fbpx

Беззаконня в українських супермаркетах: ковбасу на прилавках їдять коти, а прострочену сметану проколюють голкою

Постійна нудота, головний біль, висока температура і розлад шлунка. Це лише кілька ознак харчового отруєння. У літню спеку ризик отруїтися – зростає. Причому вид і запах продуктів може не викликати підозри, кажуть фахівці, але процес розкладання вже йде, токсини виділяються.

Часто єдиний шанс дізнатися, нормальна ковбаса, риба або масло, це подивитися на термін придатності. Але що робити, коли цінники переклеювали кілька разів. У минулому році Госпродпотребслужба перевірила близько п’яти тисяч торгових точок. Прострочення знайшли майже в половині.

Ведучий рубрики “На здоров’я”, Віталій Литвин, розповість, коли закінчиться свавілля продавців?

Ось таку картину в сусідньому магазині регулярно спостерігає киянин Ігор. І вже кілька років поспіль він разом з однодумцями намагається залучити комерсантів до відповідальності.

“У нас коти їдять ковбасу на прилавках, маркет, в якому у нас можна прострочені продукти побачити кожен день, роздуті банки сметани, які проколоті голочкою, щоб вони не напиналися і щоб воно було тихенько все”, – скаржиться Ігор.

Поки ця боротьба не має особливого успіху. Заклики покупців навести порядок – адміністрація магазину ігнорує.

“Викликалися наряди поліції, немає відповіді від поліції, зараз будемо звертатися в Госпродпотребслужбу”, – говорить киянин.

Як так сталося, що в Україні продають прострочені товари? Адже закон це забороняє.

“Вся продукція, термін придатності якої минув, має бути утилізований”, – говорить юрист Ірина Лейко.

Але підприємці утилізувати її не поспішають. А продають за ціною нормальних продуктів, відверто обманюючи клієнтів. Хоча повинно бути навпаки.

Це супермаркет в Берліні. Тут – повно прострочення. Але спокійно. Магазин спеціалізується на її продаж. Німецьке законодавство це дозволяє. З єдиною обмовкою: продавець повинен перевірити товар і отримати висновок, що вживання безпечно.

“Зазвичай термін придатності на упаковці свідчить про те, що продукт свіжий до зазначеного часу. Але це не означає, що потім його потрібно викинути. Він ще довго не псується”, – говорить власник німецького магазину простроченої їжі Рафаель Феллмер.

Читайте також: ОТРИМАННЯ БІОМЕТРИЧНИХ ПАСПОРТІВ В УКРАЇНІ ВСЕ ЩЕ УСКЛАДНЕНО

Звичайні супермаркети уникають продажу прострочених продуктів. Продукція, термін якої закінчився, повинна особливим чином маркуватися і продаватися в спеціальних відділах.

Зазвичай в маркетах є куточки з акційним товаром, який скоро зіпсується.

Якщо ж такий потенційно небезпечний продукт виявлять на звичайній полиці, підприємство оштрафують на 5000 євро. За повторне порушення – позбавляють ліцензії. А відповідальна за дотримання норм особа може в рік сісти в тюрму.

А що в Україні з кримінальною відповідальністю за продаж прострочених продуктів?

“Кримінальна відповідальність настає за умисне введення в обіг продукції у великих розмірах, продукцію небезпечну і шкідливу для життя і здоров’я осіб. Великі розміри – це близько 460 000 долл”, – пояснює Ірина Лейко.

У невеликому магазинчику реалізувати стільки товару важко, але, наприклад, для великої мережі супермаркетів розкласти по полицях якихось три тонни простроченого сиру – дрібниця.

А це вже Прага. Звичайний супермаркет. Знайти зіпсовані товари нам не вдалося. Зате ми побачили продукти, термін яких ось-ось закінчиться. Наприклад, цей соус з манго варто в десять разів дешевше початкової ціни.

“Система контролю в нашому магазині повністю автоматизована. Вона сама повідомляє про товари, термін придатності яких добігає кінця. І ми мотивуємо покупців, знижуючи ціну”, – пояснює речник мережі супермаркетів Вацлав Куколічек.

Краще продати дешевше, ніж потім витрачатися на утилізацію. Або платити штраф. У Чехії вони чималі.

“Вас можуть оштрафувати на 300 000 крон”, – каже речник мережі супермаркетів Вацлав Куколічек. Це – майже 370 000 гривен.

А ось – продуктовий склад. Єдина особливість: сюди звозять товари прострочені або пошкоджені.

Цей склад в Празі щомісяця приймає 200 тонн продуктів, термін реалізації яких ось-ось закінчиться, або вже закінчився. Але є рішення відповідних органів, їх можна і далі безпечно для здоров’я вживати. Потім ці товари безоплатно передаються благодійним організаціям.

Ключове слово “безкоштовно”: безкоштовно отримують, і безкоштовно роздають благодійним організаціям.

“У нас таких організацій – 150, які щодня приходять. Вони працюють з людьми, в яких мало грошей, або у яких криза, проблеми, або з дітьми без батьків”, – говорить директор продовольчого банку Віра Дусова.

А на початку цього року чехи ще й закон прийняли, яким заборонили магазинам з торговельною площею більше 400 квадратів викидати продукти, які можна віддати на благодійність.

Чи є така вимога – безкоштовно віддавати продукти, ще придатні до вживання, в Україні?

“У нас поки такої норми в законі поки немає. У нас термін придатності продуктів, або відмітка” прийняти до “визначають конкретну дату остаточної його реалізації. Закінчилася – суб’єкт повинен зняти його з реалізації. Все”, – говорить директор департаменту безпеки харчових продуктів і ветеринарної медицини Госпродпотребслужби України Борис Кобаль.

Госпродпотребслужба – єдина в Україні, яка має право перевіряти торгові точки. З квітня повноважень у інспекторів більше.

“Зі вступом в силу закону про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти перевірки ці проводяться без попередження, але, знову ж таки, під цей закон повинен бути новий підзаконний акт, постанова Кабінету Міністрів, яким ці критерії повинні бути змінені”, – продовжує Кобаль .

Виходить правова колізія: закон – новий, а підзаконні акти – старі. Так що в повному обсязі закон не працює. А винен. Тепер планово перевіряти підприємців можна буде щоквартально.

І знати про ці перевірки – як зараз – торгові точки не будуть. Підготуватися, прибрати зіпсований товар – не встигнуть. А штрафувати їх будуть строго.

“148 920 гривень – це штраф на юридичну особу-підприємця. І 93 – на фізичну особу”, – говорить Кобаль.

Але перевіряти по-новому інспектори зможуть з 2019-го року. А поки комерсантам хвилюватися нема чого.

Що ж робити українським споживачам зараз?

Киянин Ігор пропонує дієвий рецепт – бойкотувати непорядних торговців.

“Ми і голосуємо гаманцем. Поки цей шлях – самий перевірений”, – говорить він.

Джерело.

You cannot copy content of this page