fbpx

Грошей на субсидії знову не вистачає: що буде взимку і чому знову проблема з “знижками”

Навіть з урахуванням перегляду госудбюджета, розповідають експерти, виділених на комунальну знижку коштів все одно не вистачить.

Вже цієї зими субсидії в Україні будуть отримувати дев’ять з 15 мільйонів сімей, прогнозують в Міністерстві соцполітики. Уже зараз в середньому по країні кожен другий споживач комунальних послуг – субсідіант, повідомляє «Сегодня».

Спочатку в бюджеті країни на субсидії передбачили 47 мільярдів гривень, однак цих коштів не вистачило. Кілька місяців тому додатково на комунальні знижки виділили ще 14 мільярдів гривень.

Але і після цього, пояснює представник профільного парламентського комітету Олена Бабак, коштів не вистачить. Уже зараз Кабмін пропонує Раді внести правки до законопроекту і не штрафувати постачальників комунальних послуг за борги, утворені до першого січня 2018 року.

Читайте також: У КИЄВІ РОЗГОРІВСЯ СКАНДАЛ ЧЕРЕЗ ІКОНИ З МАВПАМИ

Держава не компенсує постачальникам комунальних послуг їх витрати на субсідіантов, при цьому платити “Нафтогазу” їм все одно доводиться. Більшість підприємств для підігріву води та генерації тепла використовують газ , який купують у державного монополіста.

В умовах, коли платежі по субсидіях затримують по півроку, всі зібрані кошти доводиться віддавати на газ.

Грошей на модернізацію і підготовку до опалювального сезону може просто не залишатися, пояснює координатор житлових програм “Опори” Тетяна Бойко. Чому в Україні не вистачає коштів на “комунальні знижки” і що чекає людей в опалювальному сезоні.

Скільки коштують субсидії

В ідеалі гроші за субсідіантов постачальники комунальних послуг повинні отримувати з запізненням в один місяць. Як каже Тетяна Бойко, в цьому році гроші затримували до семи місяців.

В таких умовах всі зібрані кошти постачальники повинні були віддавати “Нафтогазу” за використане тепло. “У деяких будинках відключали ліфти, невчасно вивозили сміття. Комунальні підприємства виявилися в катастрофічній ситуації”, – пояснила експерт.

Причина такої затримки – в бюджеті закінчилися гроші. У 2017-му на субсидії планували витратити 47 мільярдів гривень. Кілька місяців тому внесли правки до бюджету – додали ще 14 мільярдів. Крім того, близько 10 мільярдів повернули в бюджет.

Це ті гроші, які заощадили субсідіанти. Але і після перегляду бюджету, впевнені експерти, грошей все одно не вистачить. Член профільного парламентського комітету Олена Бабак підтверджує: на субсидії в цьому році дійсно грошей не вистачить.

Скільки точно доведеться ще витратити, точно сказати можуть лише в Міністерстві соціальної політики. Там ще кілька місяців тому обіцяли порахувати, але цифри так і не озвучили.

До слова, уряд, згідно з постановою 558-р від 18 серпня цього року, перерозподілив 2,4 мільярда гривень, виділених на покриття боргів по субсидіях.

Обсяг субсидії для Києва скоротили на 1,5 мільярда гривень, а для Київської, Херсонської та Полтавської областей скоротили на 1,8 мільярда. Всього підписали протоколи на 60,3 мільярда гривень, а виділили лімітів на 61,1 мільярда.

Тим часом, за все за кілька років кількість одержувачів субсидії в Україні зросла в 20 разів. Так, в 2014-му субсидію оформили 450 тисяч чоловік. За даними Держстату, в березні цього року, в кінці опалювального сезону, програма субсидій покрила 43,6% домогосподарств.

Уже зараз в Сумській і Тернопільській областях знижку отримують більше 60% місцевих жителів. Найменше знижок в Одеській області і в Києві – 16,3 і 26,7% відповідно.

Чиновники прогнозують: кількість одержувачів субсидії в Україні буде скорочуватися. По-перше, період різкого зростання тарифів на комуналку вже позаду, по-друге – доходи українців зростають, пояснює директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

У минулому році в відомстві заявили: 40% офіційно працевлаштованих отримують мінімальні зарплати. І всі вони мали права звернутися за “комунальної знижкою”. За цей час мінімалка виросла в два рази.

Чому субсідіантам доведеться платити більше

За останні кілька місяців в Україні скоротили нормативи соціального споживання на опалення і газ. Субсидія нараховується на норматив, тому українцям з субсидіями доведеться в цей опалювальний сезон або економити, або платити більше.

Наприклад, в минулому опалювальному сезоні субсидія покривала 330 кубів газу на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” нараховуватимуть тільки на 300 кубів.

Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу – це ще 204 гривні.

У квартирі такої ж площі з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання , за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

Як скоротили нормативи

На опалення:

  • З 5.5 до 5 кубів газу на квадратний метр
  • З 65 до 51 кВт * год електроенергії (якщо електричне опалення)
  • З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення)

На газ:

Якщо є тільки газова плита:

 

  • З 4,4 до 3,3 кубометра газу на людину

Якщо є газова плита і немає гарячої води:

  • З 7,1 до 5,4 кубометра на людину

Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач:

  • З 14 до 10,5 кубометра на людину

Читайте також: В УКРАЇНІ ПАДАЮТЬ ЦІНИ НА ОВОЧІ: КОЛИ ЗНОВУ ВСЕ ПОДОРОЖЧАЄ

“Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решта люди повинні платити самі”, – сказав експерт в енергетичній сфері Валентин Землянський.

Крім того, Кабмін переглянув тривалість опалювального сезону. Українці, які користуються центральним опаленням, будуть отримувати субсидії на тепло після рішення органів місцевої влади про старт опалювального сезону.

А ось тим, хто самостійно опалює будинок або квартиру, опалювальний сезон скоротили на один місяць. Якщо раніше субсидію нараховували з 1 жовтня по 30 квітня, вже в цьому році знижку нараховуватимуть з 15 жовтня по 15 квітня.

Якщо почати топити раніше – за використані на опалення кубометри газу або кВт * год електроенергію доведеться платити самостійно.

You cannot copy content of this page