Перший пластиковий “паспорт” оформлять безкоштовно, а довідка про реєстрацію необов’язкова.
Цього року українці зможуть отримати 3 млн. внутрішніх паспортів нового зразка (пластикова ID-карта), що в два рази більше, ніж їх видано за перші два роки – з 11 січня 2016 року.
Спікер Держміграційної служби (ДМС) Сергій Гунько. Також ми з’ясували, чи можуть ті, кому виповнилося 25 і 45 років, не змінювати свій паспорт-книжечку, а вклеїти нове фото, і чи правда, що після 2020 року “книжечки” стануть недійсними.
Що зараз
Як уточнив Гунько, в 2016 році було видано 300 тис. Пластикових посвідчень особи, в 2017-м – 1,1 млн, а всього – 1,4 млн. У 14 років паспорт видадуть безкоштовно. Але в 18 років його доведеться міняти на новий – вже за 279 грн.
Стільки ж коштуватиме обмін у випадках втрати або зміни прізвища. Чекати потрібно буде більше місяця, тому тим, хто хоче швидше, за додаткові 400 грн його зроблять за 20 днів в ДП “Документ”.
Головна перевага ID-карти – безпека, так як підробити її практично неможливо. Також ID-паспортом набагато зручніше користуватися, ніж паперовим, так як він менше за розміром і набагато ізносоустойчивєє. Головний мінус ID-карти – термін дії і пов’язані з ним витрати на отримання нового. Нині варто це 279 грн, але цілком імовірно, що через 10 років платити доведеться більше. Це, до речі, утримує багатьох, особливо людей старшого віку, від заміни.
“Мені 57 років, паспорт за 20 років зносився, але я його не буду міняти, поки заміна не стане обов’язковою, тому що не хочу платити” паспортний податок “державі кожні 10 років”, – поділився киянин Олександр Василенко. Зараз в ГМС не підтверджують чутки про поголовну заміні старих паспортів на нові до 2020 року.
Читайте також: УКРАЇНКА ПОМИЛКОВО ВИГРАЛА В ЛОТЕРЕЮ П’ЯТЬ МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ: “ПРОДАВЕЦЬ ВИПАДКОВО ПІДСУНУВ”
Що таке ID
Новий паспорт являє собою пластикову картку стандартного розміру – 8х5 см, виготовлену з полікарбонату. Крім основних відкритих даних про власника (ПІБ, стать, дата і місце народження, відомості про реєстрацію за місцем проживання, зразок підпису), дубльованих на чіпі, там також є дані про ІПН (код), сімейний стан, дітей, прописку, але прочитати їх можна тільки за допомогою спецпристрої – рідера.
Планується, що на ID-паспорт додадуть електронний цифровий підпис, за допомогою якої можна буде віддалено підписувати документи і навіть голосувати.
Нюанси: прописка і заміна
Ми також з’ясували відповіді на найпопулярніші у читачів питання.
Чи потрібно мати, крім ID-паспорта, паперову довідку про реєстрацію?
“Це не обов’язково, так як ID-паспорт є самодостатнім документом, а місце реєстрації у багатьох не збігається з місцем реального проживання. Тому таку довідку варто взяти в ГМС, але сенсу в ній все менше, так як її майже не питають, а у багатьох структурах є рідери для зчитування даних”, – відповів нам Гунько.
Довідка може знадобитися, наприклад, у нотаріуса, так як в завіряються їм документах вказується місце офіційної реєстрації людини, яке повинно бути підтверджено документально.
А ось банки при видачі кредитів і оформленні депозитів вже не вимагають прописку.
Чи обов’язково в 25 і 45 років міняти паспорт на карту?
За словами Гунько, громадянин поки може вибирати: вклеїти нове фото або отримати новий документ. Не можуть вибирати тільки ті, хто отримує паспорт вперше. Тепер, нагадаємо, його видають з 14 років, а не з 16, як було раніше.
В яких випадках паперовий паспорт обов’язково підлягає заміні на пластиковий?
Як роз’яснив Гунько, ID-паспорт обов’язково видадуть при зміні прізвища (людина вступила в шлюб), імені, по батькові, при втраті або розкраданні документа, а також якщо він став непридатним.
Чи можлива в перспективі скасування внутрішнього паспорта та наявність тільки закордонного?
За словами політолога Володимира Фесенка, мати один паспорт було б зручніше, але таке навряд чи станеться в найближчому майбутньому.
“Наприклад, в США є тільки один паспорт, що дає право виїзду в усі країни. Але не всі американці його мають, їм паспорт всередині країни замінюють водійські права у вигляді картки. Перехід на ID-картки фактично став такою альтернативою у нас. До речі, за ним можна українцям їздити за кордон, наприклад, до Туреччини, Білорусь”, – роз’яснив Фесенко.