fbpx

Чи зобов’язаний роботодавець повернути зарплату, яку не виплатив у воєнний час

В яких випадках можлива невиплата зарплати під час війни, що буде з неотриманими грошима, чи несуть відповідальність роботодавці за невиплату заробітної плати – читайте у матеріалі.

Чи може роботодавець не виплачувати заробітну плату під час війни

Роботодавець зобов’язаний вжити всіх заходів для своєчасного нарахування та виплати зарплати працівникам відповідно до чинного законодавства про працю та трудового договору. Виплата зарплати під час воєнного стану регламентована статтею 10 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.

З початком війни невиплата зарплати спостерігається на багатьох підприємствах України. Роботодавці не виплачують людям зарплату з об’єктивних причин, часто просто користуючись законодавчими послабленнями.

У випадку, якщо у роботодавця немає можливості нараховувати та виплачувати працівникам зарплату, Держпраці рекомендує роботодавцю:

– Оформити простій. Варто пам’ятати, що у випадку, якщо простій виник не з вини працівника, час простою треба буде оплачувати у розмірі не менше двох третин середнього заробітку працівника.

– Якщо працівник згоден і якщо він не залучений до робіт на об’єктах критичної інфраструктури, йому може бути надана оплачувана щорічна відпустка або відпустка за власний кошт. Під час воєнного стану тривалість такої відпустки не включається у передбачений законодавством термін у 15 календарних днів упродовж року.

– Також роботодавець може тимчасово призупинити дію трудового договору. Це передбачає тимчасове призупинення забезпечення працівника роботою, а також призупинення працівником виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не означає припинення трудових відносин.

Припинення трудових відносин відбувається у випадку, коли роботодавець через воєнні дії не може організувати роботу для працівника, наприклад, через знищення, руйнування приміщення, загибелі, зникнення фізичної особи-підприємця.

Яку відповідальність за невиплату зарплати під час воєнного стану несе роботодавець

У випадку, коли у зв’язку з воєнним станом, бойовими діями тощо роботодавець втрачає можливість нараховувати та виплачувати заробітну плату та може надати докази стосовно зв’язку порушення термінів виплати заробітної плати та воєнного стану, він звільняється від відповідальності за таке порушення.

Якщо роботодавець доведе, що він не може дотриматися термінів виплати заробленого через бойові дії або через інші обставини непереборної сили, термін виплат може бути зсунутий або працівникові можуть взагалі не виплатити зарплату за певний період. При цьому закон звільняє роботодавця від відповідальності за невчасно виплачену або взагалі невиплачену зарплату.

Роботодавець не звільняється від обов’язку виплатити заробітну плату у повному обсязі після закінчення воєнного стану. Термін виплати заробітної плати працівникам може бути перенесений до відновлення діяльності підприємства.

Фото ілюстративне, з вільних джерел.

You cannot copy content of this page