fbpx

Кому і чому платять більше: в Україні скорочується різниця в зарплатах між чоловіками і жінками

Поки пані отримують в середньому на 25% менше, але два роки тому різниця була 35%.

В Україні з кожним роком зменшується різниця в зарплатах між чоловіками і жінками, які займають однакові посади, підрахувала Держслужба статистики.

При цьому жінкам платять в середньому на чверть менше, ніж чоловікам, за ту ж роботу, хоча два роки тому різниця в заробітках становила більше третини.

Експерти кажуть, що зарплатна вилка буде звужуватися і далі, але повну рівність навряд чи можна досягти в найближчому майбутньому.

Читайте також: ЩО БУДЕ З ЦІНАМИ НА КАРТОПЛЮ ДО ЗИМИ: РОЗПОВІЛИ ЕКСПЕРТИ

КОМУ СКІЛЬКИ. Найбільша різниця – у фінансовій сфері, там чоловіки до цих пір мають зарплати на 52% більше, ніж жінки (у 2015 році було більше на 56%).

А найменша різниця у бюджетників: наприклад, у вчителів, де заробітки підлог практично однакові, але все ж у чоловіків на 3% більше (було більше на 5%).

Невелика різниця і на низькооплачуваних роботах: так, в готельному бізнесі та громадському харчуванні, де, за даними Держстатистики, найнижчі заробітки, у чоловіків доходи на 10% більше, ніж у жінок.

Єдина область, де жінкам платять більше, – це адміністративний і допоміжний персонал – офіс-менеджери, гардеробниці, прибиральниці. І то, середня різниця – всього 40 грн, або 0,7% (5480 грн проти 5440).

За даними кадрового порталу rabota.ua, серед “білокомірцевих” професій середній розрив у зарплатах навіть 36%. Лише кожен п’ятий топ- менеджер – жінка, зате серед фахівців початкового рівня їх дві третини.

ЧОМУ. За словами HR-експерта Тетяни Пашки, головна причина середньої різниці в заробітках в тому, що кількість чоловіків, охочих зайняти, та й займають високооплачувані посади, в рази перевищує кількість жінок, готових боротися з чоловіками за добре оплачувану і керівну роботу.

“Українки скромніше не тільки в кар’єрних прагненнях, але і в зарплатних очікуваннях, – розповіла нам Пашкіна. – Немає жодної ступені кар’єрних сходів, на якій вони б претендували на більшу, ніж у чоловіків, зарплату.

І розрив у зарплатах – тисячі гривень. наприклад, дама в своєму резюме на посаду топ-менеджера вказує, що згодна працювати менш ніж за 23 тис. грн, а чоловік – тільки за 29 тисяч (на 25% більше)”.

Як роз’яснила нам провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна, в більшості країн світу, в тому числі в Україні, законодавчо заборонено платити різну зарплату чоловікам і жінкам за одну і ту ж роботу, якщо у них однаковий рівень кваліфікації (наприклад, обидва – провідні фахівці).

“Але на практиці ця норма порушується, особливо в приватному секторі, де немає жорсткої прив’язки до тарифної сітки, як в держструктурах, – стверджує Піщуліна. – Нерідко жінці пропонують менше в силу обставин, адже вона більшою мірою орієнтована на сім’ю і в меншій – на роботу.

Але те, що середня різниця в зарплатах швидко скорочується, говорить про те, що дам все частіше ставлять на високооплачувані керівні посади, виходячи з їхніх професійних якостей: освіта, старанність, ініціативність, в яких вони починають превосх дить чоловіків”.

Жіночий прорив в IT-сферу

Жінки поступово освоюють і некерівного професії, які вважалися чоловічими в силу своєї специфіки. Перш за все – IT-технології. За словами Пашки, за останній рік кількість жінок-айтішників збільшилася на 2%.

“Вони не пишуть програм, а працюють аналітиками, IT-аудиторами, там, де потрібна педантичність, уважність, вміння аналізувати і робити висновки. А ось написання комп’ютерних програм, розробка сайтів – як і раніше прерогатива чоловіків”.

У той же час Піщуліна вважає, що повна рівність в середніх заробітках недосяжно – є високооплачувані, але особливо шкідливі спеціальності, такі як видобуток вугілля, металургія, де закон забороняє жінкам працювати.

Джерело.

You cannot copy content of this page