fbpx

Ліки даром: де і як українцям отримати безкоштовні медикаменти

До програми вже приєдналося більше 6 тисяч аптек. Але лікарі відзначають, що цього все ще мало.У квітні виповниться рік як запущений проект “Доступні ліки”.

Тисячі аптек

Програма передбачає, що українці, які страждають від серцево-судинних захворювань, астми і діабету другого типу, можуть отримати ліки безкоштовно або з частковою оплатою. Для цього необхідно отримати у лікаря рецепт і прийти в аптеку, яка приєдналася до запущеної рік тому до ініціативи.

Зараз в переліку медикаментів налічується 239 найменувань (при запуску програми їх було 198), і 47 з них для українців повністю безкоштовні.

За час роботи “Доступних ліків” до проекту приєдналося 6179 аптек. Лідерами за кількістю приєдналися Фармація стали Київ (544), Вінниця (131) і Дніпро (123). При цьому в МОЗ зазначають, що тільки за лютий пацієнти за програмою отримали більше 439 тис. Рецептів на суму понад 16,3 млн грн.

Відзначимо, що всього на 2018 рік під “Доступні ліки” виділено 1 млрд грн (у 2017-му було виділено 700 млн грн). Найбільше рецептів виписали в Івано-Франківській (56 559 рецептів), Тернопільській (41 346) та Харківській (37 381) областях. Всього за рік програми, за словами віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка, виписано 20 млн рецептів.

Читайте також: БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ УКРАЇНИ З КАНАДОЮ: ПОЯСНИЛИ, ЧОМУ ЦЕ НАРАЗІ НЕМОЖЛИВО

Проблеми

У той же час Міністерство охорони здоров’я так і не розширив список захворювань, за якими покладається виділення безкоштовних ліків. Хотіли додати виразку (у тому числі і хронічні форми), депресію.

“Ліків від депресії в цьому році вводити не будуть, хоча це дійсно планувалося. Можливо, їх додадуть після збільшення фінансування”, – пояснює член громадської ради при МОЗ Євген Гончар.

У січні також з’явилися проблеми з перерахуванням Держказначейством грошей під програму на місця. Через це прем’єр-міністру Володимиру Гройсману довелося брати питання під особистий контроль: “У всі регіони гроші перерахували на початку січня, але з’ясувалося, що не скрізь програма працює як годинник”.

Втім, після втручання прем’єра проблему в більшості регіонів вдалося вирішити. Правда, в Одеській області днями поскаржилися, що недоотримали майже 50 з 60 млн грн.

Нарешті, за словами глави Госпотребслужби Володимира Лапи, під час перевірок виявилося, що ціни на медикаменти в рамках “Доступних ліків” в цілому були завищені на 1,2 млн грн.

“Поки мало аптек і грошей”

Терапевт Вероніка Кулібов вважає головною проблемою “Доступних ліків” недостатнє охоплення аптек.

“Для молодих це не проблема – вони можуть з’їздити в інший кінець міста. А для бабусі-сердечниця поїздка буде складною, – говорить лікар. – Ще хотілося б, щоб в списку були не тільки однокомпонентні ліки.

Наприклад, кардіопрепарати ні з одним діючою речовиною . Але вони досить дорогі – щоб їх включити в програму, потрібно більше грошей “.

Джерело.

You cannot copy content of this page