Туристи масово не можуть полетіти додому або у відпустку. Юристи: вимагайте житло і телефонуйте консулу. У розпал відпускного сезону від дій туроператорів і їх партнерів вже постраждало декілька тисяч українських туристів.
Причини традиційні – поломки, відсутність літаків або непроплачені туроператором послуги авіаперевізника. Причому людей змушують цілодобово нудитися в чергах і в зарубіжних аеропортах, і в українських.
Найгучніший скандал – в Тунісі . Там, за різними оцінками, від 300 до 1 тисячі українців вже четверту добу не можуть повернутися додому.
Люди змушені жити в холах готелів, у багатьох вже закінчилися гроші. Ми розшукали українку, яка, як і сотні інших, чекає літака вже три доби.
“По всьому Тунісу зібралося близько тисячі осіб, які не можуть вилетіти. Все, що нам кажуть: нібито туроператор не заплатив авіакомпанії. На всі наші питання чуємо у відповідь: літак ось-ось буде, – розповіла нам львів’янка Діана Кундрик. – Я повинна була полетіти до Львова ще 29 червня.
Але за два дні до цього пройшов слух, що туроператор нібито розорився. Пізніше наш гід сказала, що 29 числа літака не буде. ми виселилися з номера, готельний гід перестала виходити на зв’язок, а коли ми її знайшли, то сказала, щоб ми вирішували свої проблеми самі і за свої гроші!
В результаті ми змушені були сидіти в холі. Тільки 30 числа приїхав український консул, домовився з готелем і нас залишили в номері до 2 липня”.
До цього Діана додала, що в їх готелі знаходяться 11 осіб, в сусідньому – близько 160.
Читайте також: У СТОЛИЧНІ ШКОЛИ НАДІЙШЛИ ПЕРШІ НАБОРИ LEGO
“Багато купили квитки за свої гроші, витратили 250-300 євро і полетіли додому через Європу. Нам теж запропонували полетіти без допомоги туроператора, але квитки на всю сім’ю обійшлися б в 52 тис. Грн. А я на 7 місяці вагітності, у мене було предістеріческое стан.
Плюс до всього, після того, як з нас зняли браслети , ми, перебуваючи в готелі, ходили їсти так, ніби крали їжу – руку ховали, щоб не було помітно відсутність браслета. Знаю , що є і дві пенсіонерки, у яких взагалі закончіліс гроші”, – додала Діана.
І підсумувала, що після прильоту обов’язково порадиться з юристом, щоб пред’явити претензію оператору.
У туроператора, в свою чергу, заявили, що причина в тому, що авіакомпанія “в порушення умов договору та міжнародних угод і правил, в односторонньому порядку відмовляється виконати свої зобов’язання і вивезти пасажирів з Тунісу в Україні”.
На скандал відреагували і в Мінінфраструктури. Глава відомства Володимир Омелян пригрозив оператору позбавленням ліцензії і додав, що буде клопотати перед правоохоронцями, щоб ті відкрили кримінальну справу.
І тільки в суботу з’явилося світло в кінці тунелю: туроператор заявив про те, що сьогодні українці будуть повернуті додому. Для цього довелося провести переговори з Мінінфраструктури і самим авіаперевізником.
Результат: в понеділок 02.07.2018 року будуть виконані 5 рейсів маршрутом Туніс – Україна з метою повернення туристів. Крім того, туроператор пообіцяв оплатити вимушене проживання українців в готелях Тунісу.
Допоможуть відео і консул
Як розповів адвокат Іван Ліберман, в подібній ситуації потрібно не панікувати, а чітко фіксувати те, що відбувається.
“Туристу потрібно записати на відео себе на тлі або готелю, або аеропорту, де виникла складність. При цьому потрібно озвучити свою проблему.
Ця запис стане доказом в суді. Також в подібних ситуаціях потрібно звертатися в посольство або консульство України”, – каже Ліберман.
І додав, що постраждав від дій туроператорів потрібно попросити номера телефонів у тих, хто також став заручником ситуації: “На судовому процесі ці люди можуть виступити свідками”.
У разі тривалих затримок юристи нагадують, що пасажири мають право на безкоштовну їжу і житло за рахунок туроператора або авіакомпанії.