fbpx
Суспільство
Чому в Україні закривають школи і як це вплине на освіту

До кінця року кількість таких навчальних закладів скоротиться ще на 162.

Кількість шкіл в країні з кожним роком стає все менше і менше. Чи потрібно скорочувати навчальні заклади і як це вплине на освіту, пише «Сегодня».

Школярів все більше

На цей навчальний рік в школу піде 408 тис. Першокласників, що на 15 тис. Дітей більше, ніж у минулому році. Але незважаючи на це, кількість загальноосвітніх навчальних закладів в Україні продовжує стрімко знижуватися.

Згідно з даними Державної служби статистики, пікову кількість шкіл довелося на кінець 90-х: тоді на території країни їх функціонувало більше 22 тис.

Після цього ситуація змінилася: дітей стало менше і школи почали закривати. Уже в 2016 р в країні функціонувало всього 16,9 тис. Шкіл. А ось в цьому році їх стане менше ще на 162 заклади.

Читайте також: В СУПЕРМАРКЕТАХ УКРАЇНИ НЕЗАКОННО ОБШУКУЮТЬ ПОКУПЦІВ

Порожні школи і фінансові витрати

Зазвичай школи закриваються саме в сільській місцевості. Дітей там не вистачає, а в класах дуже часто буває всього по 5-7 учнів. За даними Міністерства освіти, на 2016 року в Україні функціонувало 613 шкіл І-ІІ ступенів (з 1 по 9 класи), в яких менше 25 дітей. Через це на утримання одного учня витрачається набагато більше середньої норми.

“Закриваються сільські школи і це абсолютно виправдано. Більш того, темп закриття набагато повільніше, ніж він повинен бути. В Україні дві третини шкіл – сільські.

Середній розмір сільської школи в Україні – це 100 дітей, а в 40% сільських шкіл І-ІІІ ступенів менше 100 учнів “, – пояснює Ірина Когут, експерт освітнього спрямування в аналітичному центрі” Cedos “.

Експерт зауважила, що навчання в сільських школах досить проблемна, там не вистачає технічного оснащення і фахівців-предметників. Вчителі там викладають відразу кілька дисциплін, хоча і не завжди мають належну підготовку по кожній з них.

У Міністерстві освіти впевнені, що в ситуації, що склалася не можна забезпечити рівний доступ всіх учнів до освіти. Тому маленькі школи закривають, а замість них створюють опорні школи. Це базові навчальні заклади в районах, куди переводять учнів після 4 класу з віддалених сіл. Станом на 1 серпня цього року в країні працювало 338 опорних шкіл і 744 їх філії.

Перспективи реорганізації шкіл

У сучасних реаліях сільським школам дуже складно вижити і дати учням якісне та конкурентне освіту.
“Тенденція така, що села, в яких настільки маленькі школи, будуть і далі зменшуватися.

Тому що там просто немає роботи і люди їдуть, щоб заробити грошей. Відповідно дітей дошкільного віку там мало. Тому через якихось 5-10 років такі школи б просто зникли “, – зауважила Ірина Когут.

Щоб вирішити цю проблеми і почали створюватися опорні школи, куди дітей доставляють на автобусах. Програма “Шкільний автобус” існує вже більше 10 років і до сих пір фінансується державою. З 2016 року було виділено 600 млн грн на закупівлю шкільних автобусів, ще стільки ж повинні були дати з місцевих бюджетів.

Незважаючи на те, що дітям доведеться добиратися в школу набагато довше, експерти впевнені, що ці незручності виправдані. Тому що опорні школи зможуть забезпечити учнів необхідною соціалізацією, доступом до різних гуртках за інтересами та якісною освітою.

За результатами ЗНО можна помітити, що учні з сільських шкіл здають тести набагато гірше, ніж учні з міських шкіл.

“Насправді, ці маленькі сільські школи повинні зникнути як клас. Це позитивно вплине на якість освіти і дасть можливості і гроші, які зараз витрачають на утримання напівпорожніх шкільних приміщень.

Такі школи повинні реорганізувати: залишити початкову освіту і садок в одному приміщенні. Щоб маленьким дітям не довелося кудись їздити, а дітей з п’ятого класу відправляти на навчання в опорні школи”, – говорить Ірина Когут.

Як Міністерство освіти, так і експерти вважають, що кількість маленьких сільських шкіл все ще має скорочуватися. Їх варто реорганізовувати і замінювати опорними школами, для поліпшення рівня освіти в країні.

Читайте також: В УКРАЇНІ РІЗКО ЗМІНИТЬСЯ КУРС ДОЛАРА: ПРОГНОЗ АНАЛІТИКА

Related Post

facebook