fbpx

Чи буде в поїзді комфортно: “Укрзалізниця” піднімає ціни на квитки

Цього року залізничні квитки подорожчають двічі. “Укрзалізниця” збирається підвищити ціни в квітні на 12%, і ще раз на 12% в жовтні.

Зараз проїзд в “Інтерсіті” у другому класі з Києва до Львова коштує 313,02 гривні. У квітні проїзд обійдеться в 350,58 грн. А з жовтня – 392,64 грн. У підсумку, до кінця року проїзд на поїзді подорожчає на 25,4%.

В “Укрзалізниці” пояснюють подорожчання квитків загальним зростанням цін по країні. Останній раз залізничники підвищували вартість проїзду в 2014-му. З того часу споживчі ціни в Україні зросли на 60-70%, в 4-6 разів подорожчала комуналка, аргументує директор з економіки та фінансів компанії Андрій Рязанцев.

“По всій номенклатурі товарів, які потрібні залізниці, істотно зросли ціни”, – констатує він.

Але все ж поїзд залишиться найдоступнішим варіантом поїздки. Адже, наприклад, квиток на автобус з Києва до Львова обійдеться в 400 гривень. Інша справа, чи стане поїздка залізницею комфортніше в зв’язку з подорожчанням квитків.

Підвищення тарифів можна буде уникнути

За рахунок підвищення тарифів “Укрзалізниця” покращить якість пасажирських перевезень, запевняють в компанії. У 2018-му залізничники планують купити 60 пасажирських вагонів, 265 вагонів – модернізувати.

“Отримані кошти спрямуємо на розвиток пасажирської інфраструктури. Зараз ми закуповуємо пасажирські вагони, які виробляє національний виробник. Досить швидкими темпами здійснюється модернізація вагонів, інвестуємо в ремонт рухомого складу”, – розповів Андрій Рязанцев.

Читайте також: ЦІНИ ЗНОВУ РОСТУТЬ: ДЕ ТОВАРИ ДЕШЕВШІ В УКРАЇНІ

Але цього замало. Приблизно 87% складу українських поїздів – зношені. Для порівняння, в парку залізниць 4,54 тис. Вагонів, з них в робочому стані – 3,1 тис.

“Укрзалізниця” щорічно повинна купувати 300 вагонів, щоб через кілька років відновити парк, вважає колишній заступник міністра інфраструктури Олександр Кава. Саме купувати, а не модернізувати. Більшість вагонів випущені до 1991 року.

Їх просто доведеться списати через кілька років. При цьому купувати вагони повинна держава, а не “Укрзалізниця” за свій рахунок. Так роблять європейські країни – пасажирські перевезення зазвичай дотаційні.

“Підвищення тарифів можна було уникнути. Уряд фактично встановлює занижені тарифи для Укрзалізниці. Якби держбюджет компенсував залізниці різницю між собівартістю і тарифом подорожчання для пасажирів не було.

На жаль, цей механізм у нас в країні не діє. З одного боку, держава встановлює тарифи, але ніякої компенсації залізниці не дає”, – коментує Кава.

При цьому проїзд в електричках не подорожчає. Місцева влада повинна давати свою згоду на індексацію тарифів. Також вони зобов’язані співфінансувати ремонт і покупку нових електричок. Цього вони не роблять. Тому приміські поїзди в країні зношені на 85-97% – всі вони зроблені в 60-90-х роках минулого століття.

Яким буде комфорт в поїздах

Нове постільна білизна, вагони-трансформери і поліпшення якості поїздки, якими періодично хваляться в “Укрзалізниці” – це точкові зміни. В основній масі поїзда не відповідають навіть санітарним нормам, каже координатор проекту “Поїздка” Олександр Бондаренко.

 

Основні проблеми – недотримання температурного режиму, погано випрану білизну і брудні вагони. Дохід за рахунок підвищення тарифу може покращити комфорт в поїздах, вважає Кава. Але не у всіх.

“За ці гроші можна щось відремонтувати, але в цілому не варто чекати, що кардинально все зміниться”, – коментує він.

Належного ефекту “Укрзалізниця” може не отримати і через застаріле тарифоутворення, вважає голова громадського контролю “Укрзалізниці” Віктор Гаврон.

“Тариф повинен враховувати рухливу, інвестиційну, інфраструктурну складові. Цього всього немає.” Укрзалізниця “не отримає вигод, яких хоче. По-перше, тариф формується ще за радянськими нормами. І держава жорстко регламентує тарифи” Укрзалізниці “. Тому компанія не може самостійно впливати на вартість квитків”, – говорить Гаврон.

