fbpx

Будинки переведуть на нульовий рівень споживання енергії

У понеділок, 23 липня набув чинності закон “Про енергетичну ефективність будівель”, прийнятий в минулому році.

Він покликаний, зокрема, стимулювати зменшення споживання енергії в будинках різних типів за рахунок термомодернізації та переходу на поновлювані джерела енергії.

Планується, що в результаті впровадження нововведень, передбачених цим законом, в Україні з’явиться чимало будинків з “рівнем споживання енергії, близьким до нульового”. Кабміну доручено розробити Національний план збільшення кількості таких будинків.

Закон передбачає, що для певних типів будинків буде введена обов’язкова енергетична сертифікація. Її будуть проводити енергоаудитори, що пройшли атестацію, і фахівці з обстеження інженерних систем.

З 2019 роки гроші з бюджету на капітальні ремонти та заміну інженерних мереж, на утеплення будівель будуть виділятися тільки при наявності енергетичного сертифіката будинку.

“Закон” Про енергетичну ефективність будівель “імплементує директиву 2010/31 / ЄС, якою була введена енергетична сертифікація будівель. У Європі вже років 8 такі сертифікати обов’язкові для кожного будинку, яке фінансується з бюджету”, – розповідає Валентина Гуч, експерт з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Мінрегіонбуді.

Які будівлі підлягають обов’язковій енергосертифікаціі

До 1 січня енергосертифікація будівель буде добровільною. А потім сертифікат енергоефективності в обов’язковому порядку повинні будуть мати:

  • споруджувані будівлі, об’єкти реконструкції та капітального ремонту;
  • будівлі, які знаходяться в державній власності, з опалювальною площею понад 250 кв. м, які часто відвідують громадяни і в
  • яких розміщені органи державної влади;
  • будівлі з опалювальною площею понад 250 кв. м, в яких розташовані органи місцевого самоврядування (після термомодернізації будівель);
  • житлові будинки, в яких здійснюється модернізація за рахунок програм державної підтримки.

“В першу чергу енергетичної сертифікації в обов’язковому порядку підлягають будівлі, в яких розміщені державні органи влади. Вони повинні показувати приклад іншим. Також енергетичну сертифікацію будуть проходити комунальні будівлі, які отримують з місцевих бюджетів кошти на модернізацію: школи, дитсадки.

Сертифікат повинен буде підтвердити, що отримані з бюджету гроші дійсно витрачені на поліпшення класу енергоефективності”, – говорить Валентина Гуч.

Для інших житлових і адміністративних будівель енергетична сертифікація не буде обов’язковою. Але якщо жителі захочуть утеплити будинок за державні кошти, їм також необхідно буде звернутися до енергоаудиторам і отримати сертифікат на будинок.

Читайте також: ПРОГНОЗ ПОГОДИ НА ТИЖДЕНЬ: СИНОПТИКИ ПОПЕРЕДИЛИ ПРО СПЕКУ ДО +38°C

В Україні створено Фонд енергоефективності, який буде фінансувати проекти зі скорочення споживання енергоресурсів в різних галузях економіки.

“Фонд буде відшкодовувати мешканцям до 40% вартості матеріалів, робіт, проектної документації. Але, щоб звернутися до Фонду, будівля повинна отримати енергетичний сертифікат”, – пояснює Валентина Гуч.

Що таке енергетичний сертифікат

Сертифікат буде являти собою документ на 4 сторінках, в якому буде вказано клас енергоефективності будинку (від А до G, як в електроприладах).

Також буде міститися інформація про потреби в енергії, фактичних і нормативних питомих витрат енергії на квадратних метр, і про викиди СО2. Крім того, енергоаудитори будуть давати рекомендації, яким чином можна підвищити клас енергоефективності будівлі.

“В енергетичному сертифікаті буде міститися інформація про те, який клас енергоефективності у цієї будівлі. Холодне воно або тепле, скільки споживає енергії і що можна зробити, щоб підвищити клас енергетичної ефективності будівлі і менше платити за опалення та інші енергетичні ресурси.

Згідно із законом, енергетичний сертифікат повинен висіти на самому видному місці, де проходить найбільше людей “, – каже Валентина Гуч.

Мінрегіонбуд вже затвердив порядок сертифікації енергоефективності будівель і форму енергетичного сертифіката (ознайомитися з документом можна за посиланням).

“Законодавча база вже практично готова. Для реалізації цього закону було підготовлено 14 підзаконних актів, наказів Міністерства регіонального розвитку та будівництва.

Ті з них, які стосуються введення сертифікатів, вже пройшли громадські обговорення та реєстрацію в Міністерстві юстиції. У найближчі дні вони повинні бути опубліковані , тобто, вступлять в силу “, – говорить експерт з енергоефективності.

Сертифікат як стимул для економії і економіки

Закон передбачає, що сертифікація будівель стане стимулом для підвищення їх енергоефективності та покаже власникам, на чому і скільки можна економити.

“Енергетичні сертифікати повинні бути частиною проектувальної документації споруджуваних будинків. Щоб кожна людина могла подивитися, в якому будинку він буде жити. Наскільки цей будинок енергоефективний і наскільки дешево буде містити і опалювати його.

