У церкві 29 червня вшановували пам’ять святого Тихона, який жив на острові Кіпр у місті Амафунт. Батьки виховували свого сина в благочесті й любові до Бога, навчали читання Священного писання. У ранньому віці Тихон відкрив у собі дар творити чудеса.
Одного разу батько доручив Тихону продати хліб, але той роздав його всім людям безкоштовно, чим розгнівав батька. При цьому Тихон процитував Священне писання і сказав: “Дающий Богу сторицею прийме”.
Так і сталося: батько Тихона подивився в сховище, яке до цього було зовсім порожнім. З подивом він виявив, що сховище заповнено хлібом. Через деякий час Тихона взяли в церковний клір, де він став читцем.
Після цього єпископ Мемнон посвятив Тихона в сан диякона. Коли Мемном пoмep, його місце зайняв Тихон, який продовжував боротися з проявом язичництва на Кіпрі, знищував капища і проповідував християнство. Прославився милосердям і добротою.
Свято називали Тихоном Тихим. Кажуть, що в цей день птиці затихають, і нічого сіяти вже не можна. Починає цвісти звіробій. У народі існувало вірування, що якраз зараз закінчується молоде літо, починається зріле.
Казали: “На Тихона і сонце тихіше йде, і птиці в цей день не співають, крім солов’я і зозулі”. Відомо, що саме 29 червня можна було збирати лікарські трави – зілля, приготовані на їхній основі, будуть дуже дієвими.
На Тихона, 29 червня, дівчатам належало прополоти грядки. Але не просто так, а за допомогою спеціального обряду. Так, опівночі непорочні молоді дівчата повністю роздягалися і оббігали грядки своїх городів, що, згідно з прикметами, допомагало захистити посіви від хвороб і шкідників.
Дуже часто в день Тихона, 29 червня, влаштовували так звані толоки – бенкети для працівників, яких спеціально запрошували для роботи в полях. Працівників пригощали вином і смачною їжею.
Часом застілля 29 червня тривало до самого вечора, переходячи в пісні, танці, ігри. Зазвичай толоки влаштовували для того щоб допомогти біднякам – за свою роботу вони могли отримати гідну нагороду.
29 червня прийнято було молитися Тихону і просити його подарувати багатий урожай. Також вважали, що молитва Тихону допоможе стримати зубний біль.
Читайте також: КОГО 28 ЧЕРВНЯ ТРЕБА ОХОРОНЯТИ, ЩО ПИЛЬНУВАТИ, І ЧОМУ ЦЬОГО ДНЯ ОБОВ’ЯЗКОВО МАЄ СВІТИТИ СОНЦЕ
Народні прикмети на 29 червня
Чим менше краплі дощу, тим довше він буде йти.
Ясний Чумацький шлях — до сонячної погоди.
Бульбашки на воді — до сильного дощу.
Вікна “плачуть” (на них осідає роса) — до дощу.
Якщо ворони сідають дзьобами в одну сторону — до сильного вітру.
На день Тихона все затихає.
Якщо в цей день гній вивезти, то можна вважати це прикметою того, що буде врожай хороший.