12 липня українські вузи почали приймати від абітурієнтів заявки на вступ. З якими проблемами зіткнулися молоді люди і як з ними впоратися.
Як і раніше, заяви можна подати тільки онлайн через е-кабінети на порталі ez.osvitavsim.org.ua. Прийом заявок відкрито до 26 липня. До цього часу можна подати 7 заяв на 4 спеціальності (бюджет). На контракт візьмуть необмежену кількість заявок.
Найбільше проблем виникає при введенні даних – адреси своєї е-пошти та пароля. Якщо ввести його невірно, сторінка заблокується на 3 години.
У відомстві радять бути уважними при введенні даних, а в разі чого – користуватися опцією для нагадування пароля. Також вступники повинні самостійно вирахувати середній бал атестата (середнє арифметичне всіх зазначених оцінок): для тренування на сайті є спецкалькулятор.
Якщо у абітурієнта ще немає паспорта, можливо вчинити за свідоцтвом про народження. Але глава директорату вищої освіти МОН Олег Шаров підкреслює:
“До моменту зарахування такі вступники повинні обов’язково надати до приймальної комісії паспорт”.
Ще одна проблема.
“Висвічується” не знайдено сертифікат ЗНО “, що за помилка така? У мене все дійсне, здавала в цьому році!”, – скаржиться Карина Сергєєва.
Аналогічне питання ще мінімум у десятка абітурієнтів. У МОН заспокоюють: таке буває через техпроблем. В цьому випадку треба відправити лист зі сканом тестів на адресу [email protected].
Читайте також: КУРС ЄВРО В УКРАЇНІ ПАДАЄ, А ДОЛАР ЗАВМЕР
Виникають питання і у випускників з непідконтрольною Україні території.
“Я зі Сніжного, хочу поступати до Києва, з ЗНО вже не встиг, що робити?”, – пише випускник Ігор Яницький.
Для нього та інших абітурієнтів з Донбасу і Криму передбачено спрощене надходження. Для цього їм потрібно з’явитися в один з 70 центрів “Крим/Донбас – Україна”, здати там державну підсумкову атестацію з української мови і історії і один іспит з предмету, визначеного вузом.
Особливі умови надходження і у пільговиків – вони можуть подавати документи в паперовому варіанті.
Уважно поставитися треба і до завантажень файлів в е-кабінеті: в МОН зізнаються, що раніше багато примудрялися завантажувати замість атестата рецепти Празького торта, фото домашніх улюбленців, батьків і навіть меддовідки.
“Перевірити коректність інформації та доданих файлів потрібно до подання першої заяви на вступ”, – підкреслюють в МОН.
Адже після дані можна змінити тільки за допомогою техпідтримки.
У тих, хто до сих пір не встиг створити свій е-кабінет, є час до 18:00 25 липня. Списки бюджетників обіцяють оприлюднити 1 серпня, 6-го відкриють подачу документів, а 7 серпня – покажуть остаточний перелік зарахованих на бюджет.
А ось контрактників зарахують до 30 вересня. Про результати конкурсу абітурієнт дізнається зі свого е-кабінету – в разі прийому потрібно віднести до вузу оригінали документів.
Професія: де шанси вище
У той же час в Міносвіти рекомендують випускникам оцінити свої шанси на ту чи іншу спеціальність, спираючись на статистику по прохідним балам в минулому році.
“Хочемо порадити всім відповідально поставитися до вибору, заздалегідь порахувати свій конкурсний бал і реально оцінити шанси для вступу на обрану спеціальність.
Для цього корисно врахувати прохідні бали минулих років”, – заявив глава директорату вищої освіти МОН Олег Шаров.
Так, в минулому році для вступу на бюджет на спеціальність “Стоматологія” абітурієнту потрібно було набрати майже 197 балів. У свою чергу безкоштовне навчання на спеціальностях “Міжнародне право” і “Міжнародні відносини” отримали тільки ті, чий середній бал перевищив 194 і 193 бали відповідно.
Трохи менше був прохідний бал для “Фармацевтики” – 190. Також в топ популярних спеціальностей увійшли “Міжнародні економічні відносини”, “Політологія”, “Іноземні мови” і “Прикладна лінгвістика” – щоб на них потрапити, необхідно було набрати від 186 до 189 балів.
Тенденцію абітурієнтів вибирати перераховані професії підтверджує і HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна.
“Наші випускники як і раніше намагаються вступити на” Право “,” Економіку “,” Менеджмент “і різні філологічні спеціальності.
Це повторюється близько п’яти років, і цей рік не стане винятком”, – вважає Пашкіна і додає, що такий вибір пояснюється уявним престижем цих професій і нібито їх прибутковістю.
У той же час, на думку експерта, роботодавці шукають зовсім інших фахівців.
“На ринку зараз найбільше потрібні інженери та програмісти”, – розповіла нам Пашкіна.