fbpx

Чому захиталася зміцніла гривня: експерти пояснили ситуацію на валютному ринку

Долар спростував прогнози експертів, які обіцяли на літо стабільність курсу, і почав дорожчати на місяць раніше “плану”. Вчора курс готівкового продажу ВКВ в окремих банках перевищив 27 грн/$.

На думку фінаналітиків, процес прискорила несподівана проблема із затримкою виплати пенсій і інформація Держказначейства про те, що в державному бюджеті за підсумками півріччя утворилася діра в 10 млрд грн.

Поки без паніки

Обійшовши кілька банків і обмінних пунктів Києва, ми не побачили напливу охочих придбати або продати валюту. Клієнтів або не було, або 1-2 людини біля кас, навпаки, міняли долари на гривні.

“Іду викуповувати путівки, а курс зараз вигідний, я купував долари ще по 25,5, а зараз здав майже по 27”, – поділився з нами чоловік.

Касири також говорять, що бажаючих купити долари майже немає вже тиждень – більше здають, тому що сезон відпусток і літніх знижок, люди витрачають заначки.

Читайте також: ДО ЗЕМЛІ ЛЕТИТЬ АСТЕРОЇД, АЛЕ ЗБИВАТИ НЕ МОЖНА: УКРАЇНСЬКИЙ ВЧЕНИЙ ПОЯСНИВ СИТУАЦІЮ

Чому дорожчає

Економісти стверджують, що очікувати зниження курсу долара в цьому році не варто.

“На коригування прогнозів вплинуло ще й те, що іноземні інвестори раптом вирішили позбутися від цінних паперів в гривні, незважаючи на їх підвищену прибутковість – до 18% річних, тепер фіксують прибуток, купуючи долар, і виводять капітали за кордон. Тому за серпень курс виросте до 28 грн/$”, – роз’яснив нам Шевчишин.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак нагадав, що за півроку гривня зміцнилася майже на 2,5 грн (у січні був курс 28,8 грн/$).

“Зараз тенденція змінюється, курс гривні до долара почне падати, що ми і спостерігаємо. Уряд і Нацбанк запланували штучну девальвацію гривні до кінця року. Середньорічний курс повинен скласти 29,3 грн/$, в грудні – 30,1”, – упевнений Новак .

Офіційна версія

У Нацбанку причинами падіння гривні назвали перерахування дивідендів за кордон інвесторами (на $ 300 млн), продаж ними облігацій держпозики на 1,3 млрд грн, повернення ПДВ аграріям і закупівлю ними валюти в зв’язку з початком осінньої посівної. Але регулятор обіцяє утримувати курс:

“Минулого тижня продано $ 148 млн, у вівторок оголошено аукціон з продажу $ 50 млн, вже продано $ 28,1 млн за ціною 26,86 грн/$”.

Глава Ради НБУ Богдан Данилишин упевнений в стабільності гривні і не очікує її девальвації.

“Для попередження різких змін курсу гривні Нацбанк виходить на валютний ринок з продажем валюти і при необхідності готовий і надалі згладжувати надлишкові коливання, проводячи інтервенції”, – підкреслив він.

Зростання зміцнить казну, але вдарить по цінах

Фінаналітики кажуть, що дорогий долар зараз вигідний державі, а не населенню, так як люди в останній рік більше тримають свої заощадження не в валюті, а в гривнях, і в них же отримують зарплату.

“Виграють від девальвації гривні небагато людей: ті, у кого зарплата прив’язана до курсу долара, і ті, хто вчасно встиг перевести гривневі вклади у валютні, – говорить Шевчишин. – Програє більшість, тому що виросте інфляція, подорожчає імпорт.

Зате державі дешева гривня дозволить збільшити доходи від митних платежів і акцизів, які стягуються у валюті, а до держбюджету зараховуються в гривні”.

Експерти ринку нафтопродуктів кажуть, що у автомобілістів є можливість заощадити на паливі, поки воно не подорожчало, заправивши про запас бензин або дизель.

“Уже накопичився потенціал для подорожчання палива на 50 коп./л, але трейдери через високий попит поки тримають ціни”, – сказав нам заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.

Але зауважимо, що влада для поповнення скарбниці не сподіваються тільки на девальвацію. За інформацією Кабміну, посилення боротьби з контрабандою в липні дало додатково в бюджет 3 млрд грн.

Джерело.

You cannot copy content of this page