fbpx

Чи піднімуть тариф на газ восени

Вартість блакитного палива не зміниться в цьому році, однак, згідно з меморандумом з МВФ, з’явиться абонплата на газ, пише  «Сегодня».

З початку минулого року Кабінет міністрів забрав у Нацкомісії право визначати тариф на блакитне паливо. Ціни уряд встановлює своєю постановою. У минулому році Кабмін встановив: до 31 березня 2017 го “Нафтогаз” закуповує природний газ за ціною 4849 гривень за тисячу кубометрів.

З урахуванням витрат на транспортування, податку на додану вартість і націнки кінцева ціна для споживача – 6,8 гривні за кубометр. У цьому році уряд продовжив постанову до першого квітня 2018 го, тобто до кінця майбутнього опалювального сезону. Відповідно, газ може подорожчати тільки в наступному році.

Чинний тариф на газ розрахований за формулою: ціна на блакитне паливо на німецькому хабі × курс гривні по курсу НБУ + витрати на транспортування + податок + націнка “Нафтогазу”.

Ця формула, відзначають в уряді, дозволяють утримувати тариф на рівні імпортного паритету. При цьому, і дешевий український, і дорогий імпортний газ продають українцям за однією ціною.

У меморандумі з МВФ , який підписали президент, прем’єр, міністр фінансів і глава НБУ, Україна взяла на себе зобов’язання “вести тимчасовий механізм автоматичної корекції роздрібних тарифів на газ і опалення кожні півроку”.

Такий механізм уже розроблено. Кожні півроку (першого жовтня і першого квітня) чиновники буде розраховувати за вказаною вище формулою тариф. І якщо виявиться, що він відрізняється як мінімум на 10% від діючого, ціну змінюватимуть.

Як впевнені експерти, з урахуванням подорожчання імпортного блакитного палива і девальвації гривні, мова йде саме про зростання тарифу. Екс-начальник Управління по зв’язках з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський підрахував: газ, згідно з формулою Кабміну, буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень).

Читайте також: В УКРАЇНІ ОГОЛОСИЛИ ШТОРМОВЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ

У той же час Юрій Корольчук впевнений, що економічно обгрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень).

Крім того, згідно з меморандумом, восени, до початку опалювального сезону, Україна повинна розділити газовий тариф на дві складові: ціна блакитного палива як товару і вартість розподілу. Фактично, це означає введення абонентської плати на блакитне паливо.

НКРЕКУ планувала внести абонентську плату до кінця травня цього року. Відповідні постанови вже було прийнято, але після критики з боку прем’єра рішення відстрочили.

Якби постанова набрала чинності, українцям, які використовують газ тільки для підігріву їжі (а таких більшість), довелося б платити більше. А ось тим, хто використовує газ для опалення, абонентська плата допомогла б заощадити.

You cannot copy content of this page