Помітили щось подібне – терміново переглянете свій раціон.

Сіль ось в чому: від солі – тобто хлориду натрію – не так-то просто відмовитися. І для цього є серйозна причина. Але приводів все-таки урізати кількість NaCl в своєму меню набагато більше.

Чому ми так любимо солоне

Відповідь на це питання криється в еволюції. Кожен з нас – нащадок людини, який вижив в чому тому, що любив сіль. Та й ми, власне, живі і здорові лише тому, що наш організм отримує достатню кількість солі.

Іони натрію і хлору грають одну з ключових ролей у підтримці водного балансу організму та роботі м’язових волокон. Крім того, іони натрію беруть участь в передачі імпульсів нервової системи.

Дефіцит будь-якого з цих двох елементів для тіла катастрофічний: він призводить до зневоднення , прискореному вимивання з організму необхідних мікроелементів, слабкості і в підсумку – досить швидкої смерті.

На щастя, людство вже давно не відчуває нестачі солі. Однак так було не завжди. За часів палеоліту з кухонною сіллю у людства був напряг. За винятком морського узбережжя, добути хлорид натрію було не так вже й просто: він міститься, зокрема, в м’ясі, тому нашим древнім предкам за необхідними іонами доводилося побігати.

Але полювання – це ще куди не йшло. Ситуація ускладнилася, коли розселилося вглиб континентів людство захопилося землеробством, а раціон різко змінився в рослинну сторону. В овочах, фруктах, злаках багато калію, а ось натрію практично немає. Саме тоді наші предки оцінили смак кам’яної солі, оскільки він став запорукою виживання.

Далі діяла проста еволюційна логіка. Вважаєш солоне смачним – значить, будеш здоровий, живий і залишиш потомство, заодно передавши йому любов до хлориду натрію і звичку солити їжу. Вважаєш солоне несмачним – не опустиш нічого. На сіль буквально молилися.

Так, давньоримський історик Тацит розповідав про німецьких язичників, які обожнювали соляні джерела. Солдат, сольдо, salary (англ. «Платню»), навіть солодкість – всі ці слова, як припускають лінгвісти, походять від кореня «сіль».

Читайте також: ЧИ МOЖНA ЇCТИ ОДИН РАЗ В ДEНЬ

Чому треба їсти менше солі

Десятки тисяч років людство було буквально схиблене на солоненьке. То чи варто дивуватися, що любов до хлориду натрію демонструємо і ми?

Але тут є важливий нюанс. Навчений довгої еволюцією людський організм дуже цінує натрій. І намагається утримати його до останньої крапельки. Це грало людям на руку в епоху, коли сіль була дефіцитом.

Але зараз її надлишок. А організм-то функціонує так само, як і в попередні, «малосольні» часи! В результаті натрій накопичується і замість очікуваного блага стає злом: викликає проблеми з серцем, судинами, шлунком, нирками і не тільки.

Як зрозуміти, що ви їсте занадто багато солі

Якщо ви не сидите на солі або овочевій дієті, то, швидше за все, ви так чи інакше споживаєте надлишок NaCl. Майонез та інші соуси, фастфуд, ковбаси, сосиски, копченості, консерви, не кажучи вже про традиційні рибі та м’ясі, – все це джерела натрію.

ВООЗ та інші авторитетні джерела рекомендують з’їдати максимум 1 500-2 300 мг солі в день. А це менше 1 чайної ложки.

На щастя, в деякій мірі з надлишком солі наш організм боротися все-таки вміє: зрештою, у нас є нирки, які здатні виводити зайву натрій з сечею. Але їх виводять можливості обмежені.

Є кілька очевидних ознак того, що нирки не встигають позбуватися від тієї кількості хлориду натрію, який ви завантажуєте в себе щодня. А значить, ви ставите під удар здоров’я. Ось ці симптоми.

1. Ви помічаєте, що стали гірше міркувати

Надлишок солі відчутно впливає на когнітивні функції мозку. Доведено канадськими вченими, що досліджували взаємозв’язок між кількістю NaCl в щоденному раціоні і здатністю швидко думати, вчитися новому і так далі. Об’єктами дослідження сталі 1 200 дорослих людей, і на їх прикладі зв’язок «більше солі – менше мізків» була встановлена ​​цілком очевидно.

З віком функція нирок погіршується, а тому зайвим стає навіть ту кількість кухонної солі, до якого ви звикли в молоді роки. Чим більше вам років, тим важливіше уважно стежити за раціоном і при необхідності вносити в нього зміни, замінюючи сіль менш небезпечними приправами.

2. Ви часто відчуваєте спрагу

Надлишок натрію порушує водно-сольовий баланс в організмі. Щоб відновити його, тіло вимагає більше води: адже рідина допоможе ниркам вивести зайвий NaCl. Тому солоне викликає гострий напад спраги.

Начебто все добре, але не дуже. По-перше, це збільшене навантаження на нирки, а по-друге, через додаткової рідини збільшується обсяг крові. Наслідок – додаткове навантаження ще й на серцево-судинну систему.

3. Вам знайомі одутлість особи і набряклість рук і ніг

Так, до речі, про додаткову рідини. Натрій утримує її не тільки в крові, але і в тканинах тіла. Так виникає набряклість. Набряки можуть бути симптомами і інших захворювань . Якщо вони переслідують вас регулярно, необхідно проконсультуватися з терапевтом. Однак найчастіше, щоб позбутися від одутлості, досить знизити кількість солі в раціоні.

4. У вас підвищений артеріальний тиск

Цей симптом також пов’язаний з тим, що натрій утримує воду в кровоносній системі, збільшуючи загальний обсяг крові і, як наслідок, підвищуючи її тиск на стінки судин.

5. У вас болить поперек

Надлишок солі збільшує ризик виникнення різних захворювань нирок. Згідно, одним з перших симптомів цього є збільшення кількості білка в сечі. Також при УЗД можуть бути виявлені камені.

Якщо ви регулярно відчуваєте біль в області нирок (вони дають про себе знати дискомфортом в попереку), не зволікайте зі зверненням до терапевта. Швидше за все, після ряду аналізів вам буде запропонована дієта з пониженим вмістом солі.

6. У вас регулярно болить живіт

Причини болю в животі можуть бути самими різними: від голоду до апендициту. Тому, якщо подібний дискомфорт ви відчуваєте регулярно, обов’язково завітайте на нього лікаря і дотримуйтесь виданими фахівцем рекомендацій.

Так, однією з причин болю може стати харчування з високим вмістом солі: як показують дослідження, NaCl дуже подобається бактеріям, що викликають виразку і інші захворювання шлунка.

7. Ви любите фастфуд

Можливо, ніяких неприємних симптомів у вас не спостерігається (поки). Але якщо ви регулярно відвідуєте ресторани швидкого харчування, перекушуєте бургерами на ходу і любите посидіти перед телевізором з пачкою чіпсів.

То найімовірніше, норми солі ви перевищуєте як мінімум в декілька разів. І наслідки цього проявлять себе рано чи пізно. Хоча, скоріше, рано.

Джерело.

Related Post