У 2017 році “Укрзалізниця” заявила про плани ввести в “нічних експресах” три класи комфорту: “економ”, “стандарт” і “комфорт”. Так, поїзди класу “комфорт” будуть не старше 10 років.

Кожен вагон обладнають біотуалетами, кондиціонерами та холодильниками. Пасажири зможуть придбати повноцінну їжу і користуватися холодильником і мікрохвильовкою.

Рухомий склад “стандарт” -класу буде віком до 20 років. Пасажирів не буде гарантуватися розетка в кожному купе і підсвічування підлоги вагона. А вік постільної білизни не обмежать шістьма місяцями, як це хочуть зробити в “комфортних потягах”. Плацкартні вагони залишать без кондиціонера і біотуалету.

Найнижчий рівень комфорту забезпечать в поїздах класу “економ”. Наприклад, з харчування буде тільки чай. Розеток не буде ні в плацкарті, ні в купе.

“Три класу комфортності зробить послугу більш передбачуваною для пасажирів. Відповідно пасажир, купуючи квиток, буде знати, який рівень комфорту йому варто очікувати”, – відзначає Олександр Кава.

Але є зворотний бік введення класів комфортності. Таким чином “Укрзалізниця” узаконить невиконання існуючих норм, вважає Бондаренко.

Проїзд в “комфортних” і “стандартних” поїздах буде на порядок дорожче ніж в “економних”. В силу зношеності парку залізниць може виявитися, що левова частина поїздів стане “економом”.

“Ця ініціатива – спроба послабити нормативну базу, щоб не нести відповідальність за погіршення комфорту проїзду. Саме підвищення тарифів не забезпечить комфортного проїзду. Інфляція з’їсть все підвищення і, в кращому випадку, все залишиться на тому ж рівні”, – відзначає Олександр Бондаренко.

Але для введення класів комфорту “Укрзалізниця” повинна отримати згоду Кабміну на самостійне визначення тарифів в “Нічний експрес”.

Найефективніший спосіб боротися за комфорт – це розголос, вважає координатор проекту правової підтримки пасажирів Бондаренко.

“Писати скарги не має ніякого сенсу. Єдиний дієвий механізм – через соціальні мережі підняти шум, тегнуть міністра інфраструктури або главу “Укрзалізниці”. Зазвичай тільки після резонансного випадку вживаються заходи”, – додає він.

Як купити квиток і заощадити

Є дні, коли ж/д квитки дешевше. В окремі періоди можна заощадити до 30%.

В “Укрзалізниці” рік розділений на 13 періодів, коли вартість проїзду може зменшуватися або збільшуватися. Періоди затверджені наказом Мінінфраструктури №170 про тарифи на перевезення залізничним транспортом.

Найдорожчий проїзд – перед Новим роком, з 25-30 грудня, він підвищується на 10%. При цьому найдешевший день для поїздок – 31 грудня, тоді вартість квитка нижче на 30% ніж в інший день. Дешевше можна їздити з 21 по 31 січня на 14% і весь лютий на 5%. Влітку проїзд дорожче на 7%.

Також вартість квитка залежить від дня тижня. У вівторок і середу їздити дешевше, ніж в інші дні. А найдорожчий проїзд – в п’ятницю та неділю. У понеділок і суботу вартість проїзду не змінюється.

На 30% дорожче обійдеться проїзд на поїзді, який призначається додатково. Часто “Укрзалізниця” запускає їх влітку і перед святами.

При поїздках за кордон можна заощадити, купуючи два квитки на той же самий місце і в той же вагон до кордону і від кордону.

Читайте також: “ЦЬОГО – ЗАЛИШАЄМО, НAPOДИМO СОБІ ЩЕ”: УКРАЇНЦІ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВІД НOВOНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ

Вартість поїздки не залежить від місця у вагоні: верхнє або нижнє, бічне або немає, ближче до провідника або подалі. Однак на ціну квитка впливає клас вагона: купейний, плацкартний, загальний, з місцями для сидіння першого, другого і третього класу. Їх вартість в одному поїзді може значно відрізнятися.

Деякі квитки на українські потяги можна купувати з пільговими знижками. Дітям з 6 до 14 років квиток обійдеться в 75% від “дорослого тарифу”. Для дитини дошкільного віку, якщо вона не займає окремого місця, квиток купувати не потрібно.

Студенти за проїзд оплачують 50% вартості квитка. Можна заощадити, не купуючи ліжко, її вартість становить в квитку 25 грн.

Для тих, хто їздить на “Інтерсіті”, діє спеціальна бонусна програма, але тільки для пасажирів першого класу: за кожні 100 витрачених гривень можна отримати на бонусний рахунок 10 гривень. Їх можна витратити на покупку квитків, але скористатися грошима можна тільки після десятої поїздки.

You cannot copy content of this page