fbpx
Україна
Безкоштовні пoлoги і електронна медкарта: якою буде медреформа в 2019 році

Медреформа в Україні тільки почалася. Поки що вона торкнулася лише первинного рівня: українці підписують декларації з терапевтами, сімейними лікарями або педіатрами. Саме за приписаних пацієнтів лікар зараз отримує зарплату .

За схожим принципом запрацює вся медицина. Відомство підрахує, скільки коштує кожна послуга в лікарні, і за цими тарифами фінансуватиме медустанови, але не всі.

Будуть і такі медпослуги, які держава не покриє, за них треба буде заплатити зі своєї кишені. За які саме – вирішать депутати, коли будуть приймати новий держбюджет.

Пoлoгu будуть безкоштовними

Пoлoги і зараз офіційно безкоштовні, як і вся медицина. Однак пoлoгoві будинки настільки недофінансовуються, що вaгiтній доводиться платити за кожен день перебування в палаті.

У мережі на форумах можна знайти сотні обговорень, скільки коштує нapoдити в тому чи іншому пoлoгoвому будинку, кому потрібно заплатити. Але розмов, як боротися з поборами чи не платити, не йде.

При цьому, стаття 49 Конституції України гарантує безкоштовну медицину. За відмову лікувати або вимагання грошей у пацієнта лікаря можуть посадити за ґрати. За статтею 184 Кримінального кодексу за порушення права на безкоштовну медичну допомогу загрожує від штрафу в 170 грн до шести місяців арешту.

З 2019 року пoлoги будуть і в реальності безкоштовними, обіцяють у Міністерстві охорони здоров’я. За кожну породіллю Національна служба буде перераховувати в пoлoгoвий будинок гроші.

“Пoлoги і спостереження за вaгiтнicтю будуть безкоштовними в 2019 році і в подальшому. Держава покриє на 100% вартість цих послуг”, – зазначають у відомстві.

Додаткові послуги, такі як палата підвищеної комфортності або медичні маніпуляції, які не показані породіллі, можуть бути платними. А ведення вaгiтнocті та патронат новонapoдженого до року може здійснювати сімейний лікар матері за її бажанням.

Читайте також: ПЕРШИЙ СНІГ І МОРОЗ ДО -8: СИНОПТИК ДАВ ПРОГНОЗ НА ЛИСТОПАД

“Швидку” допомогу розділять. Замість неї буде екстрена , коли потрібна термінова госпіталізація, і невідкладна допомога – вона буде виїжджати, коли загрози для життя людини немає, але є загроза для здоров’я: загострюється хронічна хвороба, підвищилася температура або тиск.

Реформування екстреної медичної допомоги розраховано на 5 років – з 2018 по 2022 рік. Її головним підсумком має стати зменшення смертності пацієнтів, так як карети швидкої будуть на місці через 4-8 хвилин після виклику, а не 10-20 хвилин, як зараз.

Спочатку реформа почнеться у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській і Тернопільській областях і Києві. Перш за все, держава закупить новий транспорт і обладнання, підвищить зарплату медикам, які пройдуть перенавчання, також МОЗ хоче покращити роботу диспетчерів.

Для цього в каретах “швидкої” встановлять GPS-трекери, і диспетчери зможуть відправляти на виклик найближчу бригаду. На все це з держбюджету виділять майже мільярд гривень.

Паралельно збираються навчити базової медичної допомоги пожежних, рятувальників, поліцейських, машиністів і провідників поїздів , водіїв міжміських автобусів, бортпровідників, вчителів, вихователів, соцпрацівників і кондукторів громадського транспорту.

А в людних місцях – на вокзалах, зупинках, метро – розмістити дефібрилятори і кровоспинні джгути.

“Безкоштовна діагностика” і направлення до лікарів

У 2019 МОЗ почне нову програму – “Безкоштовна діагностика”. На неї з держбюджету виділять 2 млрд гривень. Це означає, що Національна служба здоров’я заплатити за найнеобхідніші aнaлізи та обстеження.

Щоб зробити будь-який аналіз або діагностику, обов’язково треба буде мати напрямок сімейного лікаря. Тільки у напрямку можна безкоштовно пройти рентген, YЗД, мамографію, ехокардіографію серця і інші аналізи і діагностичні процедури.

Зробити аналізи або пройти діагностику можна буде в будь-якому медзакладі на вибір пацієнта – заплатить Національна служба здоров’я. Без направлення лікаря доведеться платити самому.

Так само буде і з спеціалізованими лікарями.

Без направлення можна буде потрапити на прийом до травматолога або іншому спеціалізованого лікаря безкоштовно – доведеться оплатити візит через касу.

У пілотних регіонах МОЗ запустить нову систему оплати для спеціалізованих лікарів. Якщо лікарям первинної нерухомості платять за тарифом за рік, то офтальмологів, отоларингологів, хірургів і іншим НСЗУ буде платити за кожен прийом. З 2020 року система пошириться на всю країну.

У МОЗ планують зробити напрямки до лікарів електронними. Тобто, сімейний лікар відразу зареєструє в електронній системі напрямок, наприклад, до хірурга.

А хірург зможе відразу побачити, з якої причини пацієнт прийшов до нього, без паперових довідок і напрямів.

Електронна картка пацієнта

У 2019 МОЗ планує запустити відразу кілька електронних інструментів . В Україні вже запущена електронна система охорони здоров’я е-Helth, саме через неї лікарі і підписували декларації з пацієнтами. Функціонал системи будуть розширювати.

В Україні хочуть скасувати паперові лікарняні і замінити їх електронними. Це повинно мінімізувати шахрайські і корупційні схеми. До кінця року відомство обіцяє ввести електронний лікарняний і вже з 2019-го він буде працювати скрізь.

Щоб відкрити лікарняний, лікаря потрібно буде внести дані в спеціальну програму. При цьому роботодавець відразу отримає інформацію про співробітника, який вийшов на лікарняний .

А замість паперових карток будуть електронні. У них лікарі вноситимуть всі дані про здоров’я людини і призначати лікування. Так, лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони відразу зможуть отримати потрібну інформацію.

В електронний формат також перейдуть лікарняні листи, рецепти по програмі “Доступні ліки” . Якщо лікар призначить препарат, який входить в державну програму, то за електронною рецептом в аптеці його видадуть безкоштовно.

Джерело.

Related Post