fbpx
Суспільство
Що буде з медициною в українському селі: інтернет, житло і авто для лікарів

У сільські лікарні проведуть інтернет, а консультувати лікарі будуть по відеозв’язку.

Держава хоче залучити медиків в селі інтернетом, безкоштовним житлом і транспортом. Селянам же не доведеться їхати далеко в місто, щоб проконсультуватися у спеціалізованого лікаря. Здати аналізи і відправити їх, перевірити пульс можна буде через інтернет.

А медсанчастини, фельдшерсько-акушерські пункти та медпункти обладнають комп’ютерами, сучасним медобладнанням та інтернетом. Так в Україні планують зробити сільську медицину доступнішою.

Третина українців живе в селах. Однак тільки 17% сільських фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) та амбулаторій мають свій транспорт. Ще гірше з медобладнанням і наявністю ліків.

За законопроектом “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості” більше селян будуть охоплені медичною допомогою. Для цього медзакладу відремонтують і забезпечать сучасним обладнанням, а також побудують дороги до лікарень.

На все це планують виділити 5 млрд грн за два роки. Лікарів залучатимуть працювати в селах безкоштовним житлом, транспортом, інтернетом і доплатами. Цим медиків забезпечують місцеві органи влади. Держава оплатить ремонт, розширення медустанов, закупівлю медобладнання і комп’ютерів.

Головна ставка в реформі робиться на комп’ютеризацію та інтернет. В результаті, у всіх сільських медпунктах повинні з’явиться комп’ютери і електронна система охорони здоров’я.

Картки пацієнтів будуть вестися в електронному вигляді. До того ж, інтернет важливий лікаря для контакту з колегами і самонавчання, каже завідувачка “Школа охорони здоров’я” Києво-Могилянської академії Тетяна Юрочко.

Читайте також: СКІЛЬКИ ЗАРОБЛЯЮТЬ УКРАЇНЦІ В ПОЛЬЩІ

“Лікарі готові їхати в села за умови, що у них буде житло, транспорт і доступ до інтернету. Питання не тільки в телемедицині, а в тому, щоб лікар розвивався – йому потрібен інтернет, щоб бути в курсі подій в медицині”, – говорить експерт.

Пацієнтів консультуватимуть віддалено

Здати аналізи або пройти рентген можна буде в селі. У законопроекті йдеться, що медустанови забезпечать міні-лабораторіями, портативними діагностичними пристроями та рентген-апаратами. Центри первинної медицини також забезпечать стоматологічним обладнанням.

Діагноз пацієнта будуть ставити за допомогою телемедицини. Це означає, що сімейний лікар зможе відправити в електронному вигляді результати аналізів спеціалізованого лікаря. Він поставить діагноз і розповість, як лікуватися. Селяни також зможуть отримає консультацію по телефону або відеозв’язку.

Медична допомога через телемедицину – це консультування, діагностика і лікування через електронні пристрої, повідомлення або відеодзвінки.

Для вимірювання фізіологічних показників opгaнiзму використовуються датчики. Дані про пацієнта передаються далі через програму спеціалізованого лікаря, який може знаходиться в іншому місті.

Наприклад, фельдшер може зробити електрокардіограму пацієнта і відправити кардіолога, а той напише свій висновок. Цей спосіб консультації в світі давно не новинка. Але в Україні Телеконсультація не розвинена.

“В даному законопроекті закладені і хороші ідеї. Покриття інтернетом – це не тільки питання покриття телемедичних послуг, але і зв’язок лікаря зі світом.

І важливо саме увагу до вимираючих селах, куди не їдуть медпрацівники, а якщо є – то вже пенсіонери. Але в проекті не прописані механізми втілення – це викликає багато питань “, – коментує експерт медичної групи реанімаційне пакету реформ Зоряна Черненко .

Наскільки законопроект реальний

Ідея законопроекту правильна і її потрібно розвивати, погоджується Тетяна Юрочко. Але зараз його норми звучать утопічно, вважає медик. Для реформи потрібні гроші.

В цьому році в бюджеті заклали 4 млрд гривень на розвиток охорони здоров’я в селі. Додатковий 1 млрд гривень уряд обіцяє виділити в 2018 році. Однак на ці гроші потрібно охопити всі села і забезпечити їх комп’ютерами, обладнанням.

У селах повинні створити центри первинної медичної допомоги. У проекті закону говориться, що місцеві ради повинні забезпечити лікарів житлом, службовим автомобілем і гідною зарплатою.

“Законопроект не корелюється з процесом децентралізації. На громаду з населенням 6000 осіб покладається підготовка медпрацівників, забезпечення житлом та транспортом. У деяких громад може не бути таких засобів”, – зазначає Зоряна Черненко.

Створення у всіх громадах і селах центрів первинної допомоги буде витратним. Зараз за законом в селі може бути або ФАП, або центр первинної медичної допомоги. У законопроекті йдеться, що повинні бути тільки центри, в які можуть входити ФАПи.

У центрі первинної меддопомоги крім медпрацівників повинні бути бухгалтера, директор , водій. Це все вимагає дуже великих грошей, які могли б піти на зарплати і ліки, вважає Зоряна Черненко.

До того ж, по законопроекту медпункти забезпечать стоматологічним обладнанням. Однак медики первинної медичної допомоги – сімейний лікар, педіатр, терапевт, медсестра, фельдшер – не зможуть лікувати і зуби.

“Із законопроекту незрозуміло, що ми розвиваємо: первинну допомогу, або що хочеться”, – задається питанням експерт.

“Житла, транспорту та інтернету для утримання лікарів в селі недостатньо. Щоб медики їхали і залишалися, в селі повинна бути соціальна інфраструктура. Тоді медик зможе планувати своє життя в селі: завести сім’ю, дітей.

Сюди відносяться дитячі садки, школи, будинки культури. в реформу медицини в селі повинен бути залучений не тільки МОЗ, а й Мінрегіонбуд, Міністерство фінансів і місцеві органи влади.

Коли говорять про реалізацію законопроекту, потрібно дивитися на це більш приземлено. Наскільки це реально сьогодні, через рік, через два. Зараз, це нереально. Якщо в бюджет закладуть цільове фінансування – результат буде “, – додає Тетяна Юрочко.

Джерело.

facebook