fbpx
Економіка
Кому доведеться повернути витрачену субсидію державі: за що можуть забрати знижку і як проходить перерахунок

У 2017-му субсидії призначили понад двом мільйонам домогосподарств, це всього лише 50,9% від тих, хто написав заяву. За цей же період минулого року знижку отримали на 11,2% більше українців.

На даний момент субсидії оформили приблизно сім мільйонів сімей. Виділені 47 мільярдів гривень закінчуються. Держава накопичила десятки мільярдів боргу перед постачальниками комунальних послуг.

Кабінет міністрів прийняв рішення збільшити дохідну частину бюджету і виділити на субсидії додатково 14 мільярдів гривень. Відповідні поправки парламент вже прийняв у першому читанні.

Один із способів заощадити на субсидії – посилити вимоги до субсідіантам. Цього року програму субсидій переглянули. Сайт “Сегодня” з’ясував, як і чому Кабмін переглянув вимоги до одержувачів комунальної знижки.

Українцям перераховують субсидії

Субсидії українцям перераховують два рази в рік: на опалювальний і неопалювальний сезони. Відбувається це автоматично. Цього року органи соціального захисту з урахуванням великого навантаження не встигли перепризначити субсидії , в результаті українці отримали платіжки за травень без урахування знижок.

У Міністерстві соціальної політики пояснюють: в платіжці за червень буде враховуватися субсидія за два місяці, так як органи соцзахисту з технічних причин не змогли перерахувати знижку вчасно.

Для більшості українців розмір субсидії після перерахунку виявиться нижче. Пов’язано це в першу чергу із зростанням доходів. До травня українці отримували субсидію з урахуванням їх доходу за 2015 рік, а після перерахунку буде враховуватися дохід з квітня минулого року по березень поточного року.

За цей час підвищували пенсії, переглядали розмір мінімальної заробітної плати і індексували соціальні стандарти. Приблизний розмір своєї субсидії будь-яка сім’я може порахувати самостійно.

Потрібно підрахувати середній дохід на одного члена сім’ї, розділити цю суму на два прожиткові мінімуми і помножити на 15%. Отримана цифра – відсоток від сукупного доходу, який потрібно віддати за комуналку.

Решту компенсує субсидія (в межах соціальних нормативів). Пропорційно зростанню доходу збільшиться сума “обов’язкового платежу” і скоротиться розмір знижки.

Читайте також: НА ХАРКІВЩИНІ П’ЯТИРІЧНА ДІВЧИНКА ОТРУЇЛАСЯ РОЗЧИННИКОМ

Варто враховувати, що на кожного безробітного, але працездатного члена сім’ї враховується дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів. В травнем 2017-го розмір прожиткового мінімуму підвищили з +1544 до 1624 гривень.

За що можуть забрати субсидію

Кілька тижнів тому уряд кардинально переглянув програму субсидій. Тепер якщо виявиться, що сім’я отримувала субсидія незаконно, весь розмір “надмірно” використаної субсидії доведеться повернути державі.

Ці гроші або запишуть в якості боргу за комуналку, або вимагатимуть повернути через суд.

Субсідіанти повинні протягом місяця повідомляти органам соціального захисту: якщо хтось виписався з квартири, якщо змінився склад сім’ї, якщо змінилося матеріальне становище, якщо була зроблена покупка на суму від 50 тисяч гривень.

Згідно з постановою Кабміну №300, за “неповідомлення” субсидію можуть забрати, а використану знижку змусити повернути.

Наприклад, якщо виявилося, що сім’я зробила покупку в 2016-м, але при цьому отримала знижку в цьому році, весь розмір використаної субсидії доведеться повернути державі.

За що можуть забрати знижку:

  • “Обов’язкового платежу” досить для оплати комуналки влітку
  • Субсідіант зробив покупку на суму від 50 тисяч гривень
  • Субсідіант приховав інформацію, яка вплинула на розмір знижки (наприклад, про додаткові доходи)
  • Якщо соціальний інспектор ознайомився з матеріальним становищем сім’ї, і виникли підозри, що реальний дохід значно вище
  • Якщо є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці

Серед порушників – ті, хто здає квартири і при цьому не вказує дохід від оренди в своїй декларації. Сім’я має право оформити субсидію тільки в тій квартирі, в якій проживає.

Здавати житло вже з оформленою субсидією – порушення. Якщо соціальний інспектор помітить, знижку можуть забрати не тільки в квартирі, яку здають, але і в тій квартирі, в якій живе орендодавець.

Варто нагадати, що оформляти субсидії в орендованому житлі можна, але повинен це робити той, хто орендує, а не той, хто здає в оренду. У такому випадку при розрахунку знижки буде враховуватися дохід орендаря.

Відзначимо, законопроект, в якому планують розширити права соціальних інспекторів, уже зареєстрований в Раді під авторством прем’єр-міністра. Про те, як будуть працювати “ревізори”, можна прочитати тут .

Для пошуку порушників ще в минулому році в Міністерстві фінансів створили відділ верифікації. Вони займаються зіставленням інформації з усіх доступних реєстрів, мають можливість отримати доступ до банківської справи.

У Мінфіні знаходять потенційного порушника і направляють інформацію про нього в Мінсоцполітики. Забрати субсидію можуть тільки те відомство, яке її призначило.

Читайте також: ПЕНСІЇ ПІСЛЯ РЕФОРМИ: СКІЛЬКИ ОТРИМУВАТИМУТЬ УКРАЇНЦІ І СКІЛЬКИ ОТРИМУЮТЬ В ІНШИХ КРАЇНАХ

До слова, в меморандумі з МВФ уряд узяв на себе зобов’язання монетизувати субсидії, тобто виплачувати знижку грошима. З серпня 2017, як говориться в меморандумі, в Україні розроблять монетизацію для компаній, наступного крок – монетизація для споживачів.

You cannot copy content of this page