Також і для старих будинків, що підлягають капітальному ремонту або реконструкції, сертифікація буде обов’язковою, тому що такі ремонтно-будівельні роботи передбачають вкладення великої кількості грошей.

І, щоб ці вкладення були ефективними, потрібно розуміти, який біля будинку базов ий рівень споживання і на чому можна економити. Для жителів інших вже побудованих будівель енергетичний сертифікат дає право вибору. У жеків, ОСББ, приватних керуючих компаній є право також пройти енергосертіфікацію.

Сьогодні, в принципі, таке право теж існує. До липня 2019 року енергосертіфікацію зможуть проводити не тільки сертифіковані енергоаудитори, а й інженери-проектувальники.

Потім – тільки сертифіковані енергоаудитори. Жителі можуть звернутися до них, щоб оцінити стан свого будинку і розуміти, які є ін блеми, яка у будівлі норма споживання енергоресурсів.

Ми наближаємося до європейських стандартів енергоспоживання, а у них менше витрата газу та інших видів енергії для підтримки комфортного тепла всередині будинку. У нас же ще часто “гріють вулицю”.

Років 20 тому ні про яку мінеральній ваті, ні про яке пінопласт у нас ніхто не говорив. А сьогодні вже важко уявити новий будинок без цих енергозберігаючих матеріалів. І що стосується нових будинків, в своїй більшості вони вже енергоефективні.

Саме тому, що використовують ізоляційні матеріали та металопластикові вікна, які також тримають тепло “, – говорить Андрій Никончук, експерт по житлово-комунальному господарству.

Підвищення енергоефективності бюджетних будівель допоможе поліпшити інфраструктуру населених пунктів і економити гроші платників податків. Це також відкриє нові можливості для розвитку економіки. Можна припустити, що збільшиться попит на роботи і послуги, пов’язані з утепленням будинків.

А крім того, стане більш затребуваною професія енергоаудитора. У зв’язку з прийняттям нового закону планується відкрити курси, де люди зможуть пройти відповідну підготовку і, склавши іспит на базі одного з 30 технічних вузів, спробувати себе в новій перспективної професії.

“Поки що фахівців з досвідом проведення енергоаудитів мало. А в Україні порядку 78 тис. Будівель державної власності, більшість з них мають пройти сертифікацію до 1 липня 2019 року.

Чим ближче до дати – тим більше буде рости попит на послуги енергоаудиторів. Тому не варто відкладати питання сертифікації для тих будівель, де вона обов’язкова.

Жителям житлових будинків, власникам офісних і торгових центрів, для яких сертифікація не буде обов’язковою, теж має сенс провести енергоаудит, щоб розібратися, як заощадити витрати н а енергоресурси і підвищити комфорт на своїх об’єктах.

Для підвищення класу енергоефективності будівель може знадобитися модернізація систем опалення, вентиляції та кондиціонування, електроосвітлення.

Щоб власники будівель не витрачали на них свої кошти, виконання таких робіт можна профінансувати за кошти енергосервісних компаній, які виконають всі “під ключ” за власні гроші, гарантують досягнення економії і підвищення комфорту. Це дозволить зробити будинок більш привабливим на ринку нерухомості для майбутніх покупців і орендарів”, – розповів директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Механізм енергосервісу при термомодернізації будівель все ширше застосовується в бюджетній сфері. За даними Держенергоефективності, менш ніж за рік в 17 регіонах України через систему ProZorro проведені тендери і укладено 149 ЕСКО-договорів на суму 123 млн. грн.

Експерти також вважають, що енергосертіфікація будівель підвищить конкуренцію між забудовниками і змусить їх використовувати новітні енергозберігаючі технології в боротьбі за клієнта. А значить, витрати людей на оплату комунальних послуг будуть знижуватися.

“Якщо забудовники використовують енергоефективні технології – це серйозна конкурентна перевага для забудовників. Конкуренція зараз на ринку нового житла велика.

І ті, хто буде використовувати більш ефективні, більш якісні технології, зможе залучити більше покупців свого житла. Покупці сьогодні, звичайно ж, звертають увагу на енергоефективність будинків, що будуються.

Тому що з цим пов’язаний рівень оплати за опалення та якість життя в цьому будинку. Тому питання енергоефективності – це один з маркетингових ходів, який часто використовують забудовники.

І ось, в зв’язку з цим, закон про енергетичну сертифікації – дуже важливий крок. Це контроль за виконанням маркетингових обіцянок. Тому що зараз можна говорити одне, а робити інше. І сьогодні контроль у нас не завжди ефективний.

А коли вдома будуть мати енергетичні сертифікати, споживач буде бачити, що є насправді. Йому вже не доведеться розбиратися, які матеріали використовує забудовник, які технології. На всі питання дасть відповідь енергетичний сертифікат. Він же буде ефективним інструментом контролю “, – вважає Юрій Піта, глава Асоціації фахівців з нерухомості (АФНУ).

Джерело.

You cannot copy content of this page